Τώρα είναι 21 Αύγ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 67 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2 3 4 5 »
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα ήθελα απόψεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Απρ 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: YZ250 LC
"Ασφαλής" εντουροβόλτα για μενα δεν υπάρχει. Οταν καβαλάς και πας στις πέτρες και στα χώματα, παίρνεις ρίσκο..!
Οταν τρέχεις με 200Km απο στροφούλα σε στροφούλα με ενα SS, παλι ασφάλεια δεν υπάρχει! Στο WRC, στη Ριτσώνα, στα on-off, στα SM (ακόμη και σε πίστα) επίσης! Στο μηχανοκίνητο αθλητισμό πάντα παίρνεις ενα ρίσκο..! Αλλιώς κάθεσαι σπίτι και πλέκεις ή μαζεύεις γραμματόσημα.
Απο 'κει και πέρα ο Πέτρος ξεκίνησε το θέμα σωστά, απο τα μετρα ασφαλείας που θα πρέπει να υπάρχουν! Για μενα ειναι αδιανόητο σε ενα τετοιο event να μην υπάρχει ασθενοφόρο (με γιατρό - ετοιμο για όλα) και πολλά άλλα οπως αναφέρθηκαν..
Αυτά θα πρέπει να ειναι δεδομένα!
Επίσης δεδομένο να ειναι οτι ΔΕΝ ειναι αγώνας! Εμεις οταν πηγαίνουμε βουνό ποτε ο ενας δεν προσπερνάει τον αλλο χωρίς λόγο (ετσι απλά επειδή ειναι πιο γρήγορος). Έτσι τονίζεις και το χαρακτήρα της βόλτας..
Οποιος θέλει να μετρήσει χρόνο ας μην το κάνει στη βόλτα - να παει να τρέξει σε αγώνα να τον παραδεχτούμε ολοι..!
Οταν μπαίνει χρονόμετρο σε μια εντουράδα, αυξάνεται ο ανταγωνισμός σε επίπεδο που πολλές φορές ξεπερνά τα "ασφαλή" όρια του κάθε αναβάτη.. Μην γελειώμαστε, κανενας μας δεν θέλει να δει το ονομα του στο τέλος της λίστας.. Καταλήγεις να προσπαθεί να "περάσει" ο ενας αρχάριος τον άλλο που νομίζει εκείνη την ώρα οτι ειναι ο Jarvis χωρίς να εχει αντοκειμενικά την δυνατότητα να το κάνει αυτό.. ΔΕΝ ειναι αγώνας - ειναι βόλτα / χάνει τον χαρακτήρα της έτσι...

Ο σκοπός (αν λέμε τα ίδια) ειναι να το ευχαριστηθούν οι αναβάτες, να συναντηθούν εν δράση και να ενάγουν την αμυλα σε ενα δύσκολο και "επίπονο" σπόρ που γουστάρουμε και το κάνουμε..!!

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Sherco Trial 2.9
geormpal έγραψε:
"Ασφαλής" εντουροβόλτα για μενα δεν υπάρχει. Οταν καβαλάς και πας στις πέτρες και στα χώματα, παίρνεις ρίσκο..!
Οταν τρέχεις με 200Km απο στροφούλα σε στροφούλα με ενα SS, παλι ασφάλεια δεν υπάρχει! Στο WRC, στη Ριτσώνα, στα on-off, στα SM (ακόμη και σε πίστα) επίσης! Στο μηχανοκίνητο αθλητισμό πάντα παίρνεις ενα ρίσκο..! Αλλιώς κάθεσαι σπίτι και πλέκεις ή μαζεύεις γραμματόσημα.
Απο 'κει και πέρα ο Πέτρος ξεκίνησε το θέμα σωστά, απο τα μετρα ασφαλείας που θα πρέπει να υπάρχουν! Για μενα ειναι αδιανόητο σε ενα τετοιο event να μην υπάρχει ασθενοφόρο (με γιατρό - ετοιμο για όλα) και πολλά άλλα οπως αναφέρθηκαν..
Αυτά θα πρέπει να ειναι δεδομένα!
Επίσης δεδομένο να ειναι οτι ΔΕΝ ειναι αγώνας! Εμεις οταν πηγαίνουμε βουνό ποτε ο ενας δεν προσπερνάει τον αλλο χωρίς λόγο (ετσι απλά επειδή ειναι πιο γρήγορος). Έτσι τονίζεις και το χαρακτήρα της βόλτας..
Οποιος θέλει να μετρήσει χρόνο ας μην το κάνει στη βόλτα - να παει να τρέξει σε αγώνα να τον παραδεχτούμε ολοι..!
Οταν μπαίνει χρονόμετρο σε μια εντουράδα, αυξάνεται ο ανταγωνισμός σε επίπεδο που πολλές φορές ξεπερνά τα "ασφαλή" όρια του κάθε αναβάτη.. Μην γελειώμαστε, κανενας μας δεν θέλει να δει το ονομα του στο τέλος της λίστας.. Καταλήγεις να προσπαθεί να "περάσει" ο ενας αρχάριος τον άλλο που νομίζει εκείνη την ώρα οτι ειναι ο Jarvis χωρίς να εχει αντοκειμενικά την δυνατότητα να το κάνει αυτό.. ΔΕΝ ειναι αγώνας - ειναι βόλτα / χάνει τον χαρακτήρα της έτσι...

Ο σκοπός (αν λέμε τα ίδια) ειναι να το ευχαριστηθούν οι αναβάτες, να συναντηθούν εν δράση και να ενάγουν την αμυλα σε ενα δύσκολο και "επίπονο" σπόρ που γουστάρουμε και το κάνουμε..!!

:lol: :lol:

Πολύ ωραία παρατήρηση αυτή για τον Jarvis.

Αν θέλετε να την δείτε jarvis πάντως καλύτερα είναι να αφήσετε τα χρόνομετρα ,να βρείτε κανέναν "τοίχο" όσο πιο κάθετο γίνεται ,κάνα κορμό με όσο μεγαλύτερη διάμετρο γίνεται και βαρατε να δείτε ποιος θα το ανέβει...

Και γέλιο θα ρίξετε και θα διασκεδάσετε χωρίς να κάνετε 50 χλμ "enduro"...

:lol: :lol:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Moto: HSQVARNA TE 310
Σωστά όλα τα παραπάνω και τα θετικά και τα αρνητικά σχετικά με το θέμα το περίεργο είναι οτι και αυτοι που διαφωνούν το επόμενο Σ.Κ πάλι θα είναι στην χ βόλτα . Το συμπέρασμα μού είναι οτι τελικά αισθάνομαι λιγάκι κορόιδο πού κάνω το premio με όλα τα προβλεπόμενα πχ ασθενοφόρο γιατρό τέλεια χρονομερτηση κριτές σκούπες και οτι άλλο προβλέπεται και καταφερνω 60 συμμετοχές και η διπλανή βόλτα 200 ε τελικά είμαι κορόιδο μεγάλο.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Moto: HSQVARNA TE 310
Όσο για την χρονομερτηση στις βόλτες μην το ξανακανετε γιατί οι διάφοροι Jarvis θα απογοητευθούν και θα εξαφανιστούν από τις βόλτες όπως εξαφανίστηκαν και απο τους αγώνες

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
DirtBike.gr official support group
Άβαταρ μέλους

Moto: μας άφησε.....
Με αφορμή το θέμα αυτό,
Θα αναφέρω τον αγώνα scramble που αναβλήθηκε 2 φορές λόγω μην έκδοσης άδειας από το δασαρχείο.
Θα μπορούσα το επόμενο σκ να κάνω ένα "φιλικό scramble" στην ίδια περιοχή χωρίς άδειες, χωρίς επίσημη χρονομέτρηση να μαζέψω 200 άτομα, να βάλω και ένα πιτσιρίκι με ένα χρονόμετρο χειρός να γράφει χρόνους, να δώσω στο τέλος και ένα μετάλλιο για το θεαθήναι και όλα μια χαρά.
Μήπως όμως έτσι "υποβαθμίζω ή υποβαθμίζουμε" την έννοια του αγώνα?? ή την προσπάθεια της λέσχης??
Μετά λέμε-βρίζουμε (και εγώ μέσα σε αυτούς) την ομοσπονδία, που δεν κάνει αγώνες, τις λέσχες που δεν αναλαμβάνουν αγώνες, το κόστος που είναι υψηλό κ.λ.π.

Το κόστος ναι είναι υψηλό και είναι δύσκολοι οι καιροί. Αλλά, ας σεβαστούμε και τις λέσχες που αναλαμβάνουν να κάνουν αγώνα, και μοχθούν και πολλές φορές μπαίνουν και μέσα και έχουν να αντιμετωπίσουν και όλη την γραφειοκρατία.

Αν θέλω να κάνω χαβαλέ με την παρέα μου και να "συναγωνιστώ μαζί τους" θα πάω σε ένα πιστάκι 10-15 άτομα και θα κάνουμε χαβαλέ. όταν ο αριθμός ξεπερνά τον αριθμό των 20-30 ατόμων τότε πάμε σε "αυτοσχέδιο αγώνα".

όσον αφορά την ασφάλεια. Κανείς δεν είναι καλυμμένος με μια υπεύθυνη δήλωση που υπογράφει στην γραμματεία. Είμαστε πολύ τυχεροί που δεν έχει συμβεί κάποιο σοβαρό περιστατικό κατά την διάρκεια βόλτας και μακάρι να μην συμβεί ποτέ. Προφανώς και το άθλημα είναι από την φύση του επικίνδυνο. Η ασφάλεια (ασθενοφόρα, σαμαρίτες κ.λ.π) είναι, θα το πω λίγο περίεργα, για την μείωση των επιπτώσεων ενός πιθανού ατυχήματος (πρώτες βοήθειες, γρήγορη μεταφορά σε νοσοκομείο αν χρειαστεί κ.λ.π). όσο πιο πολύ πιέζεις τον αναβάτη (βλέπε μπες στο πιστάκι γράψε χρόνο, τρέχα πιο γρήγορα από τους άλλους κ.λ.π) τόσο περισσότερο αυξάνεις τις πιθανότητες ενός ατυχήματος.

Αυτές είναι απλά οι σκέψεις μου.
Δεν περιμένω να συμφωνείτε με αυτές.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο ότι θεωρώ ότι πρέπει
η βόλτα να μείνει βόλτα (χωρίς άγχος χρόνου, είτε στην διαδρομή είτε σε πιθανή ειδική),
και ο αγώνας να είναι αγώνας.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: KTM exc-f 250
HUSQV2 έγραψε:
Σωστά όλα τα παραπάνω και τα θετικά και τα αρνητικά σχετικά με το θέμα το περίεργο είναι οτι και αυτοι που διαφωνούν το επόμενο Σ.Κ πάλι θα είναι στην χ βόλτα . Το συμπέρασμα μού είναι οτι τελικά αισθάνομαι λιγάκι κορόιδο πού κάνω το premio με όλα τα προβλεπόμενα πχ ασθενοφόρο γιατρό τέλεια χρονομερτηση κριτές σκούπες και οτι άλλο προβλέπεται και καταφερνω 60 συμμετοχές και η διπλανή βόλτα 200 ε τελικά είμαι κορόιδο μεγάλο.
ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ :pray: :pray:

Είναι ποτέ δυνατόν ρε παιδιά το 2018 να κάνουμε χρονομετρισεις - κόντρες σε βόλτες και να το αντιμετωπίζουμε με αυτή την ελαφρότητα;
Πραγματικά είχα πει να μην απαντήσω ξανά γιατί προφανώς δεν υπάρχει κοινός παρανομαστής .
Το να ακούγονται απόψεις όπως " εγώ έτσι διασκεδάζω " , " μην προσπαθείς να μας τρομαξεις" Όταν μιλάμε για ασφάλεια είναι το λιγότερο λυπηρό.
Μάλιστα από ανθρώπους του χώρου.

Αλλά λίγος σεβασμός στο φίλο από πάνω δεν βλάπτει.
Πραγματικά είναι σαν να τον γράφουμε στα @@ μας για κάτι που με τόσο κόπο και μεράκι κάνει .

Και μην ακούσω διαφορά για " η διασκέδαση δεν μπαίνει σε καλούπια " γιατί τότε υπερασπίζεται οποιαδήποτε μαλάκια γίνεται εκεί έξω, απλά και μόνο στο βωμό της διασκέδασης.

Πραγματικά κάποια πράγματα στο δικο μου το μυαλό, δεν χωράνε.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Moto: Honda Cre250r HM
Ας χαλαρωσουμε λίγο,στα χρονομετρημενα άμα ήθελες εμπαινες, ήταν πολύ εύκολο κομμάτι το 90%οσων μπήκαν το πήγαν χαλαρά λόγο κούρασης από το πρωτο hard!τα παιδιά που ήταν στην εκκίνηση έλεγαν στον καθένα μας ότι είναι χρονομετρημενα χωρίς μεταλια και φανφάρες!Ή εκκίνηση γινόταν με διάφορα χρόνου ,εγώ προσωπικά ποιο πολυ κινηγιομουν με την παρ μου σε όλη την άλλη διαδρομή παρά στα χρονομετρημενα! Όποτε χαλαρωστε ,δεν ήταν παρα μέτρια βόλτα και τίποτα άλλο!

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: KTM exc-f 250
dragonfoxII έγραψε:
Ας χαλαρωσουμε λίγο,στα χρονομετρημενα άμα ήθελες εμπαινες .....
Αυτά είναι που λέμε περί ελαφρότητας.

Ας μου πει κάποιος ένα λόγο για να βάλεις χρονόμετρο σε βόλτα. Μόνο ένα.

Η κουβέντα για μένα τελειώνει εδώ. Καλή ανάσταση σε όλους.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Exc 250 6D
Και οι τράπεζες πριν λίγο καιρό σου έδιναν προ-εγκεκριμένο δάνειο. Αν ήθελες, το έπαιρνες...

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Απρ 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: YZ250 LC
Dirty Joker έγραψε:
Και οι τράπεζες πριν λίγο καιρό σου έδιναν προ-εγκεκριμένο δάνειο. Αν ήθελες, το έπαιρνες...
Καλα έκαναν; Δηλαδή οσοι το πήραν ηταν μάγκες ή μαλ@κες;
Τα εχεις μπερδέψει..
Η καλύτερη αποτυχία δεν ειναι η χειρότερη επιτυχία φίλε μου..!

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Exc 250 6D
geormpal έγραψε:
Dirty Joker έγραψε:
Καλα έκαναν; Δηλαδή οσοι το πήραν ηταν μάγκες ή μαλ@κες;
Τα εχεις μπερδέψει..
Η καλύτερη αποτυχία δεν ειναι η χειρότερη επιτυχία φίλε μου..!
Συμφωνώ με τις θέσεις σου φίλε μου, το ερμήνευσες ανάποδα.
Αν ξαναδιαβάσεις τι έγραψα, θα το διαπιστώσεις.
Άλλωστε η πορεία των επιλογών βλέπουμε που μας οδήγησε.
Καλημέρα και Χριστός Ανέστη!

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: YAMAHA YZ 125
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!!!!
ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΠΟΡ Κ ΑΘΛΗΜΑ ΤΟ ΕΝΤΟΥΡΟ !!!!!!!!!!!!!!!
ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΜΕ Κ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΑΣ ................
ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΙΣ ΧΩΜΑΤΟΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΜΑΣ !!!!!!!!!!!!!!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΡΙΣΚΑΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΤΟΥΣ ...........
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ Κ ΑΠΕΙΡΑ ΑΣΦΑΛΗ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕ ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ !!!!!!!!!!!!!!

