Τώρα είναι 16 Αύγ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 6 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιαν 2018 
Χωρίς σύνδεση

:lol:
Νέοψ στο χώρο και άσχετος!
Το μηχανάκι το πήρα επιτέλους. Ενα ΚΤΜ200exc του 2007.
Τον εξοπλισμό επίσης, υπολείπεται το κράνος, αλλά βολεύομαι με ένα στρητάδικο που έχω και ψάχνω.

Προϋπηρεσία στο χώμα δεν υπάρχει. Ωστόσο η Πάρνηθα και η Βαρυμπόμπη είναι κοντά μου.
Προς το παρόν 2 βόλτες που έχω κάνει ήταν σε ενα χωράφι και μια στο δρόμο. Αφενός να συνηθίζω το μηχανάκι αφετέρου να συνηθίζω τον εξοπλισμό. Ειδικά οι μπότες είναι ζόρι γιατί δένουν το πόδι και θέλει προσαρμογή απο τα πρότυπα δρόμου.

Απο κει και πέρα διαβάζω διάφορα θεματάκια εδώ και προσπαθώ να μάθω μερικά πράγματα.
Αλλά ας κάνω και ορισμένες ερωτήσεις εδώ
1)Χρειάζεται να αλλάξω πιστόνι προληπτικά? Ο προηγούμενος κάτοχος, απο τα λεγόμενά του τουλάχιστον, ήταν κάνω βόλτα και μια φορά το χρόνο αλλάζω λάδια και μπουζί. Ούτε ώρες μετρούσε ούτε τίποτα. Όσο καιρό το είχε στη κατοχή του (3χρόνια) δεν είχε αλλάξει πιστόνι, αλλά ούτε και του είχε προκύψει οποιοδήποτε πρόβλημα.

2)Φίλτρο αέρα, απ ότι διάβασα είναι ζωτικής σημασίας και χρειάζεται τακτικά καθάρισμα και λάδωμα.Σκέφτομαι να τσιμπήσω ένα δεύτερο ώστε να υπάρχει πάντα πλυμένο - λαδωμένο φίλτρο πριν τη βόλτα. Απο ποιο μαγαζί προμηθευόμαστε φίλτρα αέρος και σπρευ λαδώματος πλην της αντιπροσωπείας?

3)Υπάρχουν βόλτες - διαδρομές για αρχάριους στην Παρνηθα-Βαρυμπόμπη?Πως μπορώ να τις μάθω αυτές? Μπορεί κάποιος να μου δείξει δηλαδή?
Υπάρχουν κάποια σημεία συγκέντρωσης που μπορώ να βρω παρεΐτσα και να κάνω βολτίτσα? πχ στις μοτοσυκλέτες δρόμου υπάρχουν οι σχετικές λέσχες και συναντιούνται μια φορά την εβδομάδα για καφε κλπ.

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή για να ξεκινήσω σωστά στον χώρο ευπρόσδεκτη!

Μικρό ιστορικό για μένα, ονομάζομαι Στράτος, είμαι 37 ετών και είμαι μοτοσυκλετιστής απο το 2010. Εκδρομές και ταξιδάκια ανα την Ελλάδα τακτικά, όσο ο καιρός το επιτρέπει! Το χειμώνα σπιτογατιάζω! Απο τεχνικά θέματα πιάνουν τα χέρια μου και κάνω σέρβις μόνος μου τα μηχανάκια μου τουλάχιστον τα βασικά λάδια, φίλτρα, παραφλού κλπ. Μοτέρ δεν έχω λύσει (ακόμη... :mrgreen: )

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300
1. Ας το χαρείς για λίγο και μετά να προβείς στην αλλαγή του πιστονιού κλπ κλπ.
2. Φίλτρο, να πάρεις και 2ο, εγώ μετά από κάθε βόλτα το αλλάζω.
3. Παρνηθα-Βαρυμπόμπη δεν γνωρίζω, αλλά υπάρχει λαός, σίγουρα θα βρεις, όταν είσαι έτοιμος να βγεις στο βουνό, γράψτε το εδώ όλο και κάποιος θα σου απαντήσει

Διαβάζει ο Doc, κάντε μάθημα για νέους στο βουνό…….

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: YAMAHA WR450F
Typhoon έγραψε:
Τον εξοπλισμό επίσης, υπολείπεται το κράνος, αλλά βολεύομαι με ένα στρητάδικο που έχω και ψάχνω.

Προϋπηρεσία στο χώμα δεν υπάρχει. Ωστόσο η Πάρνηθα και η Βαρυμπόμπη είναι κοντά μου.
Προς το παρόν 2 βόλτες που έχω κάνει ήταν σε ενα χωράφι και μια στο δρόμο. Αφενός να συνηθίζω το μηχανάκι αφετέρου να συνηθίζω τον εξοπλισμό. Ειδικά οι μπότες είναι ζόρι γιατί δένουν το πόδι και θέλει προσαρμογή απο τα πρότυπα δρόμου.

Απο κει και πέρα διαβάζω διάφορα θεματάκια εδώ και προσπαθώ να μάθω μερικά πράγματα.
1)Χρειάζεται να αλλάξω πιστόνι προληπτικά? Ο προηγούμενος κάτοχος, απο τα λεγόμενά του τουλάχιστον, ήταν κάνω βόλτα και μια φορά το χρόνο αλλάζω λάδια και μπουζί. Ούτε ώρες μετρούσε ούτε τίποτα. Όσο καιρό το είχε στη κατοχή του (3χρόνια) δεν είχε αλλάξει πιστόνι, αλλά ούτε και του είχε προκύψει οποιοδήποτε πρόβλημα.

2)Φίλτρο αέρα, απ ότι διάβασα είναι ζωτικής σημασίας και χρειάζεται τακτικά καθάρισμα και λάδωμα.Σκέφτομαι να τσιμπήσω ένα δεύτερο ώστε να υπάρχει πάντα πλυμένο - λαδωμένο φίλτρο πριν τη βόλτα. Απο ποιο μαγαζί προμηθευόμαστε φίλτρα αέρος και σπρευ λαδώματος πλην της αντιπροσωπείας?

3)Υπάρχουν βόλτες - διαδρομές για αρχάριους στην Παρνηθα-Βαρυμπόμπη?Πως μπορώ να τις μάθω αυτές? Μπορεί κάποιος να μου δείξει δηλαδή?
Υπάρχουν κάποια σημεία συγκέντρωσης που μπορώ να βρω παρεΐτσα και να κάνω βολτίτσα? πχ στις μοτοσυκλέτες δρόμου υπάρχουν οι σχετικές λέσχες και συναντιούνται μια φορά την εβδομάδα για καφε κλπ.

Μικρό ιστορικό για μένα, ονομάζομαι Στράτος, είμαι 37 ετών και είμαι μοτοσυκλετιστής απο το 2010. Εκδρομές και ταξιδάκια ανα την Ελλάδα τακτικά, όσο ο καιρός το επιτρέπει! Το χειμώνα σπιτογατιάζω! Απο τεχνικά θέματα πιάνουν τα χέρια μου και κάνω σέρβις μόνος μου τα μηχανάκια μου τουλάχιστον τα βασικά λάδια, φίλτρα, παραφλού κλπ. Μοτέρ δεν έχω λύσει (ακόμη... :mrgreen: )
Καλός ήρθες και πάντα όρθιος, αν και στο χώμα ειναι δύσκολο!!!!!!!!

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Moto: Rm 85cc 2010 ,RMZ250
ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟPIC ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΑΕΡΑ...http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtop ... 57&t=19840" onclick="window.open(this.href);return false;

ΚΑΙ ΑΛΛΑ...http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtop ... 57&t=20007" onclick="window.open(this.href);return false;

http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtop ... 57&t=19820" onclick="window.open(this.href);return false;

http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtop ... 57&t=19811" onclick="window.open(this.href);return false;
:handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: YZ250 LC
Typhoon έγραψε:

Γεια σου κ απο μενα φιλε Στράτο! (Χάρηκα, Γιώργος :handgestures-thumbup: )

Προσπάθησε να ρυθμίσεις σωστά το μηχανάκι σου για να το ευχαριστηθείς. Αρχικά φρένο - ταχύτητες (παντα με μποτα ρυθμίζεις), καβαλέτα - τιμόνι, αέρα στα λάστιχα και στην συνέχεια αναρτήσεις (sag και βλέπεις..).
1) Πιστόνι καποια στιγμή πρέπει να το δείς, άμεσα (15ώρες) και οταν εχεις όρεξη - οχι καταναγκαστικά, να το λύσεις να μετρήσεις ελατήρια. Αν ειναι οκ δεν κάνεις τπτ - αν οχι πας σε ενα ρεκτιφιέ να σου μετρήσουν bore, οβαλ και οτι χρειαστεί.. (Εννοείται θα δεις μην εχει και κανα αναμα - απο αποψη clearance μιλάω)
Δες ανω - κατω ρουλεμαν μπιέλας και reeds..
2) Φίλτρο αέρος ακριβώς οτι γράφεις και μπορείς να πάρεις απο οποιο μαγαζί θέλεις αρκει να δώσεις τα χαρ/κά της μοτο σου.. (πάρε και καθαριστικό + λάδι).
3) Βόλτες υπάρχουν παντού και δεν χρειάζεσαι διαδρομή για αρχάριο. Μπορείς να συνενοηθείς με παιδια απο 'δώ (ανα περιοχή) που θα σε βάλουν στο παιχνίδι σιγά-σιγά και όμορφα λογο εμπειρίας...! Αρχικά καποιος θα κάνει σκούπα και σε 2-3 βόλτες θα πάρεις ρυθμό..

Άνοιξε ενα topic οταν ψήνεσαι για βόλτα και θα βρεθεί παρέα.. :greetings-waveyellow:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιαν 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Καλορίζικο και καλή αρχή!

Επίσης πράγματα που πρεπει να ελέγξεις πρωτού βγείς βουνό με την νέα μοτό.

Λάστοιχα να είναι σε καλή κατάσταση & πίεση 0,9-1bar για αρχή και βλέπεις.
Σύσφιξη όλων των βιδών της μοτό, κινητήρα & άξονες τροχού & αναρτήσεων.
Έλεγχος παραφλού.
Έλεγχος λάδια σασμάν ή και αντικατάσταση εαν είναι μαύρα εφόσον δεν γνωρίζεις πότε είχαν αλλαχτεί.
Έλεγχος φρένων, τακάκια-δίσκοι να είναι σε καλή κατάσταση & υγρά φρένων-αλλαγή εφόσον δεν γνωρίζεις πότε είχαν αλλαχτεί.
Έλεγχος για τζόγους σε ρουλεμάν τροχών, λαιμού & αναρτήσεις.
Έλεγχος αλυσίδας-γρανάζια και ρύθμιση-λίπανση.
Έλεγχος για τυχόν διαρροές καυσίμου απο καρμπυρατέρ ή σωληνάκια.

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 6 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: