Τώρα είναι 19 Σεπ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 54 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2 3 4 »
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Ιούλ 2011 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: EXC 250
bbking έγραψε:
Πήρα το σέτ που δίνει η ktm.Tσιμούχα αποστάτη και λαστιχάκι.
Πήγα σε φίλο μηχανικό αυτοκινήτων και βγάλαμε αποστάτη και τσιμούχα,βγάζοντας τον αποστάτη είδα οτι μαζί βγήκε και το λαστιχάκι (ήταν πάνω στον αποστάτη).
Το λαστιχάκι που υπήρχε στο νέο σετ ήταν πιο μικρό,δεν "κούμπωνε στον αποστάτη"
Το παλιό δεν έδειχνε να εχει κάποιο προβλημα,οπότε βάλαμε το ίδιο.
Αποτέλεσμα?
Χάνει πάλι λάδια... :angry-banghead:
Βάζω καινούργιο γρανάζι μήπως και...αλλα πάλι τα ίδια,κάνει πάλι πιπί. :angry-banghead:
Τί άλλο να κάνω?
ας μην κουμπωνει
βαλε το λαστιχακι - o-ring - μεσα και μετα σπρωξε τον αποστατη και θα καθησει
(εκτος πια αν ειναι τελειως λαθος το "οριγκακι")οποτε βγαινεις μια βολτα στα ανταλακτικα αυ/των και ψαχνεις ενα ιδιο, που λογικα βρισκεις

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2011 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: HONDA CRF 250
Μετά από δύο αλλαγές τσιμούχας και o ring με καινούργιο αποστάτη καινούργιο ktm γρανάζι χάνει πάλι λάδια :angry-banghead:
Το μόνο που δεν έχω αλλάξει είναι η ροδέλα πρίν το ρουλεμάν.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ 250 EXC 08
bbking έγραψε:
Μετά από δύο αλλαγές τσιμούχας και o ring με καινούργιο αποστάτη καινούργιο ktm γρανάζι χάνει πάλι λάδια :angry-banghead:
Την αλυσίδα την έχεις τεντωμένη φουλ; Προσπάθησε λίγο πιο χαλαρή απο το κανονικο. Σου το λέω γιατί σε εμένα το πρόβλημα έτσι άρχισε,όταν μετα απο αλλαγή ελάστικου είπα " πολυ χαλαρή είναι η αλυσίδα, ας την τσιτωσω λίγο και τσουπ αμέσως η διαρροή.
Έβαλες γρασο απο την εσωτερική μεριά της τσιμουχας; Αδιάβροχο αν έχεις.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

TheodorosKavala έγραψε:
bbking έγραψε:
Την αλυσίδα την έχεις τεντωμένη φουλ; Προσπάθησε λίγο πιο χαλαρή απο το κανονικο. Σου το λέω γιατί σε εμένα το πρόβλημα έτσι άρχισε,όταν μετα απο αλλαγή ελάστικου είπα " πολυ χαλαρή είναι η αλυσίδα, ας την τσιτωσω λίγο και τσουπ αμέσως η διαρροή.
Έβαλες γρασο απο την εσωτερική μεριά της τσιμουχας; Αδιάβροχο αν έχεις.
Tήν αλυσίδα την έχω λιγο πιο χαλαρή απ ότι λέει ο κατασκευαστής,γράσσο δέν έβαλα :think:
Από οταν σταμάτησα τις βόλτες τέλος ιουνίου ξεκίνησε η διαρροή,ένας φίλος μου λεεί οτι αν ξεκινήσω βολτες θα σταματήσει να χάνει,παίζει κάτι τέτοιο?
Τι να πω... :oops:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Επειδή έχω ξεμείνει απο ιδέες κανε το εξής : το γρανάζια έχει μια ασφάλεια που το κρατάει στη θέση, βγαλτο και κουμπωσε το ανάποδα ώστε να πιέσει το γρανάζια μερικά χιλιοστά πιο μέσα.σε εμένα η ασφάλεια ε
Έπαιζε γύρω γύρω γιατί είχε χαλαρώσει. Την έβαλα ανάποδα και ήρθε και κουμπωσε σφιχτά. Αν θές σωστή δουλεια βγάλει προσεκτικά την τσιμουχας και έλειψε την με Αδιάβροχο κόκκινο γρασο απο την εσωτερική μεριά.
Χαλάρωσε και άλλο την αλυσίδα και πες αποτελέσματα.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Σεπ 2011 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: KTM EXC 300 6Days 2017
TheodorosKavala έγραψε:
Αν θές σωστή δουλεια βγάλει προσεκτικά την τσιμουχας και έλειψε την με Αδιάβροχο κόκκινο γρασο απο την εσωτερική μεριά.
Δεν συμφωνώ με την επάλειψη γράσου. Με το ίδιο λάδι του που χρησιμοποιείς στο κιβώτιο μπορείς να κάνεις μια επάλειψη. Επίσης ο αποστάτης έχει «ειδική υποδοχή» για το o-ring