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: klx 250 96
Eγω παλι δεν μπορω να καταλαβω την εμμονη που υπαρχει να απαλλασσουμε τον αναβατη απο τις ευθυνες αναληψης ρισκου. Οντως ειναι θαυμα που δεν εχει συμβει σοβαρο περιστατικο σε οργανωμενη βολτα, για προσπαθηστε να μαντεψετε την αντιδραση επισημων/αρμοδιων φορεων αν συμβει κατι δυσαρεστο.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Sherco Trial 2.9
zapmaria έγραψε:
Με αφορμή το θέμα αυτό,
Θα αναφέρω τον αγώνα scramble που αναβλήθηκε 2 φορές λόγω μην έκδοσης άδειας από το δασαρχείο.
Θα μπορούσα το επόμενο σκ να κάνω ένα "φιλικό scramble" στην ίδια περιοχή χωρίς άδειες, χωρίς επίσημη χρονομέτρηση να μαζέψω 200 άτομα, να βάλω και ένα πιτσιρίκι με ένα χρονόμετρο χειρός να γράφει χρόνους, να δώσω στο τέλος και ένα μετάλλιο για το θεαθήναι και όλα μια χαρά.
Μήπως όμως έτσι "υποβαθμίζω ή υποβαθμίζουμε" την έννοια του αγώνα?? ή την προσπάθεια της λέσχης??
Μετά λέμε-βρίζουμε (και εγώ μέσα σε αυτούς) την ομοσπονδία, που δεν κάνει αγώνες, τις λέσχες που δεν αναλαμβάνουν αγώνες, το κόστος που είναι υψηλό κ.λ.π.

Το κόστος ναι είναι υψηλό και είναι δύσκολοι οι καιροί. Αλλά, ας σεβαστούμε και τις λέσχες που αναλαμβάνουν να κάνουν αγώνα, και μοχθούν και πολλές φορές μπαίνουν και μέσα και έχουν να αντιμετωπίσουν και όλη την γραφειοκρατία.

Αν θέλω να κάνω χαβαλέ με την παρέα μου και να "συναγωνιστώ μαζί τους" θα πάω σε ένα πιστάκι 10-15 άτομα και θα κάνουμε χαβαλέ. όταν ο αριθμός ξεπερνά τον αριθμό των 20-30 ατόμων τότε πάμε σε "αυτοσχέδιο αγώνα".

όσον αφορά την ασφάλεια. Κανείς δεν είναι καλυμμένος με μια υπεύθυνη δήλωση που υπογράφει στην γραμματεία. Είμαστε πολύ τυχεροί που δεν έχει συμβεί κάποιο σοβαρό περιστατικό κατά την διάρκεια βόλτας και μακάρι να μην συμβεί ποτέ. Προφανώς και το άθλημα είναι από την φύση του επικίνδυνο. Η ασφάλεια (ασθενοφόρα, σαμαρίτες κ.λ.π) είναι, θα το πω λίγο περίεργα, για την μείωση των επιπτώσεων ενός πιθανού ατυχήματος (πρώτες βοήθειες, γρήγορη μεταφορά σε νοσοκομείο αν χρειαστεί κ.λ.π). όσο πιο πολύ πιέζεις τον αναβάτη (βλέπε μπες στο πιστάκι γράψε χρόνο, τρέχα πιο γρήγορα από τους άλλους κ.λ.π) τόσο περισσότερο αυξάνεις τις πιθανότητες ενός ατυχήματος.

η βόλτα να μείνει βόλτα (χωρίς άγχος χρόνου, είτε στην διαδρομή είτε σε πιθανή ειδική),
Πολύ σωστή και ειλικρινής άποψη!!

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Moto: Honda Cre250r HM
Allst@rf έγραψε:
zapmaria έγραψε:
Με αφορμή το θέμα αυτό,

Πολύ σωστή και ειλικρινής άποψη!!
Καλό θα ήταν να εκφέρουν άποψη γιά το θέμα αυτοί που συμμετείχαν στην βόλτα,ειναι κρίμα να καταδικάζουμε κάτι χωρίς να το έχουμε δει!! Εκτός εάν υπάρχουν άλλοι λόγοι αυτής της συζήτησης!

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 67 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2 3 4 5 »

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com