Τώρα είναι 16 Αύγ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 13 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Οφθαλμολογικά !!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Φεβ 2017 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: XR200R-EXC200/2
Εδώ κι ένα μήνα , αντιμετώπισα το πρόβλημα ... μάτια !!!
Ξαφνικά άρχισα να βλέπω από το ένα μάτι μυγάκια ... Στο σκοτάδι, περιφερειακά στην όραση έβλεπα εκλάμψεις ( σαν να αναβοσβήνει φλάς ).
Επισκέφθηκα άμεσα οφθαλμίατρο και από την εξέταση διέγνωσε μερική αποκόλληση υαλοειδούς.
Πέρα από τις συμβουλές του οφθαλμίατρου μελέτησα και διαδικτυακά το θέμα !!!
Όλο αυτόν τον μήνα, δεν σήκωσα πάνω από 2 κιλά βάρος, δεν έσκυβα, δεν έπρεπε να βήξω δυνατά, να σφιχτώ στην τουαλέττα, γενικά να ζοριστώ.
Το υαλοειδές , σε απλή περιγραφή αν αποκολληθεί από τον αμφιβληστροειδή, ενέχει τον κίνδυνο να αποκολληθεί και ο αμφιβληστροειδής, οπότε πάμε σε χειρουργική επέμβαση.
Το αίτιο που προκαλεί την παραπάνω κατάσταση , είναι κάτι από αυτά που έπρεπε να προσέξω , ώστε να επανέλθει - όπως και ευτυχώς έγινε - η αποκόλληση του υαλοειδούς.
Άρα ... όταν βλέπουμε μυγάκια, αραχνούλες , συννεφάκια ή αστραπούλες στο οπτικό μας πεδίο ... δεν είναι από την κούραση αλλά κάποια αποκόλληση έχει προξενηθεί και άμεσα πρέπει να ψαχτούμε, να προλάβουμε τα χειρότερα.
Επίσης σημαντική είναι η πίεση στα μάτια, κάτι που ελέγχεται μόνο από οφθαλμίατρο, αν κινείται μέσα στα φυσιολογικά όρια.
Τώρα για τα υπόλοιπα ... καταρράκτες κλπ, ιδίως όσοι είμαστε πάνω από τα 60 ... καλό είναι να τα ελέγχουμε κι αυτά !!!

ΜΠΡΟΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ΤΙ ΕΙΝ΄Ο ΠΟΝΟΣ ;;

Κορυφή
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οφθαλμολογικά !!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Φεβ 2017 
Χωρίς σύνδεση

Moto: HUSQVARNA 300
homatoulis έγραψε:
Εδώ κι ένα μήνα , αντιμετώπισα το πρόβλημα ... μάτια !!!
Ξαφνικά άρχισα να βλέπω από το ένα μάτι μυγάκια ... Στο σκοτάδι, περιφερειακά στην όραση έβλεπα εκλάμψεις ( σαν να αναβοσβήνει φλάς ).
Επισκέφθηκα άμεσα οφθαλμίατρο και από την εξέταση διέγνωσε μερική αποκόλληση υαλοειδούς.
Πέρα από τις συμβουλές του οφθαλμίατρου μελέτησα και διαδικτυακά το θέμα !!!
Όλο αυτόν τον μήνα, δεν σήκωσα πάνω από 2 κιλά βάρος, δεν έσκυβα, δεν έπρεπε να βήξω δυνατά, να σφιχτώ στην τουαλέττα, γενικά να ζοριστώ.
Το υαλοειδές , σε απλή περιγραφή αν αποκολληθεί από τον αμφιβληστροειδή, ενέχει τον κίνδυνο να αποκολληθεί και ο αμφιβληστροειδής, οπότε πάμε σε χειρουργική επέμβαση.
Το αίτιο που προκαλεί την παραπάνω κατάσταση , είναι κάτι από αυτά που έπρεπε να προσέξω , ώστε να επανέλθει - όπως και ευτυχώς έγινε - η αποκόλληση του υαλοειδούς.
Άρα ... όταν βλέπουμε μυγάκια, αραχνούλες , συννεφάκια ή αστραπούλες στο οπτικό μας πεδίο ... δεν είναι από την κούραση αλλά κάποια αποκόλληση έχει προξενηθεί και άμεσα πρέπει να ψαχτούμε, να προλάβουμε τα χειρότερα.
Επίσης σημαντική είναι η πίεση στα μάτια, κάτι που ελέγχεται μόνο από οφθαλμίατρο, αν κινείται μέσα στα φυσιολογικά όρια.
Τώρα για τα υπόλοιπα ... καταρράκτες κλπ, ιδίως όσοι είμαστε πάνω από τα 60 ... καλό είναι να τα ελέγχουμε κι αυτά !!!
Κατ αρχη θα ηθελα να σου ευχηθω παραστικα σου......Και να σου αναφερω οτι το ιδιο ακριβως προβλημα αντιμετωπισε η γυναικα μου(ετων 61) με τα ιδια ακριβως συμπτωματα που αναφερες πιο πανω....Αμεσα πηγε στον οφθαλμιατρο και επι τοπου τις εκανε Λειζερ στην 6κτη και 12η ωρα(ειναι τα σημεια που οι γιατροι οριζουν που υπαρχη το προβλημα).....Επρεπε να γινη αμεσα για να μη γινη πληρη αποκοληση και να σταθεροποιηθη το υαλοειδες στον αμφιβληστροειδη...Το αποτελεσμα ηταν καλο γιατι αποφυγαμε τα χειροτερα και τα μυγακια τα πολλα...υπαρχουν ακομα αλλα παρα πολυ λιγοτερα....προσεχη τα πολλα βαρη και τα πολλα ζορια ακομα βεβαια.....και πολυ σου ευχομαι τα καλυτερα και να το προσεξης :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Φεβ 2017 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Πάλι καλά το πρόλαβες και απέφυγες χειρουργείο, περαστικά σου εύχομαι με ταχεία ανάρρωση!

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πληροφορίες, να ρωτήσω κάτι, αφού σου είπε ο γιατρός να είσαι χαλαρός για να μην "αυξηθεί η πίεση" στα μάτια μετά απο πόσο καιρό θα υπάρξει ίαση και όταν επέλθει πως μπορείς να αποφύγεις να σου ξανατύχει?

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Προφανώς Μιχάλη , διέγνωσαν ρήξη του υαλώδους, δλδ βλέπεις και μια σκιά μαύρη να περνοδιαβαίνει στο οπτικό σου πεδίο !!! Αν γίνει πιο βίαια η αποκόλληση, επέρχεται και ρήξη και αυτό αντιμετωπίζουν με το λέιζερ.Δυστυχώς , τα ζουζουνάκια όπως έχω καταλάβει τα παντρευόμαστε εφ΄όρου ζωής.
Μην φανταστείτε χειρουργείο , νομίζω ότι οι περισσότερες περιπτώσεις στο μάτι αντιμετωπίζονται πλέον με λέιζερ με απλές για τον ασθενή επεμβάσεις.
Επίσης το πρώτο που μου είπαν ήταν να μην αγχώνομαι , να αποφύγω έντονες συγκινήσεις και στρεσάρισμα γενικά !!!
Η πίεση στο μάτι δεν έχει καμία σχέση με την αποκόλληση ... απλά διαγνώστηκε στον γενικό έλεγχο που μου έκανε. Επηρεάζει μόνο το οπτικό νεύρο δημιουργώντας του ατροφία. Όπως μας εξηγήθηκε, την πίεση στο μάτι ( καμία σχέση με την πίεση που μετράμε στο χέρι) την ονομάζουν κλέφτη της όρασης γιατί επειδή δεν έχει συμπτώματα και μετριέται μόνο σε ιατρείο και αντιμετωπίζεται μόνο με φάρμακα, αν φτάσεις στο σημείο να διαγνωσθεί όταν πια δεν θα βλέπεις καλά , θα είναι αργά, γιατί βλάβη στο οπτικό νεύρο ... δεν αποκαθίσταται ....
Στο διαδίκτυο υπάρχουν άρθρα σχετικά, για όποιον θέλει λεπτομέρειες.
Επειδή μετά τα 60 και όσο αυξάνεται η ηλικία , επέρχεται μια φυσιολογική εξασθένηση των τάσεων συγκράτησης γύρω από το μάτι, είμαστε πιο επιρρεπείς σε αποκολλήσεις μετά από ζόρισμα γενικά.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA 250 RR
:scared-eek:

αυτό το emoticon κινδυνεύει με ρήξη.

Πιστεύω ότι κάπου αλλού ζορίστηκες.... :whistle:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

iatrodikastis έγραψε:
:scared-eek:

αυτό το emoticon κινδυνεύει με ρήξη.

Πιστεύω ότι κάπου αλλού ζορίστηκες.... :whistle:
:oops: :oops: :oops: το είπα στο γιατρό και το επιβεβαίωσε ...!!! :dance:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: EXC 250
περαστικα να ειναι και καλη αποκατασταση :greetings-waveyellow:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

homatoulis έγραψε:
Προφανώς Μιχάλη , διέγνωσαν ρήξη του υαλώδους, δλδ βλέπεις και μια σκιά μαύρη να περνοδιαβαίνει στο οπτικό σου πεδίο !!! Αν γίνει πιο βίαια η αποκόλληση, επέρχεται και ρήξη και αυτό αντιμετωπίζουν με το λέιζερ.Δυστυχώς , τα ζουζουνάκια όπως έχω καταλάβει τα παντρευόμαστε εφ΄όρου ζωής.
Μην φανταστείτε χειρουργείο , νομίζω ότι οι περισσότερες περιπτώσεις στο μάτι αντιμετωπίζονται πλέον με λέιζερ με απλές για τον ασθενή επεμβάσεις.
Επίσης το πρώτο που μου είπαν ήταν να μην αγχώνομαι , να αποφύγω έντονες συγκινήσεις και στρεσάρισμα γενικά !!!
Η πίεση στο μάτι δεν έχει καμία σχέση με την αποκόλληση ... απλά διαγνώστηκε στον γενικό έλεγχο που μου έκανε. Επηρεάζει μόνο το οπτικό νεύρο δημιουργώντας του ατροφία. Όπως μας εξηγήθηκε, την πίεση στο μάτι ( καμία σχέση με την πίεση που μετράμε στο χέρι) την ονομάζουν κλέφτη της όρασης γιατί επειδή δεν έχει συμπτώματα και μετριέται μόνο σε ιατρείο και αντιμετωπίζεται μόνο με φάρμακα, αν φτάσεις στο σημείο να διαγνωσθεί όταν πια δεν θα βλέπεις καλά , θα είναι αργά, γιατί βλάβη στο οπτικό νεύρο ... δεν αποκαθίσταται ....
Στο διαδίκτυο υπάρχουν άρθρα σχετικά, για όποιον θέλει λεπτομέρειες.
Επειδή μετά τα 60 και όσο αυξάνεται η ηλικία , επέρχεται μια φυσιολογική εξασθένηση των τάσεων συγκράτησης γύρω από το μάτι, είμαστε πιο επιρρεπείς σε αποκολλήσεις μετά από ζόρισμα γενικά.
Ακριβως οπως τα περιεγραψες Θεοδωρε ειναι τα πραγματα.......Οσο για την διαγνωση της γυναικας μου εκανες διανα :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: Τα μυγακια ναι .....προικα :confusion-questionmarks: :confusion-questionmarks:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Φεβ 2017 
Χωρίς σύνδεση

Moto: KTM exc 250
Πρώτα πρώτα περαστικά στους παθόντες...

Πριν δύο χρονάκια έπαθα αποκόλληση υαλοειδούς, μετά από μεγάλη πίεση σε προπόνηση...
Αρχικά έβλεπα έντονα μυγάκια...Πήγα οφθαλμίατρο και μου είπε ότι δεν είναι σοβαρό, αλλά να προσέχω βάρη
και μεγάλη πίεση μέχρι να δούμε εξέλιξη...
Μία βδομάδα μετά, χωρίς να έχω κάνει τίποτα έντονο και παρότι πρόσεχα πάρα πολύ, τελικά την άρπαξα...την
αποκόλληση αμφιβληστροειδούς...Τα μυγάκια έγιναν τεράστιες ρωγμές και μαύρες τρύπες, που κάλυπταν πάνω
από το 50% του οπτικού μου πεδίου...Στο σκοτάδι έβλεπα απίστευτες αστραπές...Οι μαυρίλες έφυγαν λίγο μετά
και η όρασή μου έγινε θολή σαν να βλέπω πίσω από νάιλον...Τρομακτικό :scared-eek:

Τι διαπίστωσα...
1. Τα μυγάκια από την αποκόλληση υαλοειδούς δεν φεύγουν, αλλά ο εγκέφαλος μετά από καιρό [περίπου 6μηνο]
παύει να τα βλέπει, οπότε οι ενοχλήσεις σχεδόν εξαφανίζονται...