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

iatrodikastis έγραψε:
μου έχουν πει το κάτωθι,
αν η διαρροή είναι από την έξω πλευρά,πάνω στο γρανάζι,θέλει αλλαγή μόνο το ο-ring,
αν η διαρροή είναι και πίσω,τότε θέλει και η τσιμούχα.
:handgestures-thumbup:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

alexandrosvz έγραψε:
TheodorosKavala έγραψε:
Αν θές σωστή δουλεια βγάλει προσεκτικά την τσιμουχας και έλειψε την με Αδιάβροχο κόκκινο γρασο απο την εσωτερική μεριά.
Δεν συμφωνώ με την επάλειψη γράσου. Με το ίδιο λάδι του που χρησιμοποιείς στο κιβώτιο μπορείς να κάνεις μια επάλειψη. Επίσης ο αποστάτης έχει «ειδική υποδοχή» για το o-ring
Δηλαδη το o-ring το βαζουμε πανω στον αποστάτη? (στήν υποδοχή που έχει)
Γιατί εγω αυτό δέν το έκανα,έβαλα μέσα το o-ring και μετά έσπρωξα τον αποστάτη.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Σεπ 2011 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

bbking έγραψε:
alexandrosvz έγραψε:
Επίσης ο αποστάτης έχει «ειδική υποδοχή» για το o-ring
Δηλαδη το o-ring το βαζουμε πανω στον αποστάτη? (στήν υποδοχή που έχει)
Γιατί εγω αυτό δέν το έκανα,έβαλα μέσα το o-ring και μετά έσπρωξα τον αποστάτη.
Είναι σχεδόν τό ίδιο. Απλά θέλει προσοχή να πατήσει σωστά ο αποστάτης στο o-ring. Αν και πιστέυω δύσκολά δεν θα πατήσει ο αποστάτης το o-ring σωστά.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Οκτ 2011 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Tελικά το πρόβλημα λύθηκε κάνοντας βόλτες. :-D
Προφανώς είχε δίκιο ένας φίλος που μου έλεγε βγαλτο βόλτα και θα σταματήσει να "στάζει"
Τώρα που ξεκίνησα σιγά σιγά της βόλτες σταμάτησε να χάνει λαδάκι από την τσιμούχα. :obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: KTM EXC 250
ερωτηση;η μεταλικη ροδελα πριν το ρουλεμαν υπαρχει σε ολα τα μοντελα???γιατι το δικο μ δεν την εχει (250 07') :think:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

crypton_199 έγραψε:
ερωτηση;η μεταλικη ροδελα πριν το ρουλεμαν υπαρχει σε ολα τα μοντελα???γιατι το δικο μ δεν την εχει (250 07') :think:
Στα νεότερα μοντέλα δεν υπάρχει. 08 δεν έχει τέτοια ροδελα.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Build To Get Wild
Σχετικα με την επιλογη τσιμουχας με μεταλλικο η ελαστικο περίβλημα. Οι μεταλλικές τσιμούχες περιστροφής εχουν ποιο σφικτή εφαρμογή και γενικότερα ενδεικνειται για στεγανοποίηση σε τμήματα κινητήρων οπου αναπτυσονται θερμοκρασίες και πιθανότατα πιέσεις απο λάδι ή αέρα.Εάν αντικατασταθει με ελαστική ύπαρχει ο κίνδυνος να περπατήσει προς τα έξω με συνέπεια διαροής ή μη σωστής στεγανοποίησης. Στο PDS φυσικά και μπορεί να χρησιμοποιηθει ελαστική , αλλά στα κέντρα των τροχών θελουν προσοχή οταν υπάρχουν αποστάτες που στεγανοποιουν στην τσιμούχα και εδραζουν πολυ σφικτα στα ρουλεμάν (ΚΤΜ 08' και μετά).Δημιουργείται πίεση κατά την τοποθετηση του αποστατη στο ρουλεμάν που εκτονώνεται με ολίσθηση της τσιμούχας πρός τα έξω.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Οκτ 2011 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: EXC 250
zar έγραψε:
Σχετικα με την επιλογη τσιμουχας με μεταλλικο η ελαστικο περίβλημα. Οι μεταλλικές τσιμούχες περιστροφής εχουν ποιο σφικτή εφαρμογή και γενικότερα ενδεικνειται για στεγανοποίηση σε τμήματα κινητήρων οπου αναπτυσονται θερμοκρασίες και πιθανότατα πιέσεις απο λάδι ή αέρα.Εάν αντικατασταθει με ελαστική ύπαρχει ο κίνδυνος να περπατήσει προς τα έξω με συνέπεια διαροής ή μη σωστής στεγανοποίησης. Στο PDS φυσικά και μπορεί να χρησιμοποιηθει ελαστική , αλλά στα κέντρα των τροχών θελουν προσοχή οταν υπάρχουν αποστάτες που στεγανοποιουν στην τσιμούχα και εδραζουν πολυ σφικτα στα ρουλεμάν (ΚΤΜ 08' και μετά).Δημιουργείται πίεση κατά την τοποθετηση του αποστατη στο ρουλεμάν που εκτονώνεται με ολίσθηση της τσιμούχας πρός τα έξω.
πολυ σωστα :handgestures-thumbup:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Νοέμ 2012 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA 250 RR
Σήμερα που τσέκαρα το μηχανάκι μου,
είδα διαρροή λαδιού στο πάτωμα κάτω από το μπροστά γρανάζι,
τσέκαρα με φακό και διαπίστωσα ότι ήθελα αλλαγή τσιμούχας γιατί η διαρροή ήταν από μέσα και όχι εξωτερικά στο γρανάζι.

Οπότε μπήκα στην διαδικασία αλλαγής.
Μέχρι σήμερα είχα αλλάξει ξανά μόνο το ο-ring.

Λέω αφού το κάνω και υπάρχει και σχετικό θέμα,
δεν το φωτογραφίζω και εγώ, ώστε να έχουμε και φωτορεπορτάζ από νεότερο ktm, 08 μοντέλο.

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 54 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2 3 4 »

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com