Τώρα είναι 23 Σεπ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 34 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 3 »
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Η Πρώτη μου φορά..
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Μαρ 2016 
Χωρίς σύνδεση

Moto: XR 440 Dallara
Μεγάλη εμπειρία...!

Ας τα πάρουμε απ την αρχή... Κατ αρχην η διαδρομή απο το γκαράζ μέχρι το βουνό (σκάρτα 3 χλμ) ήταν απο μόνη της μια εμπειρία!! Αναθεωρείς τι εστί διαδρομή... Αν με ενα εντουρο το να πηγαίνεις απο άσφαλτο είναι αμαρτία ..με το τράηαλ είναι δέκα φορές πιο λάθος!!
Μέχρι να ανέβω στο βουνό με βρήκα να ισορροπώ στο πεζούλι του πεζοδρομίου... να πηγαίνω αποκλειστικά απο το πεζοδρόμιο και να προσπαθώ να χωρέσω ανάμεσα απο την κολόνα της ΔΕΗ και τον σκουπιδοτενεκέ ..να ανεβοκατεβαίνω τα πεζοδρόμια και να σηκώνω τον μπροστινό τροχό... να κάνω ισορροπία στα φανάρια!!

Υστερα απο αρκετή ώρα πάτησα το αγιο πεντελικό χώμα... Ακριβώς ευθεία απ τον δασικό φεύγει μονοπάτι πεζοπορικό 1η στο κιβώτιο σκαρφάλωμα στο ανάχωμα και πάω να κάτσω πίσω..ωωωωωπππ όρθιος..!!αυτο δεν έχει σέλα :confusion-questionmarks: Συνεχίζω το ανηφορικό στενό μονοπάτι... Προσπαθώ να οδηγήσω εντουράδικα μα δεν μπορώ.... Το μπροστινό ειναι πανάλαφρο και το κουνάω συνεχώς άσκοπα δεξια αριστερά.... Η όρθια εντουράδικη στάση με τα πόδια ελάχιστα λυγισμένα στο τράηαλ δεν πιάνει ..έτσι είμαι συνέχεια πολύ σκυμμένος και ταλαιπωρούμε ... Θέλει λυγισμένα αρκετά τα γόνατα όπερ σημαίνει δυνατούς τετρακέφαλους (και που να τους βρώ μου λές?)... Σταματάω κάθε 100μ να πάρω ανάσες.... τα χω φτύσει..

Κάθε που γυρνάω όμως και βλέπω δίπλα μου το τραηλάκι πορώνομαι άσχημα.. Η λιτή του σιλουέτα, η απλότητα του ταιριάζει απόλυτα με το τοπίο και τον τρόπο που το τράηαλ μπορεί να σου προσφέρει ικανοποίηση.. Δυο τρία βραχάκια , ενα λοφάκι ,ένας απλός κορμός μπορουν να σε κάνουν να περάσεις υπέροχα..τόσο απλά όσο απλό στέκει και το τράηαλ δίπλα μου..ένα πλαίσιο να γυαλίζει 2 ρόδες και ενα διχρονο μοτέρ απο κάτω!

Αρχίζω να αλλάζω τον τρόπο οδηγησης μου...προσπαθώ να πάω αργά πολύ αργα!! 2αρα στο κιβώτιο πόδια λυγισμένα να απορροφούν αυτά σαν ανάρτηση τις ανωμαλίες του δρόμου ....
Το να πηγαίνεις πολύ αργά είναι το ίδιο δύσκολο με το να πηγαίνεις πολύ γρήγορα..

Επιτέλους φτάνω στην κορυφή του μονοπατιιού ... Νιώθω σαν ποδηλάτης ! Απομονωμένος σε κάτι κακοτράχαλα γκρέμια αράζω και αγναντεύω 2 γεράκια που κόβουν γύρους... Εδώ εντούρο δεν έχουν λόγο ν α έρχονται μιας και είναι αδιέξοδο

Κάνω τις πρώτες μου ασκήσεις ισορροπίας καταφέρνω τελικώς να ισορροπήσω πάνω στο μηχανάκι και με το ένα χέρι! :obscene-drinkingcheers:

Δέν πρέπει να έκανα πάνω απο μία ώρα στην "σέλα " του τράηαλ :-D καί ένιωθα σαν να έχω κάνει 3 ώρες εξτρήμ εντούρο...

Είναι πραγματικά ένας διαφορέτικος κόσμος απο το εντούρο... Άλλοι ρυθμοί άλλη οδήγηση.. Νομίζω θα το ερωτευτώ... που να σκαρφαλώσω και σε κανένα βράχο δηλαδη.... :clap:

Υπέροχα!!

Κορυφή
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Η Πρώτη μου φορά..
Χωρίς σύνδεση

Moto: Jotagas
Σούπερ ! Μου αρέσει πολύ η περιγραφή σου .

Προσπαθώ να οδηγήσω εντουράδικα μα δεν μπορώ.... - Είναι πραγματικότητα , εμένα μου πήρε αρκετό νομίζω διάστημα να αλλάξω νοοτροπία και να μην καβαλάω και προχωράω για να φτάσω ...

Θα πρότεινα ή να βγείς με άλλους τραιαλάδες , ή να πας σε ένα μικρό - με όρια μέρος για να μην μπορείς να απομακρύνεσαι !

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Moto: μοτο
καλησπέρα....

το τριαλ ειναι μαγικο!!!

έχουμε φτιάξει μια καλή παρέα και πάμε για προπόνηση κάθε σκ, συνήθως Πεντέλη, όποτε θελήσεις είσαι ευπρόσδεκτος....

επίσης έχουμε φτιάξει και μια σχετική σελίδα στο fb "Trial team gr"

φιλικά

Ισίδωρος

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος itsikis την 15 Μαρ 2016, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

380 έγραψε:
Σούπερ ! Μου αρέσει πολύ η περιγραφή σου .

Προσπαθώ να οδηγήσω εντουράδικα μα δεν μπορώ.... - Είναι πραγματικότητα , εμένα μου πήρε αρκετό νομίζω διάστημα να αλλάξω νοοτροπία και να μην καβαλάω και προχωράω για να φτάσω ...

Θα πρότεινα ή να βγείς με άλλους τραιαλάδες , ή να πας σε ένα μικρό - με όρια μέρος για να μην μπορείς να απομακρύνεσαι !
καταρχήν πρέπει να φέρω το τιμόνι λίγο πιο κάθετα...γιατι ο μουρίκ το είχε με κλίση μπροστά ..αυτο μου σκοτώνει λίγο τους καρπούς..Επίσης πρέπει να μάθω να στέκομαι σωστα στην μηχανή χωρίς να καμπουριάζω τόσο και με πεθαίνει η μέση μου...

καλή η ιδέα σου για προπόνηση σε μικρό χώρο... :handgestures-thumbup:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

itsikis έγραψε:
καλησπέρα....

το τριαλ ειναι μαγικο!!!

έχουμε φτιάξει μια καλή παρέα και πάμε για προπόνηση κάθε σκ, συνήθως Πεντέλη, όποτε θελήσεις είσαι ευπρόσδεκτος....

φιλικά

Ισίδωρος
ευχαρίστως! που είσαστε συνήθως? θα τσεκάρω και το σάητ.. :handgestures-thumbup: Σήμερα παράγγειλα απο τασσούλη κράνος μπότες μιας και δεν ειχε στο νούμερο μου....

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Moto: μοτο
IzabellaBros έγραψε:
itsikis έγραψε:
καλησπέρα....

το τριαλ ειναι μαγικο!!!

φιλικά

Ισίδωρος
ευχαρίστως! που είσαστε συνήθως? θα τσεκάρω και το σάητ.. :handgestures-thumbup: Σήμερα παράγγειλα απο τασσούλη κράνος μπότες μιας και δεν ειχε στο νούμερο μου....
υπάρχουν πάρα πολλά διαφορετικά μέρη...κάθε φορά αποφασίζουμε που θα πάμε ....

πάρε τηλ από την προηγούμενη για λεπτομέρειες..

Ισίδωρος 6972022890

:obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

itsikis έγραψε:
IzabellaBros έγραψε:

υπάρχουν πάρα πολλά διαφορετικά μέρη...κάθε φορά αποφασίζουμε που θα πάμε ....

πάρε τηλ από την προηγούμενη για λεπτομέρειες..

Ισίδωρος 6972022890

ok..merci! το σαητ το ηξερα εχω κανει και λαηκ ως darkside of chocolate... :handgestures-thumbup:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Moto: -jotagas 250 - africa650 xt 500
μπράβο izabellaBros ! δυναμίτης !!!

Συνημμένα:
[ attachment ]
111.jpg [ 71.32 KiB | Προβλήθηκε 5777 φορές ]
Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

cirica έγραψε:
μπράβο izabellaBros ! δυναμίτης !!!
Σ ευχαριστώ! ανυπομονώ να ξανακάνω..! :obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
Σε σύνδεση

Moto: GAS GAS Randonne 200-KTM Freeride 250R
Καλή αρχή.....το μοναδικό "αρνητικό" με το trialακι είναι ό,τι θέλεις να είσαι συνέχεια μαζί του και να παιδεύεστε παρέα :-) !!!!!!!!

https://www.facebook.com/goforwardstyle ... 847221191/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

kyrduc έγραψε:
Καλή αρχή.....το μοναδικό "αρνητικό" με το trialακι είναι ό,τι θέλεις να είσαι συνέχεια μαζί του και να παιδεύεστε παρέα :-) !!!!!!!!

https://www.facebook.com/goforwardstyle ... 847221191/" onclick="window.open(this.href);return false;
με κατέστρεψες....... :angry-banghead: απίστευτος ο μικρός!!

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Moto: ktm 175 με λιγο απο honda :P
kyrduc έγραψε:

:scared-eek: :scared-eek:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

:scared-eek:

ανερχομενο αστερι ο μικρος!

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Λέρας07 έγραψε:
ξύνεις πληγές με τόσο ωραία περιγραφή!!

όσο πιο αργά πας, τόσο πιο δυνατοί οι ραχιαίοι σου...
το λάθος που κάνουν όλοι.. εκπαιδεύονται στα γρήγορα!
και η καρδιά και οι ραχιαίοι γίνονται διπλάσιοι αν τους στρώσεις χωρίς καψιμο!
εκεί μπαίνει το trial και σε κάνει ταλέντο!
παίρνε το και στο κρεβάτι!!

καλορίζικο!! :clap: :clap:
ευχαριστώ... σιγουρα πρέπει να αλλάξω την θέση που είναι το τιμόνι θέλει σηκωμα....ανυπομονω να έρθει η παρασκευή να κλέψω λίγο χρόνο το πρωί να πάω πρίν την δουλειά ... πήρα και ωραίο λαδάκι castrol για το μοτέρ...μετα ενα σασμανόλαδο καλού κακού και όλα καλα :obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Μαρ 2016 
Σε σύνδεση

Moto: GAS GAS Randonne 200-KTM Freeride 250R
.........τροφή για σκέψη.......και αυπνίες.......!!!!!!!

Αυστραλέζικο club....εντελώς καμμένοι και τρελαμένοι τύποι....εξαιρετικά μαθήματα σε video ή text.
(δες οπωσδήποτε και το cross training....τα ίδια και χειρότερα αλλα για extreme enduro )
http://www.wdtc.org.au/how-to-ride-trials.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/results?search_query=bes+trial" onclick="window.open(this.href);return false;
του φίλου μας του Λευτέρη aka Cirica με πολύ καλά και άκρως επεξηγηματικά μαθήματα trial.......καλά ξενύχτια!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 34 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 3 »

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com