2. Σε περίπτωση αποκόλλησης άμεσα οφθαλμίατρο...Αν έχεις πάθει αποκόλληση υαλοειδούς, καλώς δεν τρέχει
και τίποτα σημαντικό...Αν έχεις πάθει αποκόλληση αμφιβληστροειδούς όμως, ο χρόνος μετράει αντίστροφα και
εξηγούμαι τι εννοώ...
Οι ρωγμές [πως ξεκινάει η αποκόλληση] επιδιορθώνονται με επεμβάσεις lazer με μεγάλη αποτελεσματικότητα...
Η αρχική αποκατάσταση διαρκεί ένα μήνα πλήρους ακινησίας [ακόμη και στο βλέμμα :scared-eek: ], ενώ θέλει
προσοχή και το επόμενο διάστημα...Η όραση αποκαθίσταται από την πρώτη στιγμή...
Αν υπάρχει μεγάλη αποκόλληση ή καθυστέρηση διάγνωσης και η ρωγμή μεγαλώσει, τότε η επιδιόρθωση γίνεται
με χειρουργείο...Η αποκατάσταση διαρκεί πολύ πολύ περισσότερο και παίζει να υπάρχει και απώλεια στην οξύτητα
της όρασης...

Σε κάθε περίπτωση όταν δούμε κάτι που δεν θα έπρεπε αμέσως επίσκεψη στον οφθαλμίατρο... :handgestures-thumbup:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

geo_cosworth έγραψε:
Πρώτα πρώτα περαστικά στους παθόντες...

Πριν δύο χρονάκια έπαθα αποκόλληση υαλοειδούς, μετά από μεγάλη πίεση σε προπόνηση...
Αρχικά έβλεπα έντονα μυγάκια...Πήγα οφθαλμίατρο και μου είπε ότι δεν είναι σοβαρό, αλλά να προσέχω βάρη
και μεγάλη πίεση μέχρι να δούμε εξέλιξη...
Μία βδομάδα μετά, χωρίς να έχω κάνει τίποτα έντονο και παρότι πρόσεχα πάρα πολύ, τελικά την άρπαξα...την
αποκόλληση αμφιβληστροειδούς...Τα μυγάκια έγιναν τεράστιες ρωγμές και μαύρες τρύπες, που κάλυπταν πάνω
από το 50% του οπτικού μου πεδίου...Στο σκοτάδι έβλεπα απίστευτες αστραπές...Οι μαυρίλες έφυγαν λίγο μετά
και η όρασή μου έγινε θολή σαν να βλέπω πίσω από νάιλον...Τρομακτικό :scared-eek:

Τι διαπίστωσα...
1. Τα μυγάκια από την αποκόλληση υαλοειδούς δεν φεύγουν, αλλά ο εγκέφαλος μετά από καιρό [περίπου 6μηνο]
παύει να τα βλέπει, οπότε οι ενοχλήσεις σχεδόν εξαφανίζονται...

2. Σε περίπτωση αποκόλλησης άμεσα οφθαλμίατρο...Αν έχεις πάθει αποκόλληση υαλοειδούς, καλώς δεν τρέχει
και τίποτα σημαντικό...Αν έχεις πάθει αποκόλληση αμφιβληστροειδούς όμως, ο χρόνος μετράει αντίστροφα και
εξηγούμαι τι εννοώ...
Οι ρωγμές [πως ξεκινάει η αποκόλληση] επιδιορθώνονται με επεμβάσεις lazer με μεγάλη αποτελεσματικότητα...
Η αρχική αποκατάσταση διαρκεί ένα μήνα πλήρους ακινησίας [ακόμη και στο βλέμμα :scared-eek: ], ενώ θέλει
προσοχή και το επόμενο διάστημα...Η όραση αποκαθίσταται από την πρώτη στιγμή...
Αν υπάρχει μεγάλη αποκόλληση ή καθυστέρηση διάγνωσης και η ρωγμή μεγαλώσει, τότε η επιδιόρθωση γίνεται
με χειρουργείο...Η αποκατάσταση διαρκεί πολύ πολύ περισσότερο και παίζει να υπάρχει και απώλεια στην οξύτητα
της όρασης...

Σε κάθε περίπτωση όταν δούμε κάτι που δεν θα έπρεπε αμέσως επίσκεψη στον οφθαλμίατρο... :handgestures-thumbup:
Σε ευχαριστουμε πολυ Γιωργο για την περιγραφη και απεξηγηση των γεγονοτων....Σιγουρα μεσα απο ανταλαγες εμπειρειων βοηθουμαστε ολοι στο τι να προσεχουμε :confusion-questionmarks: :confusion-questionmarks: Μετα απο αυτο το γεγονος που αντιμετωπισες.....πως ειναι η οραση σου και αν επιτρεπετε το Εντουρο(ενοω αν κανης)..... :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Η όραση μου αποκαταστάθηκε πλήρως...
Έχω κάποιες διάφανες μικρές σκιές [σαν μυγάκια] στην όραση, αλλά όπως σου είπα, έχουν
πάψει πλέον να με ενοχλούν, καθώς δεν τα προσέχω πλέον...Μάλλον μαθαίνεις να ζεις μαζί τους...

Αποφεύγω βάρη στο γυμναστήριο ή αν κάνω δεν φορτώνομαι και πολεμικές τέχνες [ήταν και αιτία του
τραυματισμού μου]...Μετά τον τραυματισμό προτίμησα να δουλέψω αερόβια...

Εντούρο μετά από περίπου ένα εξάμηνο ξεκίνησα δειλά δειλά. Γιατί οι γιατροί δεν έλεγαν όχι, αλλά δεν
έλεγαν και ναι, όπως για το τρέξιμο ή το ποδήλατο.
Τώρα χτυπιέμαι κανονικά...Απλά προσέχω πολύ τις αναπνοές μου στα κολλήματα ή σηκώματα της
μηχανής μετά από πέσιμο.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

geo_cosworth έγραψε:
Η όραση μου αποκαταστάθηκε πλήρως...
Έχω κάποιες διάφανες μικρές σκιές [σαν μυγάκια] στην όραση, αλλά όπως σου είπα, έχουν
πάψει πλέον να με ενοχλούν, καθώς δεν τα προσέχω πλέον...Μάλλον μαθαίνεις να ζεις μαζί τους...

Αποφεύγω βάρη στο γυμναστήριο ή αν κάνω δεν φορτώνομαι και πολεμικές τέχνες [ήταν και αιτία του
τραυματισμού μου]...Μετά τον τραυματισμό προτίμησα να δουλέψω αερόβια...

Εντούρο μετά από περίπου ένα εξάμηνο ξεκίνησα δειλά δειλά. Γιατί οι γιατροί δεν έλεγαν όχι, αλλά δεν
έλεγαν και ναι, όπως για το τρέξιμο ή το ποδήλατο.
Τώρα χτυπιέμαι κανονικά...Απλά προσέχω πολύ τις αναπνοές μου στα κολλήματα ή σηκώματα της
μηχανής μετά από πέσιμο.
Χαιρομαι πολυ για την πληρη αποκατασταση της ορασης σου....Παντα να εισαι καλα και να χτυπιεσαι στα βουνα :mrgreen: :mrgreen: Ορθως ακομα προσεχης τα βαρη και αποφευγης το γυμναστηριο και τα πολλα ζορια.....Εκεινο που δεν καταλαβα :confusion-questionmarks: :confusion-questionmarks: ειναι εαν εκανες χειρουργειο η΄΄Λειζερ η΄΄συντυρητικη αγωγη..Αν μπορης πεσμου για την πληρη ολοκληρωση του θεματος....Σε ευχαριστω προκαταβολικα και νασαι παντα υγειης.. :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Έκανα Lazer.

Το χειρουργείο από όσο έχω μάθει έχει πολύ πιο δύσκολη και χρονοβόρα αποκατάσταση,
αλλά πραγματοποιείται σε σοβαρότερες βλάβες. Εγώ είχα ρωγμή.

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 13 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: