Τώρα είναι 18 Σεπ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 11 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Καλτσες καλαμιων, προσοχη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Μαρ 2018 
Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Μια μικρή αλλά σημαντική παρατήρηση, όλοι τις έχουμε δει και ακούσει όμως αυτο εδω πρωτη φορα το βλέπω... η ολοσωμη καλτσα "μείωσε" την διαδρομή της ανάρτησης κατα 6 ολοκληρους πόντους! Στο τελείωμα της διαδρομής λειτουργεί σαν στοπερ πραγματικα. Καλές για περιπτώσεις xtreme λασπης η για την προστασία των καλαμιών απο πέτρες κλπ αλλά μόνο για αυτό.

Όσοι τις χρησιμοποιείτε σκεφτείτε το ξανά, χωρίς τις κάλτσες με συντήρηση (πλύσιμο μετα απο βόλτα) και φροντίδα των ξυστρών και τσιμουχών δεν θα έχετε πρόβλημα -> http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtop ... 57&t=11922" onclick="window.open(this.href);return false;

Αριστερά είναι χωρίς κάλτσα δεξιά με την καλτσα.

Συνημμένα:
[ attachment ]
Resize of IMG-ce6f943d7d955dccfb9fee1d1b65ee13-V_resized.jpg [ 20.36 KiB | Προβλήθηκε 2253 φορές ]

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Μαρ 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: YZ250 LC
Δεν θα πω την γνώμη μου, γιατι η φωτογραφία ειναι ψευτικη..!

Εγω προσωπικά με πανάκριβες και μαλακές αναρτήσεις για εντούρο και κατα το πλύσιμο και καθαρό δεν εχω παρατηρήσει κατι τετοιο..
Οι κάλτσες (αν ειναι καλές) αναδιπλώνουν πανω στο καλάμι και οχι στο μπράτσο οπότε η εικόνα ειναι ατοπη ή παραπλάνηση για μένα..
Ειναι σαν καλτσόν και οχι καοτσούκ, οπότε δεν μπορούν να εμποδίσουν την ελεύθερη κίνηση της αναρτησης (ειδικά σε τοσο μεγάλο βαθμό)..

Χαλαρά παιδια...

Κορυφή
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλτσες καλαμιων, προσοχη
Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Γιώργο η φωτο είναι αληθινη, την τραβηξα εγω ο ίδιος.
Να διευκρινήσω οτι στην αριστερή μπουκάλα δεν την έβγαλα τελείως απο την μπουκάλα απλά την σήκωσα τέρμα πάνω, εξάλλου φαίνεται κάτω το προστατευτικό μεταλλικό δαχτυλίδι...

Καθόλου παραπλάνηση, οι κάλτσες μάλιστα είναι γνήσιες ΚΤΜ neoprene. Για την ακρίβεια εχω ξεβιδώσει το cartridge και εχω κατεβάσει την μπουκάλα τερμα κατω, οπως βλέπεις φαίνεται ξεκάθαρα οτι η κάλτσα εχει διπλώσει πανω στο καλάμι και εμποδίζει την μπουκάλα να κατέβει μέχρι τέρμα.
geormpal έγραψε:
Εγω προσωπικά με πανάκριβες και μαλακές αναρτήσεις για εντούρο και κατα το πλύσιμο και καθαρό δεν εχω παρατηρήσει κατι τετοιο..
Οι κάλτσες (αν ειναι καλές) αναδιπλώνουν πανω στο καλάμι και οχι στο μπράτσο οπότε η εικόνα ειναι ατοπη ή παραπλάνηση για μένα..
Ειναι σαν καλτσόν και οχι καοτσούκ, οπότε δεν μπορούν να εμποδίσουν την ελεύθερη κίνηση της αναρτησης (ειδικά σε τοσο μεγάλο βαθμό)..
Τι ακριβώς να παρατηρήσεις μετά το πλύσιμο? Αυτό για να το παρατηρήσεις πρεπει να συμπιέσεις την ανάρτηση τέρμα.

Οι κάλτσες δεν αναδιπλώνουν ποτέ πάνω στο καλάμι γιατί η διάμετρος είναι πολύ μεγαλύτερη και υπάρχει το δεματικό που την κρατάει, οπότε κατα την συμπίεση αναδιπλώνει προς τα κάτω. Εκτος εαν είναι απο τις αλλες που ανέφερα στο αλλο θέμα όπου είναι πολυ μαλακές και φαρδιές και όχι κολλητες στο καλάμι όπως οι κοινές απο neoprene που αγκαλίαζουν το καλάμι σφιχτά όπως αυτές στην φωτό.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Byron έγραψε:
Γιώργο η φωτο είναι αληθινη, την τραβηξα εγω ο ίδιος.
Να διευκρινήσω οτι στην αριστερή μπουκάλα δεν την έβγαλα τελείως απο την μπουκάλα απλά την σήκωσα τέρμα πάνω, εξάλλου φαίνεται κάτω το προστατευτικό μεταλλικό δαχτυλίδι...

Καθόλου παραπλάνηση, οι κάλτσες μάλιστα είναι γνήσιες ΚΤΜ neoprene. Για την ακρίβεια εχω ξεβιδώσει το cartridge και εχω κατεβάσει την μπουκάλα τερμα κατω, οπως βλέπεις φαίνεται ξεκάθαρα οτι η κάλτσα εχει διπλώσει πανω στο καλάμι και εμποδίζει την μπουκάλα να κατέβει μέχρι τέρμα.
geormpal έγραψε:
Τι ακριβώς να παρατηρήσεις μετά το πλύσιμο? Αυτό για να το παρατηρήσεις πρεπει να συμπιέσεις την ανάρτηση τέρμα.

Οι κάλτσες δεν αναδιπλώνουν ποτέ πάνω στο καλάμι γιατί η διάμετρος είναι πολύ μεγαλύτερη και υπάρχει το δεματικό που την κρατάει, οπότε κατα την συμπίεση αναδιπλώνει προς τα κάτω. Εκτος εαν είναι απο τις αλλες που ανέφερα στο αλλο θέμα όπου είναι πολυ μαλακές και φαρδιές και όχι κολλητες στο καλάμι όπως οι κοινές απο neoprene που αγκαλίαζουν το καλάμι σφιχτά όπως αυτές στην φωτό.
Θα σου βάλω βιντεάκι - ισως και σήμερα... ;) (πάω τα παιδιά βόλτα.. Αντώνης φανατικός CRF - Στέλλα τρελαμένη YZ.... / τι τραβάω!)

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Αν βάλεις τις κάλτσες σε προσομοίωση ανάρτησης σε δυο σωλήνες που ο ένας περνάει μεσα στον άλλο (χωρίς αλλη αντίσταση - ελατήριο) θα δεις οτι ειναι αμελητέα η αντισταση τους γενικά..
Στο τερμα τους, ναι μπορεί να ειναι ενας παράγοντας stop για 2cm πριν τερματίσει η ανάρτηση. Και πάλι οχι οτι θα κρατήσει αυτο το προφυλακτικό με τα δεματικά (πάνω-κάτω) 100 κιλά αναβάτη σε 50 άλματα που θα κάνει στην πίστα σε μια προπόνηση..
F = m x a - στα δύο μέτρα άλμα ξέρεις ποσα κιλά μαζεύονται...
Εχω απο τις πιο φιλικές (μαλακές) αναρτήσεις (Solva http://www.solvasuspension.eu/solva-sus ... voorvorken" onclick="window.open(this.href);return false; ) bootαρισμένες στα κιλά μου και σπάνια τερματίζουν σε enduro καταστάσεις! Οι αγωνιζόμενοι δεν βάζουν κάλτσες και τετοια γιατι θέλουν να βλέπουν την ανάρτηση (γενικά) - μπορουν και το κάνουν..!
Αν θεωρείς οτι εισαι ενας απο αυτούς μην βάλεις.. Αν οχι εχω παρατείνει το service των αναρτήσεων μου αρκετούς μήνες (πριν 16 μήνες - 140ώρες εκανα) ξύστρες, τσιμούχες, λάδια..

Φιλικά πάντα μιλάω, απλά μην τρελαίνεστε με χαζομάρες.. Εχω τύπο που πήρε καθαρό για να πηγαίνει πλατεία Πετρουπόλεως και Μπουρνάζι για καφέ. Ποτέ δεν εχει πατήσει χώμα! Δεν αναφέρομαι σε αυτόν.. Αυτός καλά κάνει και δεν φοράει (γενικά) κάλτσες..
Να πάμε μια βόλτα, να το κουτσομπολέψουμε, να γουστάρουμε το πάτημα και το περπάτημα, εμπειρία, αδρεναλίνη, γυμναστική και προβατίνα μετα..! :dance:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: CRF 250R
Εγώ κάποια στιγμή που τις είχα χρησιμοποιήσει δεν είχα τέτοιο πρόβλημα εκτός αυτού για up side down καλάμια υπήρχαν κάτι κοντές μισές από αυτές αυτές ήταν για συμβατικά αντί φυσούνας πχ Τώρα θα μου πεις πιο μηχανάκι έχει πλέον συμβατικά, αυτό είναι άλλο θέμα. :obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: ktm exc 300 08
Η ΚΤΜ εδώ και καιρό δίνει κοντές κάλτσες.
:obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA 250 RR
Οι κάλτσες δημιουργούν στατικές τριβές.
Οι στατικές τριβές αλλοιώνουν την αποτελεσματική λειτουργεία του πιρουνιού.

Επίσης η συγκράτηση υγρασίας στο εσωτερικό του καλαμιού μετά από το πλύσιμο σε συνεργασία με την σκόνη που εισχωρεί δημιουργεί λάσπη που σίγουρα φθείρει αρχικά την ξύστρα και επόμενο στάδιο να εισχωρήσει στην τσιμούχα.
Δηλαδή ακόμα και να μην οδηγήσουμε σε λασπωμένο τερέν δημιουργούμε λάσπη.
Προς αποφυγή των παραπάνω φαινομένων ή ΚΤΜ τις έκανε μισές.

Κορυφή
Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους

+1 @iatrodikastis
Byron έγραψε:
Οι κάλτσες δεν αναδιπλώνουν ποτέ πάνω στο καλάμι γιατί η διάμετρος είναι πολύ μεγαλύτερη και υπάρχει το δεματικό που την κρατάει, οπότε κατα την συμπίεση αναδιπλώνει προς τα κάτω.
Μικρή διόρθωση, δεν αναδιπλώνουν ποτέ πάνω στην μπουκάλα ήθελα να γράψω.

Γιώργο δεν τρελαινόμαστε απλά το αναφέρουμε για τις συγκεκριμένες κάλτσες ωστε όσοι τις έχουν να γνωρίζουν. Στο βίντεο σου οι κάλτσες που έχεις είναι λεπτές και μαλακές οπότε ναι πιθανότατα να μην εχεις θέμα στο τερμάτισμα, αντε να σου κόψει ενα πόντο, οι συγκεκριμένες που αναφέρω όμως είναι απο neoprene πιο σκληρες και εφαρμοστές πανω στο καλάμι. Οι αγωνιζόμενοι δεν φοράνε κάλτσες για τους λόγους αντίστασης ωστε να διαβάζει η ανάρτηση όσο το δυνατόν καλύτερα, υπο βαριές καιρικές συνθήκες φοράνε όπως αυτές που ανέφερε ο Berg στο άλλο θέμα που δεν ειναι εφαρμοστές. Προφανώς και εαν δεν τερματίζεις τις αναρτήσεις δεν υπάρχει πρόβλημα, μην σκέφτεσαι μόνο απο την προσωπική χρήση που κάνεις, οι γρήγοροι αθλητες πιθανον να τις τερματίζουν πολυ πιο συχνά απο οτι νομίζεις, ειδικά όσοι κάνουν άλματα.

Απο την άλλη αυτές της UFO φαίνονται αρκετά ενδιαφέρον για να χρησιμοποιήσει κανείς
http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtop ... 2&start=45" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

iatrodikastis έγραψε:
Οι κάλτσες δημιουργούν στατικές τριβές.
Οι στατικές τριβές αλλοιώνουν την αποτελεσματική λειτουργεία του πιρουνιού.

Επίσης η συγκράτηση υγρασίας στο εσωτερικό του καλαμιού μετά από το πλύσιμο σε συνεργασία με την σκόνη που εισχωρεί δημιουργεί λάσπη που σίγουρα φθείρει αρχικά την ξύστρα και επόμενο στάδιο να εισχωρήσει στην τσιμούχα.
Δηλαδή ακόμα και να μην οδηγήσουμε σε λασπωμένο τερέν δημιουργούμε λάσπη.
Προς αποφυγή των παραπάνω φαινομένων ή ΚΤΜ τις έκανε μισές.
Οι κάλτσες δεν ειναι κατι τοσο απλό σαν κατασκευή..
Ειναι πολυστρωματικές, με μεγάλους πόρους εξωτερικά και μια ψιλή "σαμπρέλα" εσωτερικά. Εχουν ταση αντεπιστροφής της υγρασίας και βρώμας μονο προς τα εξω. Αν πιάσουν λάσπες, βρώμα μεσα τους αχρηστεύουν ξύστρες, τσιμούχες, δαχτυλίδια, κλπ..
Αν εισαι λίγο σχολαστικός θεωρώ οτι κάνουν δουλεια.
Συμφωνώ μαζι σου Πέτρο σε αυτά που αναφέρεις. Αν πας κανονισμένη βόλτα και θεωρείται δεδομένο το πλύσιμο της μηχανής μετά απο αυτή, πρακτικά δεν χρειάζονται. Αν κανεις 3-5 μικρές βόλτες μέχρι το επόμενο πλύσιμο τις θεωρώ αξιόλογη λύση..
Μαλάξεις με σαμπουαν στην παλάμη σαν να πλένεις πετσέτα και ελεγχος μια φορά στο τόσο εσωτερικά. Ετσι νομίζω οτι τραβάνε λιγότερο ζόρι οι ξύστρες απο το να ξεραίνονται οι λάσπες πάνω και να ξανακαβαλάς το εργαλείο!

Επίσης οι κοντές κάλτσες της ΚΤΜ ειναι για αποσυμφόρηση της ξύστρας απο την υγρή λάσπη - δεν ειναι στεγανές οπως οι φυσουνες και οι full fork.

Εντάξει υποκειμενικά ειναι όλα - ο καθένας κάνει οτι νομίζει καλύτερο.. :handgestures-thumbup:

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geormpal την 16 Μαρ 2018, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Byron έγραψε:
+1 @iatrodikastis
Byron έγραψε:
Οι κάλτσες δεν αναδιπλώνουν ποτέ πάνω στο καλάμι γιατί η διάμετρος είναι πολύ μεγαλύτερη και υπάρχει το δεματικό που την κρατάει, οπότε κατα την συμπίεση αναδιπλώνει προς τα κάτω.
Μικρή διόρθωση, δεν αναδιπλώνουν ποτέ πάνω στην μπουκάλα ήθελα να γράψω.

Γιώργο δεν τρελαινόμαστε απλά το αναφέρουμε για τις συγκεκριμένες κάλτσες ωστε όσοι τις έχουν να γνωρίζουν. Στο βίντεο σου οι κάλτσες που έχεις είναι λεπτές και μαλακές οπότε ναι πιθανότατα να μην εχεις θέμα στο τερμάτισμα, αντε να σου κόψει ενα πόντο, οι συγκεκριμένες που αναφέρω όμως είναι απο neoprene πιο σκληρες και εφαρμοστές πανω στο καλάμι. Οι αγωνιζόμενοι δεν φοράνε κάλτσες για τους λόγους αντίστασης ωστε να διαβάζει η ανάρτηση όσο το δυνατόν καλύτερα, υπο βαριές καιρικές συνθήκες φοράνε όπως αυτές που ανέφερε ο Berg στο άλλο θέμα που δεν ειναι εφαρμοστές. Προφανώς και εαν δεν τερματίζεις τις αναρτήσεις δεν υπάρχει πρόβλημα, μην σκέφτεσαι μόνο απο την προσωπική χρήση που κάνεις, οι γρήγοροι αθλητες πιθανον να τις τερματίζουν πολυ πιο συχνά απο οτι νομίζεις, ειδικά όσοι κάνουν άλματα.

Απο την άλλη αυτές της UFO φαίνονται αρκετά ενδιαφέρον για να χρησιμοποιήσει κανείς
http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtop ... 2&start=45" onclick="window.open(this.href);return false;
Μα Βυρωνα δεν μιλάω για μενα - για αυτούς που τις τερματίζουν μιλάω..
Και παλι, οταν τις πρωτοείδα αυτό που ειπε και ο Πέτρος σκέφτηκα, αλλα με επεισαν οτι δεν ειναι ετσι. Ούτε λάσπες εχει μέσα, ουτε νερά περνάνε μέσα, ούτε τπτ.. Αν περάσουν (πχ απο τρύπια κάλτσα) υπάρχει πρόβλημα! Αν οχι νομίζω οτι ειναι σωτήριες για χομπίστες..

Άποψη μου - θα μετρήσω και την αντίσταση που προκαλούν στην ανάρτηση.. :handgestures-thumbup: :obscene-drinkingcheers:
:greetings-waveyellow:

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 11 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση