Τώρα είναι 18 Σεπ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 22 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Eλατηρια αναρτησης exc 125 2005
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Απρ 2018 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
electronics έγραψε:
Τελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα δυο μεταχειρισμενα ελατηρια 69-250 και 72-250 και δοκιμασα και τα δυο. Η διαφορα ειναι χαοτικη σε σχεση με το 84-250 που φορουσε και το μηχανακι αλλαξε εντελως. Κατεληξα στο 69-250 το οποιο ειναι οσο μαλακο το θελω και μου εβγαλε δυναμικο σαγκ 107 με φυσιολογικη προφορτιση στο ελατηριο.
Μετα το ελατηριο ειδα επισης μεγαλη διαφορα στις αλλαγες compression και rebound αφου τωρα φαινεται ξεκαθαρα η διαφορα στο ευρος των ρυθμισεων και δεν τιναζει την ουρα καθολου πια στα βραχωδη.
Ξερω οτι το pds υστερει σε σχεση με ενα μοχλικο συστημα αλλα για την χρηση που κανω εγω και οι περισσοτεροι χομπιστες σιγουρα δεν μου χρειαζεται κατι ακριβοτερο και πιο ψαχμενο απο αυτο που εχω τωρα.

Είναι μέχρι να βάλεις ένα ψαγμένο......δεν θα θες άλλο μετά....

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Απρ 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Build To Get Wild
electronics έγραψε:
Τελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα δυο μεταχειρισμενα ελατηρια 69-250 και 72-250 και δοκιμασα και τα δυο. Η διαφορα ειναι χαοτικη σε σχεση με το 84-250 που φορουσε και το μηχανακι αλλαξε εντελως. Κατεληξα στο 69-250 το οποιο ειναι οσο μαλακο το θελω και μου εβγαλε δυναμικο σαγκ 107 με φυσιολογικη προφορτιση στο ελατηριο.
Μετα το ελατηριο ειδα επισης μεγαλη διαφορα στις αλλαγες compression και rebound αφου τωρα φαινεται ξεκαθαρα η διαφορα στο ευρος των ρυθμισεων και δεν τιναζει την ουρα καθολου πια στα βραχωδη.
Ξερω οτι το pds υστερει σε σχεση με ενα μοχλικο συστημα αλλα για την χρηση που κανω εγω και οι περισσοτεροι χομπιστες σιγουρα δεν μου χρειαζεται κατι ακριβοτερο και πιο ψαχμενο απο αυτο που εχω τωρα.
Στατικο sag τι εβγαλες?

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Απρ 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Ktm exc 125
zar έγραψε:
electronics έγραψε:
Στατικο sag τι εβγαλες?
33...

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Απρ 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: EXCF 350 Σαν παπάκι.
Στην θέση σου θα έβαζα το 72 Άρι ελατήριο και ία ξαναέφτιαχνα sag απο την αρχή.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Απρ 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Build To Get Wild
electronics έγραψε:
zar έγραψε:

Στατικο sag τι εβγαλες?
33...
Μπορεις να δοκιμασεις να βγαλεις απο μιση έως και μια στροφη σπο το ελατηριο. Τα 05 δουλευαν καλυτερα με 40/115 (golden rule of sag)

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Ktm exc 125
zar έγραψε:
electronics έγραψε:

33...
Μπορεις να δοκιμασεις να βγαλεις απο μιση έως και μια στροφη σπο το ελατηριο. Τα 05 δουλευαν καλυτερα με 40/115 (golden rule of sag)

Θα το δοκιμασω αν και ειναι πολυ καλο και οπως ειναι.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Moto: KTM EXC 200 1999
electronics έγραψε:
zar έγραψε:

Θα το δοκιμασω αν και ειναι πολυ καλο και οπως ειναι.
Συμφωνώ με τον zar, και το sag να το μετρας με ζεστό αμορτισερ.....

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 22 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com