Τώρα είναι 20 Οκτ 2018, 20:50

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 24 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιαν 2016, 22:33 
Χωρίς σύνδεση

Moto: Jotagas
Το 1991 υπήρχε κάποιο αξιόπιστο καθαρό - πραγματικό enduro ;

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιαν 2016, 23:04 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
380 έγραψε:
KTM gs

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιαν 2016, 23:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

δεν ειμαι παλιος στον χωρο για να εκφερω γνωμη επι του θεματος αλλα ας χαλαρωσουμε λιγο με το θεμα Japan vs Europe, ενταξει οι πρώτοι επενδυουν στο ΜΧ χρονια τωρα, δεν ειχαν ασχοληθει ποτε με το εντουρο σε σχεση με τους δευτερους που ειναι μπροστα στο εντουρο.

το οτι χρησιμοποιουν πολλοι απο παλια ΜΧ μοτο για εντουρο δεν σημαινει οτι ειναι εντουρο καθεαυτου η μοτο για να βγαλουν και αντικειμενικα συμπερασματα, προσωπικα δεν βγαζω τον εαυτο μου εξω διοτι ειμαι ενας απο αυτους αλλα εν γνωση μου γνωριζω τι καβαλαω οποτε θα βγαλω και τα αντιστοιχα συμπερασματα εαν ειναι να συγκρινω.

οσον αφορα αυτα που γραφει ο καθενας συμφωνω με τον iatrodika, τα περισσοτερα τετοιας φυσεως αρθρα ειναι καθοδηγουμενα μην το ξεχνατε.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Ιαν 2016, 16:22 
Χωρίς σύνδεση

Moto: Yamaha DT 125
iatrodikastis έγραψε:
Διχρονάκιας έγραψε:

Γι αυτό λέω κι εγώ ότι θα έπαιρνα το καινούργιο με κλειστά μάτια.Εσύ αναφέρθηκες στο μοντέλο βασιζόμενος σε αυτό του 1991!!!
Ασε και που από θέμα δικτύου αντιπροσωπείας και μεταπώλησης τα άλλα δύο -ειδικά το ΒΕΤΑ- χάνουν πολύ.
Η άποψη της αγοράς είναι ότι το 2τ ΒΕΤΑ έχει κορυφαία μεταπώληση, δίκτυο αντιπροσωπείας την εποχή της κορυφαίας ταχύτητας μεταφοράς παραγγελιών, σπάνια θα δεις πλέον να αναπτύσσετε, αφού αρκεί μια κορυφαία κεντρική αντιπροσώπευση.
Η άποψη αυτή βασίζεται στις πωλήσεις;Δηλαδή έχουν πουληθεί χιλιάδες ΒΕΤΑ και σαν μεταχειρισμένα κρατάνε τιμές;
Εγώ σε απόσταση 10 λεπτών από το σπίτι μου έχω ένα συνεργείο Honda ,ένα Suzuki και ένα Yamaha (εξουσιοδοτημένα) ενώ για ΒΕΤΑ τίποτα .Βασικά ότι χρειαστείς πάς στα κεντρικά στην Αθήνα.Και εάν μένεις μακριά; Μάλλον η κορυφαία κεντρική αντιπροσώπευση που αναφέρεις είναι για τους λίγους.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Ιαν 2016, 22:50 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA 250 RR
Διχρονάκιας έγραψε:
iatrodikastis έγραψε:

Η άποψη της αγοράς είναι ότι το 2τ ΒΕΤΑ έχει κορυφαία μεταπώληση, δίκτυο αντιπροσωπείας την εποχή της κορυφαίας ταχύτητας μεταφοράς παραγγελιών, σπάνια θα δεις πλέον να αναπτύσσετε, αφού αρκεί μια κορυφαία κεντρική αντιπροσώπευση.
Η άποψη αυτή βασίζεται στις πωλήσεις;Δηλαδή έχουν πουληθεί χιλιάδες ΒΕΤΑ και σαν μεταχειρισμένα κρατάνε τιμές;
Εγώ σε απόσταση 10 λεπτών από το σπίτι μου έχω ένα συνεργείο Honda ,ένα Suzuki και ένα Yamaha (εξουσιοδοτημένα) ενώ για ΒΕΤΑ τίποτα .Βασικά ότι χρειαστείς πάς στα κεντρικά στην Αθήνα.Και εάν μένεις μακριά; Μάλλον η κορυφαία κεντρική αντιπροσώπευση που αναφέρεις είναι για τους λίγους.
Η άποψη στηρίζεται στην ζήτηση,
η ζήτηση δεν είναι συνάρτηση των πωλήσεων, τις περισσότερες φορές είναι και αντιστρόφως ανάλογη.
Η ζήτηση στην αγορά διαμορφώνεται από πολλούς παράγοντες,
ο κυριότερος και ο σοβαρότερος εξ αυτών είναι το feedback των πελατών το οποίο στις μέρες μας μεταδίδεται με ταχύτητα φωτός.
Για το ΒΕΤΑ , παραγγέλνεις τα ανταλλακτικά στην κεντρική αντιπροσωπεία όπως και στα περισσότερα μηχανάκια και ανάλογα με την αντιπροσωπεία τα παραλαμβάνεις.
Η ΒΕΤΑ και η ΚΤΜ έχουν κορυφαία ταχύτητα εξυπηρέτησης σε σχέση με τα γιαπωνέζικα που αν δεν υπάρχει το ανταλλακτικό σε στοκ μένεις το λιγότερο 20 μέρες χωρίς μηχανάκι.
Όσον αφορά το θέμα συνεργείο, ποτέ δεν θυμάμαι χωμάτινο μηχανάκι μου να εμπιστεύτηκα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, πάντα το πήγαινα σε εξειδικευμένο "χωμάτινο" συνεργείο.

Η προσωπική μου άποψη σαν πρώην κάτοχος τριών ΚΤΜ και νυν κάτοχος ΒΕΤΑ,
αλλά και κάτοχος ΥΑΜΑΗΑ WR250R και τώρα ΗΟNDA CRF230F για την μετακίνησή μου στην πόλη είναι :
Οι ευρωπαϊκές αντιπροσωπείες δεν ανταγωνίζονται σε ταχύτητα από τις αντίστοιχες Γιαπωνέζικες.
ΣΚ δεν έχω χάσει ποτέ σαν κάτοχος ΚΤΜ ή ΒΕΤΑ στο βουνό,
ενώ με το ΥΑΜΑΗΑ και με το ΗΟΝDA έχω αναγκαστεί 3 φορές να μετακινηθώ με αυτοκίνητο στην πόλη.

Για δε την μεταπώληση των ΒΕΤΑ σαν μεταχειρισμένα από προσωπική εμπειρία και από αυτά που ζω καθημερινά,
πρέπει να έχει φτάσει την κορυφαία μεταπώληση των ΚΤΜ.
Που αυτό σημαίνει θετικό feedback των καταναλωτών καθώς και σοβαρή αντιπροσώπευση-υποστήριξη.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2016, 09:04 
Χωρίς σύνδεση

Moto: ktm 175 με λιγο απο honda :P
iatrodikastis έγραψε:

Η ΒΕΤΑ και η ΚΤΜ έχουν κορυφαία ταχύτητα εξυπηρέτησης σε σχέση με τα γιαπωνέζικα που αν δεν υπάρχει το ανταλλακτικό σε στοκ μένεις το λιγότερο 20 μέρες χωρίς μηχανάκι. " :lol: :lol: μόνο?? τιμές???ας είναι καλά το νετ"
Όσον αφορά το θέμα συνεργείο, ποτέ δεν θυμάμαι χωμάτινο μηχανάκι μου να εμπιστεύτηκα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, πάντα το πήγαινα σε εξειδικευμένο "χωμάτινο" συνεργείο.
Που αυτό σημαίνει θετικό feedback των καταναλωτών καθώς και σοβαρή αντιπροσώπευση-υποστήριξη.
Ακριβώς τα ίδια πήγα να ποστάρω και εγώ εχτές αλλά λέω άστο να πάει .......... απλώς μια συμπλήρωση ότι γενικώς τα ευρωπαικά brand έχουν πολύ πιο γρήγορη υποστήριξη.
Mιλάμε πλέον για 2016 και όχι για 1980 :lol: οπότε ας προχωρήσουμε και λίγο σαν νοοτροπία :greetings-waveyellow:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2016, 10:39 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Αρκεί να δεις Ιάπωνα να κάνει εντούρο...... :lol:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2016, 17:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: beta 300
Απο την δικη μου εμπειρια εχοντας τα τελευταια 2μιση χρονια ενα beta 300rr και κρινοντας απο το ποσο ευχαριστημενος ειμαι απο αυτο , θα πω καλοπροαιρετα συγχαρητηρια σε ktm και yamaha που την ξεπερασαν και εφτιαξαν ακομα καλυτερες μοτο .
οσο αφορα αντιπροσωπια και υποστηριξη αφηστε το ... Ουδεποτε υπηρξε κατι που χρειαστηκα και δεν υπηρχε ετοιμοπαραδοτο . ακομα και στα capital control που χρειαστηκα δυσκολο ανταλλακτικο οι ανθρωποι εκαναν τα αδυνατα - δυνατα να με εξυπηρετησουν και τα καταφεραν . καμια "πολυεθνικη " δεν θα εμπαινε σε τετοιες διαδικασιες για να μην χασω την κυριακατικη μου βολτα .

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Ιαν 2016, 12:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: vfr 800 vtec,CRM 250 1991
380 έγραψε:
CRM 250 υπάρχει ακόμα...τόσο αξιόπιστο, πλυμένο και ειναι πραγματικότητα! :mrgreen: :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=4HuFh_FtN44" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=dUzpfRXwEjE" onclick="window.open(this.href);return false;[/color]

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 24 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com