Τώρα είναι 14 Αύγ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 15 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: yzf 250 ή 450??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Μαρ 2018 
Χωρίς σύνδεση

Καλησπέρα παιδιά θελω την βοηθεια σας..να ξερετε παντως οτι ειμαι κ ασχετος απο forum!!
λοιπον εχω τρελα απο μικρος με τα μηχανακια mx ηρθε η ωρα να παρω..μενω σε ενα χωριο της Ναουσας (ημαθια) διπλα στην βεροια οπως ξερετε εχουμε πολυ ωραια Βουνα!!εχω πολλες εμπειριες απο μηχανακια αλλα οχι απο mx..εχω βρει ενα yzf 250 2014 Μοντελο στα 3600 απο ελλαδα..και ενα yzf 450 2015 Μοντελο στα 3500 απο Βουλγαρια (δεν ξερω ποσο θα ειναι το τελωνειο θα ρωτησω ομως απλα θελω την γνωμη σας πρωτα πριν καθησω να ασχοληθω) και τα 2 μηχανακια φαινονται πενα! μου εχουν πει οσοι εχω ρωτησει περα απο την δυναμη του 450 οτι το 450 θα σου ζεσταινονται τα νερα απο το ψυγειο πολυ ευκολα δεν θα μπορεις να κανεις μεγαλες αποστασεις οτι στα μονοπατια μεσα θα σου σπινιαρει και δεν θα ανεβαινει απο την πολυ δυναμη θα σε κουραζει κ τετοια..και απο την αλλη οτι το 250 θελει πιο τακτικο ελεγχο γτ δουλευει σε μεγαλυτερες στροφες και τετοια...τι αξιζει να αγορασω?και να το κρατησω για χρονια χωρις να χρειαστει αλλαγη σε μεγαλυτερο αν σε περιπτωση αγορασω το 250!!δεν νομιζω να παω ποτε σε πιστα!!σας ευχαριστω

Κορυφή
 Θέμα δημοσίευσης: Re: yzf 250 ή 450??
Χωρίς σύνδεση

Moto: KTM EXC 200 1999
Αφου δεν θα τα πηγαίνεις πιστα, παρε εντουρο.

Από την άλλη το 250αρι είναι πολυ πιο ευκολο και εξίσου αξιόπιστο με το 450

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

ευχαριστω φιλε μου..απλα ειμαι σε διλημμα μονο κ μονο για τα κυβικα και οτι αυτο απο βουλγαρια ειναι πιο φθηνο και πιο καινουριο κατα 1 χρονο..ρωτησα εναν γνωστο κ μ λεει εφοσον δν εχει αδεια κυκλοφοριας δεν πληρωνεις τελωνειο αλλα θα παω σε τελωνειο να ρωτησω για σιγουρα!

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: YAMAHA YZ 125
Φιλαράκι πάρε ενα 250 για αρχή ,προτίμησε καλύτερα εδω ελληνικό ...........
ΤΟ 450 ΕιΝΑΙ για εμπειρους κ γυμνασμένους .........αλλιώς γίνεσαι τιραμόλα απο το τέντωμα χεριών ,λόγω ιπποδύναμης .........
Κάνα σκί ,snowboard ανεβαίνεις Σέλι ,3-5 Πηγάδια ?

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Μαρ 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: crf 450
Εγω θα διαφωνησω. Χωρις να εχω μεγάλη εμπειρια πήρα 450 και δεν αντιμετώπισα καμια δυσκολία.
Τα σύγχρονα MX τετράχρονα είναι τόσο γραμμικά που είναι σαν ηλεκτρικα μοτερ. Ολα ειναι στο δεξι χερι. Εχει πολύ καλο ελεγχο. Ουτε ξεσπάσματα ουτε τιποτα αν ειναι καλορυθμισμένο. Ετσι και το 450. Απλά δεν χρειαζεται τερμα γκαζι και ολα καλα..
Και αν δεν εισαι επαγγελματιας και δεν εχεις τέτοιες βλέψεις, νομιζω υπερτερει γιατι εχει περισσότερο fun factor. χαιδευεις γκαζι και ειναι ορθιο, είναι πιο διασκεδαστικο σε μια εξοδο στροφης.. οχι οτι το 250 δεν τα κανει αλλα έχει διαφορα.
Επίσης, από σέρβις το 250 σίγουρα θελει πιο πολλα γιατι ειναι πιο πιεσμένο. Σκέφου οτι δουλευει σε 5ψήφιο αριθμο στροφών, ενω το 450 σε 4ψηφιο.

Γνωμη μου, δεν ειμαι ειδικός.. :P

+450 στον dryz250 για το enduro.. σκέψου το, σε αυτα τα χρήματα εχεις επιλογές.

:greetings-waveyellow:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Η μεγαλη διαφορα τους ειναι η ελαφρια αισθηση του μικρου, και απο fun factor, το πας τεζα στα μονοπατια, το 450 θα σε στειλει αδιαβαστο....απλα πας πιο γρήγορα και μαθαινεις να οδηγάς με το μικρο.

Και τα Yamahakia δεν θελουν τπτ παρα αλλαγες λαδιών και φιλτρων....

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: YZ250 LC
Για να κάνεις εντούρο πάρε εντούρο μηχανάκι..!
Αν θες να πας να μ@λ@κιστείς στο βουνό χαλαρά το κάνεις και με ΜΧ που ειναι πιο ελαφρύ στην αίσθηση και πιο ροπάτο! (πολύ γέλιο, αδρεναλίνη, fun factor.. :auto-dirtbike: )
Επίσης βρίσκεις πολύ καλύτερο στα ίδια χρήματα..
Αν σου μπαίνουν στο μυαλό πιο "οργανωμένες" καταστάσεις πάρε κατευθείαν εντούρο!
Μην πάρεις κ 'συ ομως ΜΧ με την λογική να το κάνεις εντούρο, ειναι κρίμα..!

Τα 250άρια 4Τ πλησιάζουν πλέον τα 250 2Τ σε δύναμη..
Πολλές στροφές, συμπίεση, πολλές φθορές!
Οταν τα λύνεις κλαίς, παρόλα αυτά ειναι πολύ ευκολα στην οδήγηση οταν πας για χρόνο..
Τα 450 ειναι πλέον 100% αναλογικά, χωρίς ξεσπασμα με πααρα πολύ αναξιοποίητη δύναμη! Ειναι Super Cross μηχανάκια!
Χουφτωμένος μονοπάτι δεν θα πάς ποτέ αλλα τα σαμαράκια και τα νεροφαγώματα θα τα περνας με οτι ταχύτητα εχεις απλά με ενα ξερογκαζάκι... ;)
Στη θέση σου θα εψαχνα WR450F (+μιζα) σε αυτα τα χρήματα, αν θες οπωσδήποτε Yamaha.

@dryz250, για να παω τεζα σε μονοπάτια (για μενα) νομίζω οτι ενα 125 2Τ μου ειναι υπέρ αρκετό!
Πιστεύω οτι πανω απο 25 αλογα δεν χρειάζονται για να πάς γρήγορα. Την ωρα που σε πιάνει ομως η παλαβομάρα στις φλαταδούρες το 125 θα πηγαίνει 80χλμ και το 450 θα σε παιρνάει με σούζα με 80 χλμ.. Οσο περισσότερη δύναμη, τοσο καλύτερα για ροδα τσάρκα και κοπάνα, αρκεί να ειναι ελεγχόμενη και να μην σε περιορίζει στο να πας γρήγορα στα κλειστά κομμάτια (χωρίς ξεσπάσματα, αστάθεια,κλπ)..
Πλέον τα περισσότερα 450 ειναι γραμμικά - αναλογικά.. Σε service κοστίζουν το ίδιο σε αναλώσιμα με πιο αραια service το 450 αν κάνεις enduro (πιστόνι, βαλβίδες, μπιέλα).
Θέλω να υπάρχει παντα στην αποθήκη μας ενα 250 2Τ και ενα 450 4Τ.. Δύο εντελώς διαφορετικά μηχανάκια στο χειρισμό που ειδικά οταν τα εναλλάσεις μπορεί να σε φτάσουν στην παράνοια!

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Σας ευχαριστω πολυ παιδια ολους οχι δεν το θελω για εντουρο το βουνο ειναι ακριβως διπλα απο το σπιτι μου οποτε το θελω για να μαλακιζομαι 2-3 φορες τη εβδομαδα γτ εχουμε χωραφια και ολο το καλοκαιρι μαζευουμε ροδακινα κλπ..

ARISPEED οχι φιλαρακι δεν παω για ski-snowboard γουσταρω snowboard αλλα αμα δν θελει η παρεα τι να κανεις χωρις παρεα δν γινεται!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Μαρ 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

dryz250 έγραψε:
Η μεγαλη διαφορα τους ειναι η ελαφρια αισθηση του μικρου, και απο fun factor, το πας τεζα στα μονοπατια, το 450 θα σε στειλει αδιαβαστο....απλα πας πιο γρήγορα και μαθαινεις να οδηγάς με το μικρο.

Και τα Yamahakia δεν θελουν τπτ παρα αλλαγες λαδιών και φιλτρων....
δηλαδη θες να πεις οτι το yzf 250 κάνει για μονοπάτια? και οτι το yzf 450 δεν κανει...?

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Σε κλειστα και στραμπουλιχτα μονοπάτια δεν πιανετε το 250αρακι, ξερω γιατι ειχα και απο τα δυο....αλλα μολις ανοιξει ο δρομος δεν το συζητω

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

εγω νομιζω οτι κανενα δεν κανει για μονοπατι..

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Yamaha YZ250F
Να σ πω, εγώ κάνω εντουρο με τ yzf Κ Δν έχω κάποιο παράπονο. Γενικά αν έχεις γρήγορο ρυθμό βόλτας, στυλ προπόνησης, θα σε ανταμείψει και θα πας καλύτερα αν είσαι έμπειρος αναβάτης. Σε περίπτωση που οι ρυθμοί σου είναι χαλαροί ενδεχομένως να σε κουράσει.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Απο τα αγαπημενα μου....δεν ειναι WR250 αλλα εντουροποιημέω YZ.....και ποιος λεει δεν κανει για μονοπατι

JOSH GREEN #99: BACK BEHIND BARS

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

βρε και εγω εντουρο κανω με το 450...

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Μαρ 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: YZ250 LC
Petros_ έγραψε:
βρε και εγω εντουρο κανω με το 450...
Και τι enduro bro! Πές για χθές - ακόμη δεν κουνάω τα χέρια μου... (εχω το τηλεκοντρολ στο χέρι και δεν μπορώ να αλλάξω κανάλι... ;) )

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 15 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: