Τώρα είναι 18 Αύγ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 39 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συγκριτικό BETA 300 vs GG 300
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Φεβ 2018 
Χωρίς σύνδεση

Moto: CRF250R Ahola
gasgas_300 έγραψε:
club333 έγραψε:
το θέμα λέει συγκριτικό beta-gasgas 300άρια.είναι συγκεκριμένο δεν λέει πείτε ότι σας κατέβει για όποια μάρκα νάναι.
άρα όποιος δεν έχει ΟΔΗΓΉΣΕΙ τα 2 μοτο του συγκριτικού καλό είναι να διαβάζει τα ποστ και να μαθαίνει.
θα ξαναπώ τα "άκουσα" ,"μου είπαν" κλπ δεν έχουν θέση σε συγκρίσιμα πράγματα και αντικειμενικές απόψεις.
Τι εννοείς να τα οδηγήσει; Για μερικά λεπτά; Για μερικές ώρες και μετά να εκφράσει την άποψη του; Πρέπει να τα οδηγήσει και τα δύο σε ίδια διαδρομή και για πολλές ώρες.
Εντάξει ρε φίλε.Εδώ γράφουν άλλα'ντ'άλλων χωρίς να τα οδηγήσουν και εσύ ζητάς "πολλές ώρες".Εγώ αγοράζουμε μοτο μετά από ένα τεστ ράιντ 10 λεπτών !
Φόρουμ είναι και γράφουμε απόψεις και εμπειρίες(όσοι έχουν για τα συγκεκριμένα μοτο).Αμα θες αναλυτικό τεστ πήγαινε στα περιοδικά.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Φεβ 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA RR 300 2stroke
gasgas_300 έγραψε:
Ως κάτοχος Gas Gas, διαβάζω τις απόψεις σας η οποίες μάλλον θεωρητικές είναι, διότι αν είχατε γνώση δεν θα γράφατε MX αναρτήσεις με ροπάκλα παλιάς κοπής. η μεγάλη διάφορα είναι ότι το Gas Gas είναι έτοιμο για αγώνες ενώ το BETA είναι έτοιμο για βόλτες.
Θα διαφωνήσω μαζί σου στο ότι το Beta είναι έτοιμο μόνο για βόλτες. Απόδειξη το πόσα Beta τρέχουν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα και στα Νοτίου Ελλάδος. Με ένα καλό λάδι και μερικές ρυθμίσεις τα SACHS γίνονται καλύτερα.

Στο δια ταύτα και στην Ελληνική πραγματικότητα, (εκτός και αν είσαστε Αμερικανάκια). Και οι δύο Ελληνικές αντιπροσωπείες είναι εξαιρετικές με την αντιπροσωπεία της Beta να διαθέτει σχεδόν όλα τα aftermarket αξεσουάρ. Και από τις δύο έχω προσωπική εμπειρία πολύ καλής υποστήριξης και διαθεσιμότητας ανταλλακτικών. Η τσέπη μου γνωρίζει καλά ότι τα ανταλλακτικά για Beta είναι τα φθηνότερα στην αγορά και ότι η αντιπροσωπεία της GasGas όταν έφερνε τα Husaberg είχε ανταλλακτικά σε χαμηλότερες τιμές από ότι η ΚΤΜ.
Από το λίγο που έχω οδηγήσει το GasGas και όντας κάτοχος Beta φαίνεται ότι τα KAYABA όπως είναι σετερισμένα είναι καλύτερα σε λειτουργία από τα SACHS αλλά με την διαφορά τιμής αγοράς που υπάρχει αγοράζεις ένα κιτ OHLINS TTX το βάζεις στα SACHS και το μπροστινό μεταμορφώνετε.

Τώρα για την απόδοση του μοτέρ μιλάμε για ένα σύγχρονης τεχνολογίας στο Beta με ένα αρκετών χρόνων στο GasGas το οποίο με μερικές βελτιώσεις μπήκε στα καινούργια μοντέλα. Αυτή η κίνηση προφανώς έγινε για να μπει ξανά η GasGas στο παιχνίδι. Όταν βγάλει καινούργιο μοτέρ το ξανασυζητάμε. Και στο κάτω κάτω το Βeta RR 300 έχει πάρει 2 Παγκόσμια τις δύο τελευταίες χρονιές.

Πάντως και τα δύο είναι πολύ καλές μοτοσυκλέτες με το σημαντικότερο πολύ καλή υποστήριξη στην Ελλάδα.

Μην ξεχνάτε ότι συζητάμε για το 20% της συνολικής απόδοσης μια που το 80% το κάνει ο αναβάτης.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Μαρ 2018 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300
Για να αλλάξει το mood με το Scramble σήμερα οδήγησα το Gas Gas 300 - 2018
Enduro 10 χιλιόμετρα και πίστα MX 8 χιλιόμετρα.
Η αίσθηση ήταν πολύ γνωστή, με μοναδική διαφορά στα χαμηλά. Κατέβηκα με χαμόγελο, αυτό τα λέει όλα.

Το βίντεο:
https://www.facebook.com/andreas.tsakon ... 237209840/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Μαρ 2018 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA 250 RR
andreasds έγραψε:
Για να αλλάξει το mood με το Scramble σήμερα οδήγησα το Gas Gas 300 - 2018
Enduro 10 χιλιόμετρα και πίστα MX 8 χιλιόμετρα.
Η αίσθηση ήταν πολύ γνωστή, με μοναδική διαφορά στα χαμηλά. Κατέβηκα με χαμόγελο, αυτό τα λέει όλα.

Το βίντεο:
https://www.facebook.com/andreas.tsakon ... 237209840/" onclick="window.open(this.href);return false;
Στα χαμηλά τι?

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Απρ 2018 
Χωρίς σύνδεση

Moto: ktm 125
Που ειναι αυτη η πιστα?

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Απρ 2018 
Χωρίς σύνδεση

Moto: Honda
MAOYRO έγραψε:
Που ειναι αυτη η πιστα?
Είναι η πίστα στη Θήβα δίπλα από το στρατόπεδο

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Απρ 2018 
Χωρίς σύνδεση

Moto: KTM EXC 300
Ωραιος

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300
καλημέρα σε όλους και καλό μήνα,
Maouro, όποτε θες με καλείς, για να πάμε παρέα.

Iatro... Το BETA μου (τονίζω το μου) χαμηλά είναι μαγικό, ορθή ροή σε όλο του το φάσμα, σκαρφαλώνει με 1 χλμ. Το GG στα χαμηλά βγάζει παραπάνω δύναμη, σε ένα αργό ανηφορικό, ήθελε λίγο παραπάνω φόρα / γκάζι.

Αν αύριο ήμουν σε δίλημμα να αγοράσω ένα από τα δύο, η απόφαση θα παιζόταν στις λεπτομέρειες.
Τιμή - πάνω κάτω τα ίδια
Support - Έχω άποψη μόνο από την ΒΕΤΑ, μέχρι στιγμής ότι έχω ζητήσει είναι ετοιμοπαράδοτο.
Κόστος ανταλλακτικών - Έχω άποψη μόνο από την ΒΕΤΑ
Αναρτήσεις - Έχω άποψη μόνο για τα open cartridge του BETA, οπότε υπερτερεί το GG αλλά θέλει fine tuning για να το φέρεις στα μέτρα σου, ;όπως όλα τα μοτό.
Κόστος Service - Έχω άποψη μόνο από την ΒΕΤΑ
Power parts - BETA Boano, δεν ξέρω κάτι για το GG
Αξία μεταπώλησης - Δεν έχω άποψη

Αυτά τα ολίγα.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: YZ250 LC
andreasds έγραψε:
Iatro... Το BETA μου (τονίζω το μου) χαμηλά είναι μαγικό, ορθή ροή σε όλο του το φάσμα, σκαρφαλώνει με 1 χλμ. Το GG στα χαμηλά βγάζει παραπάνω δύναμη, σε ένα αργό ανηφορικό, ήθελε λίγο παραπάνω φόρα / γκάζι.
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς.. (?)
Αφου λες οτι "Το GG στα χαμηλά βγάζει παραπάνω δύναμη", πως γίνεται σε ένα αργό ανηφορικό να ήθελε λίγο παραπάνω φόρα / γκάζι;

Εννοείς οτι εχεις φτιάξει κατι στο Beta σου και ειναι μαγικό στις χαμηλές ή το συγκρίνεις με το 250άρι του Πέτρου;

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 39 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com