Τώρα είναι 18 Σεπ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 19 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 »
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Evans Coolant
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2014 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: KTM 350 XCF, BMW R 1200 GS
καλησπέρα :greetings-waveyellow:

έχει χρησιμοποιήσει κανείς το παρακάτω υγρό για το κύκλωμα ψύξης ?

http://www.evanscoolants.gr/power-cool- ... -cars.html" onclick="window.open(this.href);return false;

αν ναι, τι έχετε δεί ? με 180 βαθμούς σημείο τήξης, πιθανόν θα αποτελεί σώσιμο, για όσους δεν έχουμε βεντιλατέρ :mrgreen:

Κορυφή
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Evans Coolant
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: KTM EXC 250 '17
Καλησπέρα

Το χρησιμοποιώ εγώ.Πάντως σε δύσκολο εντούρο μονοπάτι έχει τύχει και μου έχει βράσει.Χωρίς βεντιλατέρ πάντα μιλάω

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Απλά στο λέω γιατί το πήρα σύμφωνα με τα λεγόμενα της εταιρίας δεν βράζει ποτέ γιατί δεν περιέχει καθόλου νέρο :whistle:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: KTM 350 XCF, BMW R 1200 GS
σ' ευχαριστώ,

κι εγώ γι αυτό το λόγο ρωτάω, γιατί δεν έχω (και θέλω να αποφύγω να βάλω ...) βεντιλατέρ
Βέβαια, το ότι έβρασε κι αυτό, με προβληματίζει ... :think:

θυμάσαι μήπως τιμή ? αν δεν είναι ακριβό, να το κάνω το πείραμα :mrgreen:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

dtz έγραψε:
σ' ευχαριστώ,

κι εγώ γι αυτό το λόγο ρωτάω, γιατί δεν έχω (και θέλω να αποφύγω να βάλω ...) βεντιλατέρ
Βέβαια, το ότι έβρασε κι αυτό, με προβληματίζει ... :think:

θυμάσαι μήπως τιμή ? αν δεν είναι ακριβό, να το κάνω το πείραμα :mrgreen:
Κατά την δική μου άποψη αφού έβρασε αρκετά ακριβο.Ο αντιπρόσωπος είδα τώρα έχει το 5λίτρο 90€.Αν δεν είχε βράσει σε εμένα θα τα έδινα με κλειστά τα μάτια, όπως και τα έδωσα.Βέβαια μπορεί με ενα άλλο αντιψυκτικό να μου είχε βράσει πιο πολλές φορές και πιο συχνά.Επίσης βεντιλατέρ απαραιτήτως !

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Σαν προιον αξιζει απλα ειναι εξειδικευμενο επομενος και ακριβο, στο ιντερνετ ειδα 90ευρω τα 5λτ Ελλαδα. Απο πειρα γνωστου περαν το υψηλοτερο σημειο βρασμου που μπορει να βοηθησει μεχρι ενος σημειου (αναλογος και την χρηση παντα) βοηθαει την ζωη της τρομπας νερου και τα μεταλλα του κινητηρα απο οξειδοση και ηλεκτρολυση. Βεβαια με σωστη αλλαγη του κοινου αντιψυκτικου πετυχαινουμε τα ιδια αποτελεσματα στο θεμα συντηρησης. Απο αποδοση κινητηρα εχει ποιο σταθερη αποδοση το συστημα ψυξης στην συνεχη καταπονεση (τερμα γκαζια) οποτε βοηθουσε στην σταθερη αποδοση του κινητηρα (δεν παρατηρουσε μειωση της δυναμης).
Επισης λενε οτι το συγκεκριμενο προιον δεν το αντικαθιστας ποτε (μηδεν συντηρηση).

drosxo, για να βρασει σημαινει οτι ξεπερασε την πιεση της ταπας (0,9-1,4 bar) που σημαινει οτι ηταν αρκετα πανω απο 180 βαθμους! ο κινητηρας δουλευει κανονικα χωρις να εχει καει η φλαντζα κεφαλης?

δυστυχως το καλυτερο ειναι τοποθετηση βεντιλατερ για σταθερη αποδοση και αξιοπιστια.

edit. Προσοχη, το οτι ενα αντιψυκτικο εχει ψηλοτερο σημειο βρασμου δεν σημαινει οτι ο κινητηρας ειναι σχεδιασμενος να δουλευει σε υψηλοτερες θερμοκρασιες (συνηθως 95-100οC) αρα πρεπει παντα να προσεχουμε τι γινεται με την θερμοκρασια και να ειναι σε κανονικα επιπεδα εντος κυλινδρου/κεφαλης.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Byron έγραψε:
Σαν προιον αξιζει απλα ειναι εξειδικευμενο επομενος και ακριβο, στο ιντερνετ ειδα 90ευρω τα 5λτ Ελλαδα. Απο πειρα γνωστου περαν το υψηλοτερο σημειο βρασμου που μπορει να βοηθησει μεχρι ενος σημειου (αναλογος και την χρηση παντα) βοηθαει την ζωη της τρομπας νερου και τα μεταλλα του κινητηρα απο οξειδοση και ηλεκτρολυση. Βεβαια με σωστη αλλαγη του κοινου αντιψυκτικου πετυχαινουμε τα ιδια αποτελεσματα στο θεμα συντηρησης. Απο αποδοση κινητηρα εχει ποιο σταθερη αποδοση το συστημα ψυξης στην συνεχη καταπονεση (τερμα γκαζια) οποτε βοηθουσε στην σταθερη αποδοση του κινητηρα (δεν παρατηρουσε μειωση της δυναμης).
Επισης λενε οτι το συγκεκριμενο προιον δεν το αντικαθιστας ποτε (μηδεν συντηρηση).

drosxo, για να βρασει σημαινει οτι ξεπερασε την πιεση της ταπας (0,9-1,4 bar) που σημαινει οτι ηταν αρκετα πανω απο 180 βαθμους! ο κινητηρας δουλευει κανονικα χωρις να εχει καει η φλαντζα κεφαλης?

δυστυχως το καλυτερο ειναι τοποθετηση βεντιλατερ για σταθερη αποδοση και αξιοπιστια.
Όχι η φλάτζα κεφαλής δεν έπαθε το παραμικρό.Αμέσως αυτό κοίταξα να δω.Για αυτόν τον λόγο την άλλη μέρα το πρώι αμέσως το πήγα συνεργείο και δεν είχε πάθει το παραμικρό.Βέβαια για αύτο που μου λες να ξεπέρασα τους 180 βαθμούς παίζει.Αλλά ο κατασκευαστής δεν λέει τίποτα για 180 βαθμούς αλλά " Η κορυφαία εταιρία EVANS διαθέτει το μοναδικό αντιψυκτικό που δεν βράζει γιατί δεν περιέχει καθόλου νερό! Είναι 100% waterless και δεν χρειάζεται ποτέ αλλαγή! Τα συγκεκριμένα αντιψυκτικά καλύπτουν από αυτοκίνητα μέχρι σκάφη. ''

Δύσκολο μέν , δήλωση δεν

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

drosxo έγραψε:
Όχι η φλάτζα κεφαλής δεν έπαθε το παραμικρό.Αμέσως αυτό κοίταξα να δω.Για αυτόν τον λόγο την άλλη μέρα το πρώι αμέσως το πήγα συνεργείο και δεν είχε πάθει το παραμικρό.Βέβαια για αύτο που μου λες να ξεπέρασα τους 180 βαθμούς παίζει.Αλλά ο κατασκευαστής δεν λέει τίποτα για 180 βαθμούς αλλά " Η κορυφαία εταιρία EVANS διαθέτει το μοναδικό αντιψυκτικό που δεν βράζει γιατί δεν περιέχει καθόλου νερό! Είναι 100% waterless και δεν χρειάζεται ποτέ αλλαγή! Τα συγκεκριμένα αντιψυκτικά καλύπτουν από αυτοκίνητα μέχρι σκάφη. ''

Δύσκολο μέν , δήλωση δεν
μπροστα στο μαρκετινγκ τι ειναι ο πονος...εμεις την πληρωνουμε! ειναι απλο παντος, εαν θες και εχεις ορεξη βαλε το υγρο (εαν το εχεις ακομα) ~0,5λτ σε ενα κατσαρολακι και βαλτο να βρασει μολις βρασει χρησιμοποιησε ενα θερμομετρο μαγειρικης (αυτα που πανε 200-250oC) και μετρα θερμοκρασια βρασμου :handgestures-thumbup:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Sherco Trial 2.9
Για να βρασει σημαινει οτι δεν ειχε γινει σωστη απονερωση του ψυγειου οποτε καποια λιγα σημεια ειχαν κρατησει νερο...

Προφανως οπως λεει και στις οδηγιες πρεπει να σιγουρευτουμε οτι δεν εχει μεινει καθολου νερο, οποτε ισως χρειαστεί να επαναληφθει η διαδικασία με το υδροφιλικο υγρο της εταιρειας.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
Το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια τώρα.
Κορυφαίο προϊόν (έχω βεντιλατερ)
Το bonus του είναι εκτός τους 180 ότι δεν κάνει οξυγόνο-φυσαλίδες και έτσι ψύχει ΑΨΟΓΑ πάντα
Το συστήνω για τους ψαγμένους

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Moto: ktm 175 με λιγο απο honda :P
Byron έγραψε:
edit. Προσοχη, το οτι ενα αντιψυκτικο εχει ψηλοτερο σημειο βρασμου δεν σημαινει οτι ο κινητηρας ειναι σχεδιασμενος να δουλευει σε υψηλοτερες θερμοκρασιες (συνηθως 95-100οC) αρα πρεπει παντα να προσεχουμε τι γινεται με την θερμοκρασια και να ειναι σε κανονικα επιπεδα εντος κυλινδρου/κεφαλης.
:handgestures-thumbup:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Δεκ 2014 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: KTM EXC 300 6Days 2017
Byron έγραψε:

δυστυχως το καλυτερο ειναι τοποθετηση βεντιλατερ για σταθερη αποδοση και αξιοπιστια. :handgestures-thumbup:

:bow-blue:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Μαρ 2018 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
https://motocrossactionmag.com/mxa-team ... s-coolant/" onclick="window.open(this.href);return false;

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: exc 250 10'
Γεια
από τοτε που αλλαζω αντιψυκτικο κάθε χρονο δεν μου εχει βρασει ποτε.
Διχρονο χωρις βεντιλατερ.
Ένα απλο του εμποριου βαζω και προσφατα της nils.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: YZ250 LC
Byron έγραψε:
Ετσι ειναι..!
Βάλτε τάπες 15bar, βγάλτε βεντιλατερ & χρησιμοποιήστε γαμάτο αντιψυκτικό! Τα νερά δεν θα βράσουν ποτέ..! :lol:
Απλά το μοτέρ θα πάρετε στο χέρι... :bow-blue:

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 19 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 »

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com