Τώρα είναι 23 Σεπ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αγορά DT200. Τί να προσέξω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Μάιος 2011 
Χωρίς σύνδεση

Καλησπέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάτι οικονομικό σε enduro και μάλιστα το μάτι μου έπεσε σε μια αγγελία ενός DT200 3ΕΤ, δηλ. μοντέλο '90.

Το μηχανάκι έχει γύρω στα 80.000χμ, αλλά είναι πλήρως ανακατασκευασμένο(λέει ο ιδιοκτήτης) με καινούργιο στρόφαλο, μπιέλα, τσιμούχες, πιστόνι και καινούργιες τσιμούχες στις μπουκάλες.

Τί πρέπει να προσέξω πριν την αγορά του? Τί δηλ. προσέχω σε ένα δίχρονο εντουράκι και τί "πιο συγκεκριμενά" σε ένα 200ρι DT?

Ένας φίλος μου είπε αν έχει κάνει Nikasil στους κιλύνδρους, να το αφήσω, γιατί σε περίπτωση που πάθει κάτι ο κινητήρα, δε διορθώνεται, αλλά πάω για καινούργιο κινητήρα. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Επίσης μου είπε να κοιτάξω το YPVS, καθώς αν έχει κάποιο πρόβλημα, δεν μπορώ να βρω εύκολα κάποιο άλλο.

Τί άλλο να κοιτάξω στο μηχανάκι? Επίσης η σκουριά στους λαιμούς κάτω-μπροστά στην εξάτμιση είναι φυσιολογική στα enduro?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας! :) :-D

Κορυφή
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά DT200. Τί να προσέξω?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Μάιος 2011 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: BERG 450 08
Δεν μας βοηθάς.. τι χρήση θέλεις να κάνεις με το μηχανάκι ???βολτα ?? βουνο ??

οτι και να έχει σκέψου οτι αγοράζεις κατι 21 χρονών.. με οτι συνεπάγεται αυτο..

και σε βιτρίνα να το είχαν θα θέλει συμμάζεμα... αρα οτι ίσως θα γλυτώσεις απο μια χαμηλή τιμή.. θα το δώσεις για ανταλλακτικά..

υπάρχουν πολλά μηχανάκια νεότερα σε πολύ καλες τιμές.. πχ εγώ έδωσα ενα wre 05 για 1300 ευρώ.. !!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Μάιος 2011 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: yamaha wr200
αν εχει νικασιλ κυλινδρο δεν θα παθει,εκτος αν το αφησης απο λαδι και νερα,γνωμη μου παντως ειναι αν το παρης να καταργησης την αντλια λαδιου(μιξης) και να την κανεις μονος σου κατευθειαν στο ρεζερβουαρ εκει υπαρχη ενα θεματακι.(τα dt δεν εχουν νικασιλ κυλινδρο αλλα τα wr εχουν)

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Μάιος 2011 
Χωρίς σύνδεση

Moto: DT200WR
μπα τα dt οπως και τα dtwr δεν ειχαν θεμα με τη ντιζα λαδιου,απλως την αλλαζεις με καινουρια και εισαι κομπλε,στα ιδια λεφτα +κανα 200αρι βρισκεις dtwr που ναι καλυτερο απ το dt για enduro, στα πλαισια του χομπιστα παντα,για το ypvs μην αγχωνεσαι και τοσο ,δεν ειναι kdx που εκαιγε τα kips καθε 2μηνο,και να θελει,μια φορα θα το αλλαξεις..α και κατι αλλο..δεν υπαρχουν πολλα enduro 2t με 80000χλμ..συνηθως τα εκτος japan..ψιλοσκορπανε :lol: :lol: :lol:.....υγ..ναι η σκουρια ειναι φυσιολογικη, μετα απο τοσα χλμ ειδικα..

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: