Τώρα είναι 14 Αύγ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 18 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 »
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Μαρ 2018 
Χωρίς σύνδεση

Moto: Ktm 125
Γεια σας....γνωριζει καποιος αν μπορω να κατεβασω καποιο προγραμμα το οποιο θα εχει τσ καλουπια απο το μηχανακι μου για να μπορεσω να τα σχεδιασω με την ησιχια μου κσι μευα να τα δωσω καπου για τυπωμα?

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: YZ250 LC
corel draw..

http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtop ... 60&t=20737" onclick="window.open(this.href);return false;

Πώς θα τα εκτυπώσεις..; Σε τι αυτοκόλλητο;

Το καλύτερο ειναι να εξηγήσεις με ενα προσχέδιο τι ακριβώς θέλεις και να τα δώσεις σε κάποιον που κάνει αυτή τη δουλειά... ;)

Πολύ καλός απο 'δω μεσα ειναι ο epsilonmx.. :greetings-waveyellow:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

geormpal έγραψε:
corel draw..

http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtop ... 60&t=20737" onclick="window.open(this.href);return false;

Το καλύτερο ειναι να εξηγήσεις με ενα προσχέδιο τι ακριβώς θέλεις και να τα δώσεις σε κάποιον που κάνει αυτή τη δουλειά... ;)

Corel draw ok....αλλα τα καλουπια των πλαστικων?δεν θελω να χαλασω 100+ για αυτοκολλητα.θα τα δωσω για εκτυπωση σε κατωτερης ποιοτητας αυτοκολλητο και οσο κρατησουν....

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Τα "καλούπια" των πλαστικών (διαφορετικό για καθε μοντέλο) θα ψάξεις να τα βρείς.. Το Corel ειναι η βάση (το πρόγραμμα)..

Αν καταλήξεις στο να τα φτιάξεις μονος σου, στο ρεζερβουάρ μην βάλεις καθόλου και για τα υπόλοιπα αυτοκόλλητα στα πλαστικά πρέπει να πηγαίνεις ασφαλτο (χωρίς κλαριά) και να μην φοράς μπότες... :lol: :lol:

Δεν σε αποθαρρύνω (!) - και εγώ ετσι τα εφτιαξά.., θα με καταλάβεις στο μέλλον..

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ ΕΧC 150
Δες και εδω https://www.motocal.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: crf 450
Corfu έγραψε:
geormpal έγραψε:
corel draw..

Corel draw ok....αλλα τα καλουπια των πλαστικων?δεν θελω να χαλασω 100+ για αυτοκολλητα.θα τα δωσω για εκτυπωση σε κατωτερης ποιοτητας αυτοκολλητο και οσο κρατησουν....
Εφτιαξα τα δικα μου μονος πριν λιγο καιρο, παρε μια ιδεα (http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtop ... 16&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;).
Εδωσα για την εκτύπωση γύρω στα 10 ευρώ. Ομως να ξέρεις σε αυτά τα χρήματα τα αυτοκόλλητα δεν είναι χοντρα και είναι χωρίς εξωτερική διαφάνεια με αποτέλεσμα να φθείρονται εύκολα. Εμένα ήδη μου έχουν φθαρεί στο σημειο που τα ακουμπουν οι μποτες (εχουν ασπρισει).

Αν τα φτιάξεις μόνος ψάξε για εκτύπωση καλής ποιότητας αυτοκόλλητου θα σου πάει πιο ακριβά γύρω στα 30 ευρω.

Για τις διαστάσεις εγω κατέβασα μια φωτο από καποιο σαιτ που πουλαει παρομοια και μετά μέτρησα μια στανταρ διασταση στα πλαστικά, πχ από γωνια σε γνια διαγώνια την μεγαλύτερη απόσταση. Και μεσα από το corel μεγένθυνα το σχέδιο μου ωστε η ιδια του διασταση να φτάσει στην διασταση που ειχα μετρησει στα πλαστικα.. ειναι πιο ευκολο απ οτι ακουγεται :lol:

Επίσης πολύ προσοχή πως θα τα βάλεις.. πιστολάκι και υπομονη.. :greetings-waveyellow:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Petros_ έγραψε:
Corfu έγραψε:
Εφτιαξα τα δικα μου μονος πριν λιγο καιρο, παρε μια ιδεα (http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtop ... 16&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;).
Εδωσα για την εκτύπωση γύρω στα 10 ευρώ. Ομως να ξέρεις σε αυτά τα χρήματα τα αυτοκόλλητα δεν είναι χοντρα και είναι χωρίς εξωτερική διαφάνεια με αποτέλεσμα να φθείρονται εύκολα. Εμένα ήδη μου έχουν φθαρεί στο σημειο που τα ακουμπουν οι μποτες (εχουν ασπρισει).

Αν τα φτιάξεις μόνος ψάξε για εκτύπωση καλής ποιότητας αυτοκόλλητου θα σου πάει πιο ακριβά γύρω στα 30 ευρω.

Για τις διαστάσεις εγω κατέβασα μια φωτο από καποιο σαιτ που πουλαει παρομοια και μετά μέτρησα μια στανταρ διασταση στα πλαστικά, πχ από γωνια σε γνια διαγώνια την μεγαλύτερη απόσταση. Και μεσα από το corel μεγένθυνα το σχέδιο μου ωστε η ιδια του διασταση να φτάσει στην διασταση που ειχα μετρησει στα πλαστικα.. ειναι πιο ευκολο απ οτι ακουγεται :lol:

Επίσης πολύ προσοχή πως θα τα βάλεις.. πιστολάκι και υπομονη.. :greetings-waveyellow:
Ωραιος σ'ευχαριστω πολυ....
Υ.Γ δεν περναω απο κλαρια...κανω motocross :)

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Moto: KTM 350 EXC-F 6DAYS
Το ξέρουμε ότι οι εποχές είναι δύσκολες και το σπορ που διαλέξαμε είναι για γεμάτες τσέπες, αλλά για μένα μην πετάς τα 10 (πχ) ευρώ αλλά όταν έχεις την οικονομική άνεση επένδυσε στα 150 ευρώ, αν θέλεις ένα αποτέλεσμα με την δική σου υπογραφή και στυλ. Τον ειδικό στον αναφέρανε πιο πάνω... :handgestures-thumbup:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: CRF 250R
PanagiotisP έγραψε:
Το ξέρουμε ότι οι εποχές είναι δύσκολες και το σπορ που διαλέξαμε είναι για γεμάτες τσέπες, αλλά για μένα μην πετάς τα 10 (πχ) ευρώ αλλά όταν έχεις την οικονομική άνεση επένδυσε στα 150 ευρώ, αν θέλεις ένα αποτέλεσμα με την δική σου υπογραφή και στυλ. Τον ειδικό στον αναφέρανε πιο πάνω... :handgestures-thumbup:
:handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

PanagiotisP έγραψε:
"η φτήνια τρωει τον παρα" - αυτό εννοείς, ε; :-D

[Υ.Γ.: Και δεν κατάλαβα ποτε, πως ειναι δυνατον ενα καλο κιτ πλαστικών (UFO, polisport) να κάνει οσο και τα αυτοκόλλητα..! Δεν υπονοώ κατι για συγκεκριμένα προσωπα - εξαλλου οι τιμες ειναι πλαφον - αλλα αν ειναι ταλαιπωρημένα και τα πλαστικά (οπως σε μενα) και θες κ απ'τα δυο, θες 300Ε... :cry: Με βάση αυτό και μονο τα εφτιαξα μονος μου, για να τα βάλω καποια στιγμή στο μέλλον ολα μαζι...]

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geormpal την 27 Μαρ 2018, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300
Τα Vector files θέλουν δουλειά, μπορείς να βρεις vectors online σχετικά εύκολα και να τα συνδυάσεςι όλα μαζί.

Επίσης μπορείς να αγοράσεις vectors όπως και την μακέτα για το μοτό σου, αν θυμάμαι καλά περίπου στα 25€ .

Που θα τα εκτυπώσεις και κόψεις, τι ποιότητα θα χρησιμοποιήσεις και πόσο θα σου κοστίσει η εργασία;

Θα σου έλεγα για αρχή:
1. Κάνε μια έρευνα online

2. ακόμα μια, εντός Ελλάδος π.χ.
Epsilon MX
DXL
Χαρμπιλας

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Μαρ 2018 
Χωρίς σύνδεση

Moto: CRF250 RMZ250 YZ125
Epsilon MX μια χαρα ειναι πολυ καλη ποιοτητα και το βασικο γρηγορος τελος σε τιμες νορμαλ

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

geormpal έγραψε:
"η φτήνια τρωει τον παρα" - αυτό εννοείς, ε; :-D

[Υ.Γ.: Και δεν κατάλαβα ποτε, πως ειναι δυνατον ενα καλο κιτ πλαστικών (UFO, polisport) να κάνει οσο και τα αυτοκόλλητα..! Δεν υπονοώ κατι για συγκεκριμένα προσωπα - εξαλλου οι τιμες ειναι πλαφον - αλλα αν ειναι ταλαιπωρημένα και τα πλαστικά (οπως σε μενα) και θες κ απ'τα δυο, θες 300Ε... :cry: Με βάση αυτό και μονο τα εφτιαξα μονος μου, για να τα βάλω καποια στιγμή στο μέλλον ολα μαζι...]
Δεν είναι πάντα έτσι, πχ εγώ στην μηχανή μου φοράω aftermarket μανέτα στον συμπλέκτη των 12 ευρώ αντί των 32 της ΚΤΜ αλλά ξέρω ότι είτε 12 είτε 32 μπορεί σε μια βόλτα να την χάσω, είναι αναλώσιμα οπότε ψάχνεις τις επιλογές σου.
Η εμφάνιση της μηχανής είναι μια "επένδυση" διαρκείας, οπότε καλό είναι να γίνεται σωστά εφόσον μας ενδιαφέρει και η βιτρίνα μας. Έχω την λόξα με τα γραφικά γενικά, σκέφτηκα κι εγώ να ψαχτώ (μακέτες και να τις στείλω για σωστή εκτύπωση γλιτώνοντας το δημιουργικό) να κάνω τα δικά μου αλλά κατέληξα στην καλύτερη πιστεύω επιλογή. Όταν ξέρεις τι θέλεις τότε μπορείς πολύ εύκολα να βγάλεις άκρη με τον ειδικό εύκολα και γρήγορα.

Αυτό εννοώ πεταμένα λεφτά σε αυτή την περίπτωση.. όσο πιο πολλά αυτοκόλλητα θέλεις τόσο πιο πολλά θα δώσεις.. Στο εμπόριο μπορείς να βρεις έτοιμα αυτοκόλλητα από 50-60 ευρώ μέχρι 150-200 το σετ, δεν είναι θέμα ενός ανθρώπου η μιας εταιρίας είναι η αγορά τέτοια και δυστυχώς στην κατηγορία μας ισχύει το "ότι δίνεις παίρνεις"...
Αν δώσεις 20 ευρώ και σου κρατήσουν τότε ναι, πέτυχες το πείραμα. Αν δώσεις όμως 20 ευρώ και στην πρώτη βόλτα και σε συνθήκες υγρασίας τα χάσεις, τότε μόλις πέταξες 20 ευρώ (μια αλλαγή λάδι/φίλτρο).
Φυσικά εφόσον θέλεις να κάνεις κάποια στιγμή ολοκληρωμένη δουλειά, τότε ναι, καλά κάνεις και μόνο για την εμπειρία! :handgestures-thumbup:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: crf 450
Το θέμα είναι τι θέλει ο καθένας και τι ζητάει! Ο φίλος ζήτησε μια οικονομική λύση! Φαντάζομαι αν ήθελε να δωσει 100-200 ευρω θα είχε διαφορετικές επιλογες..

Μπορει να μην θελει ή να μην μπορει να δωσει τοσα.. Αλλος αντίθετα είτε επειδή έχει την οικονομική δυνατότητα είτε επειδή όπως λες βάζει σαν προτεραιότητα την βιτρίνα τα δίνει.

Εγω τα δικά μου τα έφτιαξα με 10 ευρω! Μετανιώνω που δεν έδωσα 20-25 για καλύτερης ποιότητας αυτοκόλλητο. Γιατι το αυτοκόλλητο των 10 ευρώ (δλδ λεπτό και χωρίς παχια διαφάνεια σε πάχος) θα φθαρεί στα σημεία που θα τριφθει γρήγορα. Εμένα από τις μπότες έγινε άσπρο στα σημεια που τρίφθηκε. Ομως και πάλι από την στιγμή που 100 ευρω δεν θα τα εδινα και θα το άφηνα χωρίς αυτοκόλλητα, τα 10 ευρώ έκαναν την δουλειά τους και με το παραπάνω..

Εγω θα πρότεινα στον φίλο αν εχει όρεξη και χρόνο να τα φτιάξει μόνος, να τα σχεδιασει όπως του αρέσουν, αλλά να τα εκτυπώσει σε καλής ποιότητας αυτοκόλλητο.
Αλλιώς, αν δεν το χει με το σχέδιο.. ας τα αγοράσει.. γιατί όπως και να το κάνουμε ο καθένας ξέρει την δουλειά του, για σίγουρο αποτέλεσμα.. Δεν μπορούμε να τα κάνουμε όλα μόνοι μας..

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Petros_ έγραψε:
Το θέμα είναι τι θέλει ο καθένας και τι ζητάει! Ο φίλος ζήτησε μια οικονομική λύση! Φαντάζομαι αν ήθελε να δωσει 100-200 ευρω θα είχε διαφορετικές επιλογες..

Μπορει να μην θελει ή να μην μπορει να δωσει τοσα.. Αλλος αντίθετα είτε επειδή έχει την οικονομική δυνατότητα είτε επειδή όπως λες βάζει σαν προτεραιότητα την βιτρίνα τα δίνει.

Εγω τα δικά μου τα έφτιαξα με 10 ευρω! Μετανιώνω που δεν έδωσα 20-25 για καλύτερης ποιότητας αυτοκόλλητο. Γιατι το αυτοκόλλητο των 10 ευρώ (δλδ λεπτό και χωρίς παχια διαφάνεια σε πάχος) θα φθαρεί στα σημεία που θα τριφθει γρήγορα. Εμένα από τις μπότες έγινε άσπρο στα σημεια που τρίφθηκε. Ομως και πάλι από την στιγμή που 100 ευρω δεν θα τα εδινα και θα το άφηνα χωρίς αυτοκόλλητα, τα 10 ευρώ έκαναν την δουλειά τους και με το παραπάνω..

Εγω θα πρότεινα στον φίλο αν εχει όρεξη και χρόνο να τα φτιάξει μόνος, να τα σχεδιασει όπως του αρέσουν, αλλά να τα εκτυπώσει σε καλής ποιότητας αυτοκόλλητο.
Αλλιώς, αν δεν το χει με το σχέδιο.. ας τα αγοράσει.. γιατί όπως και να το κάνουμε ο καθένας ξέρει την δουλειά του, για σίγουρο αποτέλεσμα.. Δεν μπορούμε να τα κάνουμε όλα μόνοι μας..
Δεν λέμε να μην κάνει μόνος τα σχέδια η να τα κάνει ντε και καλά εξ ολοκλήρου κάπου, απλά να κάνει όσο το δυνατόν καλύτερο υλικό για διάρκεια. Εννοείτε πως κοιτάμε το οικονομικό πάντα, απλά πρέπει να βλέπουμε τα συν και τα πλην σε κάθε μας περίπτωση γιατί θα τα βρούμε μπροστά μας. Μιλάω πάντα για την δική μου άποψη η οποία θα ήταν να αφήσω ένα μηχανάκι χωρίς αυτοκόλλητα παρά να κάνω αυτοκόλλητα και λίγο καιρό μετά να έχω πλαστικά με ένα άσπρο χαρτί επάνω λόγο φθοράς. :naaaa:

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 18 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 »

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com