Τώρα είναι 16 Αύγ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 3 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σκέφτομαι να ξεκινήσω ΜΧ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Οκτ 2017 
Χωρίς σύνδεση

Moto: YZ 250
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος στο φόρουμ, γράφτηκα μόλις σήμερα για να ακούσω τις γνώμες σας γύρω από το ΜΧ και την κατάσταση που επικρατεί σήμερα στην (δυτική) Αττική.
Κατ' αρχήν έχω ένα παλιό ΥΖ 250 που κάθεται εδώ και πολύ καιρό και σκέφτομαι σιγά σιγά να κάνω μερικές βόλτες αφού πρώτα γίνουν κάποια μαζέματα που χρειάζεται ή που θα βγουν στην πορεία. Με ενδιαφέρει περισσότερο το ΜΧ αλλά μέχρι τώρα δεν έχω καθόλου επαφή.
Θα ήθελα κατ αρχήν να μου πείτε όσοι έχετε βρεθεί σε παρόμοια θέση, πώς ξεκινήσατε και πώς εξελιχθήκατε μέχρι τώρα. Προς το παρόν θα προτιμούσα να βρίσκεται η πίστα κάπου κοντά μου, πχ Πετρούπολη που έχω ακούσει από ένα γνωστό ότι πάει εκεί. Μπορώ να κόψω δρόμο από Χαιδάρι/Αττικό σε κανένα χωματόδρομο για να αποφύγω την άσφαλτο; (δεν έχω trailer). Υπάρχει καμία άλλη πίστα στη γύρω περιοχή;
Η άλλη μου απορία είναι αν αυτές οι πίστες θα βοηθήσουν κάποιον τελείως αρχάριο να μάθει και στη συνέχεια να εξελιχθεί και να πάει κάπως πιο γρήγορα. Έμαθα ότι πρόσφατα έκλεισε η πίστα στις Αφίδνες. Κάποια στιγμή αργότερα με περισσότερη εμπειρία θα ήθελα να μπω στην πίστα της Χαλκίδας που απ ότι βλέπω είναι αρκετά καλή.
Τέλος, πέρα από τα τελείως απαραίτητα που θεωρώ τουλάχιστον μπότες και επιγονατίδες μπορώ να δοκιμάσω τις πρώτες βόλτες με κράνος δρόμου και να συμπληρώνω τον εξοπλισμό μου με τον καιρό; Το jersey και το παντελόνι θεωρούνται απαραίτητα και αν ναι γιατί; Τι προσφέρουν;
Ενημερώνομαι παράλληλα και από τα υπάρχοντα θέματα. Γράψτε μου απόψεις και ότι άλλο μου έρθει ή σας έρθει το συζητάμε.

Κορυφή
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκέφτομαι να ξεκινήσω ΜΧ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Οκτ 2017 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: YAMAHA YZ 125
Φιλαράκι, γειτονάκι ...........καλώς ηρθες στο σωστό φόρουμ !!!!!!!!!!!!!!!!!
Δύσκολο σπορ διάλεξες ........αλλά ολα θα πάνε καλά !!!!!!!!!!!!!
Στείλε π.μ κ θα σε φτιάξω.........
Προηγούμενη εμπειρία με δίκυκλα ?
Το γκάζι τι μοντέλο ειναι κ σε τι κατάσταση βρίσκεται ?
Υποθέτω Χαϊδάρι μένεις ........
Υπάρχουν 3 πίστες κ αλάνα για ξεκίνημα ........
Καλή αρχή προσεκτικά πάντα κ απαραίτητα με εξοπλισμό !!!!!!!!!!

Κορυφή
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκέφτομαι να ξεκινήσω ΜΧ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2017 
Χωρίς σύνδεση

Moto: YZ 250
Καλησπέρα φίλε ARISPEED, ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Η εμπειρία με τα δίκυκλα υπάρχει, οδηγώ 10 χρόνια και τους τελευταίους μήνες μπήκα και στα Μέγαρα (άσφαλτο). Το ΥΖ είναι μοντέλο '94 και είναι σε αρκετά καλή κατάσταση, το έχω αρκετό καιρό αλλά μου έτυχαν διάφορα και το έχω κλεισμένο χωρίς να το χρησιμοποιώ. Μένω Αιγάλεω, αν πιστεύεις ότι θα είναι εύκολο έτσι όπως το έχω σκεφτεί πιστεύω ότι θα πάει καλά. Σου στέλνω και πμ. :handgestures-thumbup:

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 3 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: