Τώρα είναι 26 Σεπ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 10 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: trial-motoalpinismos
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2015 
Χωρίς σύνδεση

Moto: ktm 125
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα του trial με τον μοτοαλπινισμο.
και τι διαφορες εχουν οι μοτοσυκλετες των δυο αυτων κατηγορειων.

Κορυφή
 Θέμα δημοσίευσης: Re: trial-motoalpinismos
Χωρίς σύνδεση

Moto: Jotagas
Γειά σου Τάκη. Μπορεί να μην είμαι ο πιο αρμόδιος να σου απαντήσω , αλλά είμαι ο πρώτος που απαντά !

Trial θεωρείται το πέρασμα εμποδίων σε μια μικρή διαδρομή . Η διαδρομή μπορεί να φτιάχνεται σε φυσικό μέρος ή σε οποιοδήποτε άλλο μέρος με τεχνητά εμπόδια .

Κατά τη διάρκεια της διαδρομής αυτής , δεν πρέπει να ακουμπήσουν τα πόδια σου στο έδαφος . Αυτό σημαίνει ότι το trial είναι άθλημα ισορροπίας πρώτα από όλα και τεχνικής στη συνέχεια . Μια ειδική , μπορεί να είναι χρονικά 1 λεπτό , αλλά τα σημεία που μπορεί να σε δυσκολέψουν να είναι αρκετά .

Οι αγώνες trial χωρίζονται σε κατηγορίες , ανάλογα με το επίπεδο των αθλητών . Στην Ελλάδα έχουμε 3 κατηγορίες : Α οι σούπερ , Β όλοι οι υπόλοιποι και Γ οι πιτσιρικάδες . Στο εξωτερικό υπάρχουν μέχρι και 7 κατηγορίες .

Το trial δηλαδή σημαίνει ότι πρέπει να αποκτάς τεχνική δουλέματος συμπλέκτη - γκάζι - φρένου ταυτόχρονα με την ισορροπία όπου συμμετέχει πολύ το σώμα σου , σε πολύ χαμηλές ταχύτητες , με τέτοιο τρόπο , ώστε να μπορείς να υπερπηδάς εμπόδια , να ανεβαίνεις απότομες ανηφορίτσες και να στρίβεις - ελίσσεσαι σε πολύ κλειστά σημεία , χωρίς πάντα να πατήσεις στο έδαφος.

Μοτοαλπινισμός είναι , η κάλυψη διαδρομών στο βουνό , σε σημεία που δύσκολα προσεγγίζεις με enduro , ή που απλώς πάει η παρέα σου με trial ( έτσι που έχει γίνει το enduro , ένας εντουράς πάει παντού .. ) .

Και τα 2 ( trial και μοτοαλπινισμός ) γίνονται με μοτοσυκλέτες trial , στον μοτοαλπινισμό υπάρχουν και πρόσθετα δοχεία καυσίμου για να καλύπτονται οι αποστάσεις .

Πιστεύω ότι , αγοράζοντας κάποιος μια trial μοτοσυκλέτα , θα ενθουσιαστεί τόσο πολύ από τις δυνατότητες που μπορεί να αναπτύξει μαζί της σε επίπεδο trial , που θα ξεχάσει σύντομα τον μοτοαλπινισμό .

Να με διορθώσει κάποιος ευχαρίστως , είναι η 1η φορά που περιγράφω γραπτώς κάτι τέτοιο ...

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

ευχαριστω πολυ.εισουν διαφοτιστικοτατος.αν μπορεις θα ηθελα να με βοηθισεις σε κατι με την εμπιρεια σου,αν και για αυτο που ρωταω τωρα, διαβασα αρκετα μεσα στης σελιδες,ποιο μηχανακι trial κανει για να ξεκινησω το σπορ αυτο σωστα;

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

MAOYRO έγραψε:
ευχαριστω πολυ.εισουν διαφοτιστικοτατος.αν μπορεις θα ηθελα να με βοηθισεις σε κατι με την εμπιρεια σου,αν και για αυτο που ρωταω τωρα, διαβασα αρκετα μεσα στης σελιδες,ποιο μηχανακι trial κανει για να ξεκινησω το σπορ αυτο σωστα;
οταν λεω ποιο μηχανακι ενοω ποιος τυπος και ποια κυβικα. για να σε διευκολυνω η εμπηρεια μου στο χωμα ειναι οτι κανω γυρο στα οχτω χρονια εντουρο.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Αν αφήσουμε την εμπειρία κατά μέρος .... θα σου έλεγα ότι δεν υπάρχουν πολλοί τύποι και πολλά κυβικά .

Ή 250 - 300 τετράχρονο ( δεν θα βρεις και πολλά στην Ελλάδα ) ή 125 - 200 - 250 - 300 δίχρονο ( δεν θα βρεις και πολλά στην Ελλάδα ... ) .

Όπως και να έχει , αν πας σε μεταχειρισμένο , καλά θα είναι να είναι κάποιο της προκοπής ( γενικός κανόνας ).

Αν πας σε καινούργιο , όλα σούπερ είναι κατά τη γνώμη μου .

Αν μπορέσεις να βολτάρεις κανένα , ότι και να ναι , έχεις ήδη κάποια εικόνα . Αλλιώς οι του φόρουμ , σου προτείνουμε δοκιμή με τα δικά μας - μιλάω και για τους υπόλοιπους εκτός από μένα , γιατί κανείς δεν πιστεύω ότι θα σου το αρνηθεί .

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Moto: -jotagas 250 - africa650 xt 500
:lol: γεια σου ρε Σταθη , φοβερος !!
φιλε maoyro , δεν εχουμε την πολυτέλεια να εχουμε μεγαλη γκαμα από μεταχειρισμένες ή καινούργιες μηχανες τριαλ, ετσι αν και η γνωμη μου είναι τα 125 κυβικα (δυσκολα θα βρεις κατι), τα 250 είναι οκ (κατι μπορει να βρεις), τα 300 δεν τα συνιστώ (από αυτά εχει αρκετα..) θα σου πω να κοιτάξεις να δουλευουν σωστα οι αναρτησεις και ο συμπλέκτης και γενικα να είναι μια καλοσυντηριμενη μηχανη . Με το τριαλ αποκτας και μια ''λιγο'' ποιο στενη σχεση με την μηχανη και ετσι ασχολείσαι ώστε να είναι οσο το δυνατον στην καλυτερη κατασταση.
Με το καλο !

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

σας ευχαριστω.και για την βοηθεια σας αλλα και την προσφορα σας να παρω μια γευση απο τα μηχανακεια σας.ασχετα αν ειμαι απο επαρχεια και ειναι δησκολο να δοκημασω καποιο.που μπορω ομως να απευθηνθω η να ψαξω για να βρω μηχανακι;γιατι στο car δεν ειδα τιποτα να υπαρχει.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Νοέμ 2015 
Χωρίς σύνδεση

Beta και gas gas υπάρχουν και στο Car .

Beta είναι κατά τη γνώμη μου η καλύτερη επιλογή - υπάρχει και αντιπροσωπεία , ενώ η gas gas έκλεισε το εργοστάσιο - ξανα ανοίγει ; δεν έχω καταλάβει .

Από που είσαι ;

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

ειμαι απο Αγιο Ανδρεα Αρκαδιας.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Moderator