Τώρα είναι 23 Σεπ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 18 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 »
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Νεος στο χωρο....Γνωμες!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Σεπ 2015 
Χωρίς σύνδεση

Moto: Husaberg 450fe
Καλησπερα σε ολους.
Ειμαι χρονια οδηγος δικυκλων.Κυριως on-off(ktm adventure 990,bmw r1200gsa).
Τα τελευταια δυο χρονια ασχολουμε και με το εντουρο.Εντελως ερασιτεχνικα βεβαια με καμια βολτιτσα στα ομορφα βουνα τις Κρητης.
Η ερωτηση μου ειναι οτι τον τελευταιο καιρο εχω τρελαθει με το trial.Απο βιντεο εκμαθησης στο youtube μεχρι συνεχες ψαξιμο σε φορουμ.
Το "προβλημα" μου ειναι πως ειμαι 115 κιλα και 2.05 υψος.Το ξερω πως ειναι δυσκολες οι αναλογιες μου αλλα το χομπι ειναι η ζωη μου.
Τι θα μου προτινατε λοιπον?gas gas 250 ειναι αρκετο για τα "κυβικα" μου?
Μηπως επειδη ειμαι τα διπλασια σχεδον κιλα απο το μηχανακι να μην μπω καν στην διαδικασια γιατι απλα θα πεταξω τα λεφτα μου?
Καθε γνωμη και εμπειρια δεκτη.
Ευχαριστω για τον χρονο σας!!!

Κορυφή
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νεος στο χωρο....Γνωμες!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2015 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Moto: -jotagas 250 - africa650 xt 500
δεν υπαρχει κανενα θεμα μεταξύ βαρους-υψους και κυβικων στο να ξεκινήσεις στο τριαλ . Η μονη διαφορα είναι στο αν θελεις να κανεις μοτοαλπινισμο ή τριαλ. Τα πολλα κυβικα δεν βοηθουν στο να ξεκινησει κανεις μαθηματα τριαλ αλλα και στην εξελιξη μετα τα πρωτα και βασικα σταδια. Ετσι λοιπον η γνωμη μου είναι 250 και αυτό επιδη συγουρα θα θελεις να κανεις και καποια βολτα παραεξω, αλλιως δεν θα φοβομουν να προτείνω και 125. Η μεγαλητερη δυσκολια δεν είναι στα κυβικα αλλα στις αναρτησεις . Εκει θα πρεπει να ασχοληθείς ώστε να βαλεις τα σωστα ελατήρια (ευκολο , γιατι υπαρχουν πολλες επιλογες).
δες και αυτα
https://www.youtube.com/channel/UCZ6Lrq ... Jv-vjzj5gg" onclick="window.open(this.href);return false;
και θαυμασε το ''βουνο'' τι κανει......
ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟ !!!

ΥΓ. Αν περασεις από Πατρα ελα να δοκιμάσεις 125 και 250 :handgestures-thumbup:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Το θεμα υψους δεν με προβληματιζει τοσο πολυ οσο το θεμα του βαρους και αν μπορω να βακω αποστατες στο τιμονι για να μην ειμαι παρα πολυ σκυμενος, γιατι και ψευτοεντουρο κανω αλλα και εχω εμπειρια με μηχανες.
Το θελω κυριως για να μαθω πολυ καλη ισσοροπια και κολπακια που θα με βοηθησουν στο εντουρο και γενικα στον ελεγχο του δικικλου.
Οπως επισης και για λογους διασκεδασης :-)
Εχω βρει ενα gas gas 250 του 2007 μοντελο.
Θεωρω πως δεν ειναι κακο για ξεκινημα μιας και δεν θελω να παω σε κατι πολυ φτηνοτερο και παλαιοτερο αλλα και αφετερου δεν εχω την δυνατοτητα να παω σε μοντελο του '13 ας πουμε.
Αν φτασω ποτε να ερθω πατρα με το trial θα ειμαι θεος.Χαχαχαχα.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Moderator

όχι απλα '' δεν ειναι κακο'' όπως λες, αλλα τέλειο .

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Σεπ 2015 
Χωρίς σύνδεση

Moto: μοτο
Καλημέρα...

το τριαλάκι ειναι μαγικό άθλημα....

έχει άπειρες δυνατότητες και απίστευτους τρόπους να διασκεδάσεις και να αθληθείς...

όσον αφορά την επιλογή της μοτο, δεν νομίζω οτι έχουν και τόση σημασία τα κυβικά...

απλά φρόντισε να βρείς κάποια μοτο που να μην είναι ταλαιπωρημένη...

προσωπική μου άποψη μείνε μακριά από παλιά gasgas μιας και η εύρεση ανταλλακτικών σε λίγο θα είναι απλά ΑΔΥΝΑΤΗ...

προτίμησε ΒΕΤΑ που έχει και αντιπροσωπεία στην Ελλάδα...

φιλικά

Ισίδωρος

:greetings-waveyellow:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Τελικα μετα απο πολυ σκεψη ειπα αν ειναι να μπω στον χωρο του trial ας το κανω τουλαχιστον σωστα.
Ετσι λοιπον θα παραλαβω αυριο το πρωι ενα gas gas txt 280 pro μοντελο 2012.
Επειδη την ειχα πατησει στο παρελθον οταν ξεκινησα το εντουρο και πειρα ενα παλιοοοοο suzuki rmx 250 και ειδα οτι τελικα οτι,οτι πληρωσεις παιρνεις.

Τελος τα ονειρα λοιπον για το πως το κανουν κτλ.Ωρα για εξασκηση απο αυριο :handgestures-thumbup:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Moderator

καλορίζικο και....... υπομονή και επιμονή .

υγ. εγω διαφωνώ παντος για το ''ότι πληρώνεις παίρνεις''

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Απ την δικη μου οπτικη ενα μηχανακι νεοτερο φερει καλυτερα μελετημενη τεχνολογια.Απο αναρτησης-φρενα μεχρι ταλαιπωρια του κινητηρα(δεν ειναι κανονας οτι επειδη ειναι λιγο δουλεμενο κατι ειναι και σωστα δουλεμενο).
Δεν μιλαω συγκεκριμενα για trial.Γενικα μιλαω αγαια οτιδηποτε μηχανοκινητο.
:obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Σεπ 2015 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

πες μας και κατι μόλις αποκτήσεις τις πρωτες εντυπώσεις...... :obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Σεπ 2015 
Χωρίς σύνδεση

Καλησπερα.
Ειναι πραγματικα φοβερη αισθηση οταν πρωτο ανεβεις στα παταρακια.Ειδικα ο συμπλεκτης που ειναι πουπουλο και το μικρο βαρος του.
Απο εκει και περα τα πραγματα μοιαζουν ευκολα αλλα ειναι πραγματικα δυσκολα.
Ειναι πιστευω θεμα χρονου να αρχισει καποιος να μπαινει στο νοημα αλλα χρειαζεται καποιος εμπειρος να δειξει καποια βασικα στοιχεια για να μην μαθω λαθος.
Ηθελα να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο να πονανε οι παλαμες και οι καρποι στην αρχη;
Ανυπομονω να ερθει ο χειμωνας(λογο χρονου)να μπορεσω να αφιερωσω περισσοτερο χρονο.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Σεπ 2015 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

MrAdventure990 έγραψε:
Καλησπερα.
Ειναι πραγματικα φοβερη αισθηση οταν πρωτο ανεβεις στα παταρακια.Ειδικα ο συμπλεκτης που ειναι πουπουλο και το μικρο βαρος του.
Ειναι πιστευω θεμα χρονου να αρχισει καποιος να μπαινει στο νοημα αλλα χρειαζεται καποιος εμπειρος να δειξει καποια βασικα στοιχεια για να μην μαθω λαθος.
Ηθελα να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο να πονανε οι παλαμες και οι καρποι στην αρχη;
Ανυπομονω να ερθει ο χειμωνας(λογο χρονου)να μπορεσω να αφιερωσω περισσοτερο χρονο.

εφόσον δεν είναι καποιος ποιο εμπειρος για να σε βοηθήσει θα μπορουσες να βοηθηθείς από την βιντεοσκόπηση των ασκήσεων σου. Είναι πολύ ευκολο μιας και το τριαλ είναι στατικο και ετσι μπορεις και μονος να τραβήξεις μερικα πλανα , να τα αξιολογισεις πρωτος εσυ ( θα εκπλαγεις από την τεραστια διαφορα που εχει αυτό που νομιζεις ότι κανεις με αυτό που πραγματικα κανεις) ή να στειλεις καποια πλανα και να ακουσεις γνωμες.
Στην αρχη μιας και αυτό που πας να μαθεις δεν είναι κατι το θεαματικο (ισορροπια , στροφες , σουζα κτλ) δεν δινεις μεγαλη σημασία στις πληροφοριες που εχουν τα διαφορα βιντεο και με τον καιρο τις ''ανακαλύπτεις'' και πραγματικα βελτιώνεσαι γιατι κατι που θεωρεις λεπτομέρεια τελικα είναι το ''κλειδί '' . ΕΓΩ πάντως αυτό παθαίνω μεχρι σημερα....

δες και αυτό αν δεν το εχεις δει ήδη .. https://www.youtube.com/watch?v=y700zd7TC7M" onclick="window.open(this.href);return false; και θα δεις γιατι δεν είναι φυσιολογικο να πονανε οι παλαμες ;) Είναι το ''φυσιολογικο'' λαθος που κανουμε όταν ξεκιναμε αλλα και αργοτερα , όταν κουραζομαστε ή δεν ειμαστε πολύ σίγουροι ( φοβος) . ΣΚΥΒΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ και ΔΕΝ πρεπει. :handgestures-thumbup:

ο συμπλέκτης αν και αριστερα είναι το δεξι σου χερι στο τριαλ και πολύ συντομα θα καταλάβεις τι εννοώ. Μαθε τον και εχε τον στην καλυτερη δυνατη κατασταση .....

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Σεπ 2015 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: KTM EXC 200 03"
MrAdventure990 έγραψε:
Καλησπερα.
Καλορίζικο!!!! :clap: :clap: :clap:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Φεβ 2016 
Χωρίς σύνδεση

Moto: XR 440 Dallara
θα μπώ και εγώ εδω και δεν θ ανοίξω νέο θέμα.... το λοιπόν παρακαλώ τα φώτα σας (και ας μην έχουν τα τράηαλ)...

125 ? λίγο για αρχάριο... μήπως καλυτερα να πάρω κάτι πιο δυνατο?

250..? 280..? ή 300? .... διαβάζω ότι το γασγασ 300 pro είναι πιο ομαλό απο το 280 απότομο txt pro..! :confusion-questionmarks:

σκέφτομαι το 280 gagas μοντέλο μετα το 2002 μιας και διαβαζω οτι είχαν θέματα τα παλια με συμπλεκτη ..

βεβαια οπου και να καταλήξω πρέπει να έχει χαρτια (τιμολογιο αγορας ή εκτελωνισμου) και οχι απλά υπεύθυνη δηλωση... :confusion-questionmarks:

:greetings-waveyellow:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Φεβ 2016 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

125 αν εχεις ορεξη να μαθεις τριαλ.
Περισσότερα κυβικα για χαλαρο τριαλ και μοτοαλπινισμο
Με το καλο αν παρεις την αποφαση :clap:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Φεβ 2016 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: ktm exc 125
cirica έγραψε:
125 αν εχεις ορεξη να μαθεις τριαλ.
Περισσότερα κυβικα για χαλαρο τριαλ και μοτοαλπινισμο
Με το καλο αν παρεις την αποφαση :clap:
Δηλαδη με ενα 125αρι μπορεις να κανεις τα παντα?
Δεν εχει ελλειψη ροπης?

Μοτοαλπινισμο δεν μποπρεις να κανεις με το 125αρι?

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 18 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 »

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com