Τώρα είναι 16 Αύγ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 11 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Φεβ 2017 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300
Η άποψη όλων σε ότι αφορά την υγεία μας ώστε να περνάμε ποιοτικά στο βουνό θα πρέπει να είναι η πρόληψη και η πρώιμη διάγνωση.

Οι περισσότεροι από εμάς βλέπουμε το γιατρό μας αφού παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα υγείας με σκοπό τη διάγνωση κ.ο.κ. Άλλοι πάλι, παρακολουθούνται μεν τακτικά αλλά μόνο για το χειρισμό ήδη γνωστών τους παθήσεων.

Πόσοι όμως πραγματικά επισκέπτονται ένα γιατρό και διενεργούν τη δέουσα σειρά εξετάσεων με στόχο να διατηρήσουν την υγεία τους στο ανώτερο δυνατό επίπεδο και ειδικότερα για το χόμπι μας;

Σήμερα λοιπόν επισκεφτήκαμε 4 άτομα τον Enduroγιατρό Ματσίκα Θωμά για καρδιολογικό έλεγχο (υπ´οψιν ότι είναι τρομερό τιμόνι)

Ο χρόνος των εξετάσεων ήταν μια απόλαυση (triplex, καρδιογράφημα, καρωτίδα υπερηχογράφημα καρδιάς αορτής , Doppler κλπ), διότι καθώς εξέταζε έναν έναν από την παρέα, μας επεξηγούσε τα πάντα. Ο έλεγχος θα συνεχιστεί με αιματολογικές εξετάσεις και στην συνέχεια τεστ κοπώσεως όπου ταυτόχρονα θα διεξαχθεί και άτυπη κόντρα μεταξύ μας!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Φεβ 2017 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
Καθε 6 μήνες τα κανω
Έκανα πριν μια εβδομάδα πάλι
Το μονο που μου βρήκε ειναι υπερκόπωση (εργάζομαι σε χωράφια ) και οτι χτυπάω μονο 38 παλμούς ήπια εσπρέσο και πήγανε 60
Αυτα

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Φεβ 2017 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA 250 RR
andreasds έγραψε:
Η άποψη όλων σε ότι αφορά την υγεία μας ώστε να περνάμε ποιοτικά στο βουνό θα πρέπει να είναι η πρόληψη και η πρώιμη διάγνωση.

Οι περισσότεροι από εμάς βλέπουμε το γιατρό μας αφού παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα υγείας με σκοπό τη διάγνωση κ.ο.κ. Άλλοι πάλι, παρακολουθούνται μεν τακτικά αλλά μόνο για το χειρισμό ήδη γνωστών τους παθήσεων.

Πόσοι όμως πραγματικά επισκέπτονται ένα γιατρό και διενεργούν τη δέουσα σειρά εξετάσεων με στόχο να διατηρήσουν την υγεία τους στο ανώτερο δυνατό επίπεδο και ειδικότερα για το χόμπι μας;

Σήμερα λοιπόν επισκεφτήκαμε 4 άτομα τον Enduroγιατρό Ματσίκα Θωμά για καρδιολογικό έλεγχο (υπ´οψιν ότι είναι τρομερό τιμόνι)

Ο χρόνος των εξετάσεων ήταν μια απόλαυση (triplex, καρδιογράφημα, καρωτίδα υπερηχογράφημα καρδιάς αορτής , Doppler κλπ), διότι καθώς εξέταζε έναν έναν από την παρέα, μας επεξηγούσε τα πάντα. Ο έλεγχος θα συνεχιστεί με αιματολογικές εξετάσεις και στην συνέχεια τεστ κοπώσεως όπου ταυτόχρονα θα διεξαχθεί και άτυπη κόντρα μεταξύ μας!

Ποτέ δεν αμελείτε την πρόληψη και για κανένα λόγo,
στο άθλημα που κάνουμε κάθε χρόνο ΠΡΟΛΗΨΗ,
επιβεβαιώνω και με στοιχεία από την Ιατροδικαστική η καρδιά είναι η κορυφαία αιτία θανάτου και ξεπερνά σε σύνολο όλες τις υπόλοιπες αιτίες κατά 80%.
O "δικός" μας καρδιολόγος-xtremeεντουράς, Θωμάς-drjekyl-Ματσίκας είναι δίπλα μας και μας περιμένει.

Ακόμα και λεφτά ή ασφάλεια να μην έχεις θα βοηθήσει.

Τώρα τηλέφωνο για ραντεβού, τρίπλεξ και τεστ κόπωσης.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: EXCF 350 Σαν παπάκι.
:clap: :clap: :clap:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Moto: XR 440 Dallara
εχω πάει και συστήνω ανευπιφυλακτα :handgestures-thumbup:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Προσέχουμε για να έχουμε, δεν είναι τυχαίες οι παροιμίες!

Η πρόληψη αφορά όλους μας.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Moto
Συμφωνω και επαυξανω με τους απο πανω...!!!

Απιστευτος σαν γιατρος αλλα και σαν ανθρωπος ο Θωμας...!!!

Ειχε γραψει και καποιες συμβουλες σχετικα με το χομπυ μας σε αυτο το θεμα και τις παραθετω εδω......https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=115504" onclick="window.open(this.href);return false;

Υγ Πετρο εαν κανω κατι λαθος διορθωνεις....)

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Φεβ 2017 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Ktm620Lc4
Eίναι ακόμη εκεί η βοηθός ¨τούμπανο¨του Θωμά?? :roll:

Jimara και εγώ 45 παλμούς εχω σε ηρεμία,αλλά εκεί σηκώνονται......οι παλμοί,στο θεό πριν την εξέταση. :lol:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Φεβ 2017 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Moto: KTM EXC-F 250
thanos_ktm έγραψε:

Jimara και εγώ 45 παλμούς εχω σε ηρεμία,αλλά εκεί σηκώνονται......οι παλμοί,στο θεό πριν την εξέταση. :lol:
45 παλμοι ειναι πολυ λιγο παιδες .....

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Φεβ 2017 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
Emil έγραψε:
thanos_ktm έγραψε:

dear Emil οταν περιπου προ διετιας νοσηλευτικα στην εντατικη της καρδιολογικης στο Πανεπιστημιο και αφου ειχα ηρεμησει και ξεπερασα το σοκ στο κρεβατι καλωδιομενος αρχισε να βαραει ενα αλαρμ και ξαφνικα ερχεται κατα πανω μου ενας στολος ανθρωπωςν με ενεσεις κλπ....τους λεω τι εγινε ρε παιδια και μου λενε πεθαινεις; ΟΧΙ τους απαντω ξανα ρωταω τι εγινε και μου λενε επεσαν οι σφυγμοι μου κατω απο το οριο των 40 και φοφηθηκαν...και τους εξηγω οτι κανω παρα πολυ κολυμπι και οχι καταχρησεις και στην συνεχεια απλως ερχοταν καθε μιση ωρα και με τσεκαραν εαν ειμαι οκ.....αυτα

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Φεβ 2017 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Ktm620Lc4
Emil έγραψε:
thanos_ktm έγραψε:

Αγαπημένε φίλε είμαστε και Αθλητές.!! 8-)

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 11 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: