Τώρα είναι 24 Σεπ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 27 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 »
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Επιλογή Knee Brace
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Νοέμ 2016 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300
Σε συνέχεια διαβάσματος και κατανόησης χαρακτηριστικών για Knee Brace, θα ήθελα την άποψη σας ή την προσωπική σας γνώμη (ιδιαίτερα αν κάποιος χρησιμοποιεί κάποιο Knee Brace) για τα παρακάτω:

Όπως πάντα θα πρέπει να εκλάβουμε τουλάχιστον:
1. Την καλύτερη δυνατή προστασία.
2. Την άνεση κινήσεων «Human Motion»
3. Αποφυγή ερεθισμών με την επαφή
4. Ροή αέρα
5. Εύκολη προσαρμογή
6. Ανατομική απόδοση

Τα παρακάτω knee braces, είναι υψηλής ποιότητας με carbon fiber, αλουμίνιο κλπ για να προσφέρουν βελτιστοποιημένη δομική ακεραιότητα και αντοχή. Εκτός αυτού προσφέρουν προσαρμογή και εξατομίκευση για την καλύτερη δυνατή αλλά και σταθερή εφαρμογή! (Φυσικά είναι Ιατρικά πιστοποιημένα!!! )

Σας παραθέτω τα μοντέλα που επέλεξα κατά προτίμηση!

1. Leatt Knee Brace C-Frame Pair βάρος 0,88 γραμμάρια Τιμή περίπου 500€ το ζευγάρι
2. EVS WEB PRO KNEE BRACE ??? γραμμάρια Τιμή περίπου 675€ το ζευγάρι
3. POD K8 Ultimate Knee Brace Pair 0,49 γραμμάρια Τιμή περίπου 800€ το ζευγάρι
4. Alpinestars Fluid Pro X-Blend Knee Guard 0,58 γραμμάρια Τιμή περίπου 410€ το ζευγάρι
5. MOBIUS X8 KNEE BRACE 0,81 γραμμάρια Τιμή περίπου 565€ το ζευγάρι

Επιτρέψτε μου να αναφέρω ότι η Leatt υπερτερεί στην επιλογή μου, λόγω της προσαρμογής και της αίσθησης που δίνει από την εσωτερική πλευρά δηλ. προς την μοτοσυκλέτα!

1. Leatt στην εικόνα εμφανίζετε η εξωτερική πλευρά
[ img ]

2. EVS WEB PRO KNEE BRACE
[ img ]

3. POD K8 Ultimate Knee Brace
[ img ]

4. Alpinestars Fluid Pro X-Blend Knee Guard
[ img ]

5. MOBIUS X8 KNEE BRACE
[ img ]

Κορυφή
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογή Knee Brace
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Ένα συγκριτικό βίντεο, με κάποιες από τις επιλογές μου

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Moto: KTM EXC-F 250
Pod 8.......

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA 250 RR
έχω
ολική ρήξη πρόσθιου χιαστού, μερική πλάγιου και μερική μινίσκου τα τελευταία 9 χρόνια στο αριστερό πόδι,

φοράω evs web carbon ρυθμισμένη στις 160°, στο αριστερό πόδι με το πρόβλημα και μια απλή Ufo με κλείδωση στο δεξί.

Την evs ούτε που την νιώθω και από απόδοση δεν έχω κανένα θέμα παρά την ζημιά του ποδιού.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
Leatt

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Moto: HUSQVARNA 300
iatrodikastis έγραψε:
έχω
ολική ρήξη πρόσθιου χιαστού, μερική πλάγιου και μερική μινίσκου τα τελευταία 9 χρόνια στο αριστερό πόδι,

φοράω evs web carbon ρυθμισμένη στις 160°, στο αριστερό πόδι με το πρόβλημα και μια απλή Ufo με κλείδωση στο δεξί.

Την evs ούτε που την νιώθω και από απόδοση δεν έχω κανένα θέμα παρά την ζημιά του ποδιού.
Εχουμε την ιδια ακριβως Πετρο.....Τις φοραω τα τελευταια 4 χρονια με αριστες εντυπωσεις σε ανεση και προστασια :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Νοέμ 2016 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Iatrodikastis & ΜΙΧΑΛΗΣ 300

Στο παρακάτω βίντεο, η προσαρμογή, η εξάλειψη των κενών με το πόδι και η ευκολία που σου προσφέρει η Leat είναι εμφανέστατη, πως γίνεται με την EVS;

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

andreasds έγραψε:

Στο παρακάτω βίντεο, η προσαρμογή, η εξάλειψη των κενών με το πόδι και η ευκολία που σου προσφέρει η Leat είναι εμφανέστατη, πως γίνεται με την EVS;

πιο εύκολη η προσαρμογή της evs,
υπερτερεί και σε λεπτομέρειες όπως ζώνη κάτω από την δέστρα της γάμπας που διευκολύνει να την φοράς και να μην νιώθεις το σφίξιμο της βασικής δέστρας.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

αν και δεν έχω αρκετή εμπειρία/προσωπική άποψη σε αυτα τα προιόντα, μια συμβουλή εαν ήταν να διαλέξω μεταξύ τους, επειδή είναι όλες κορυφαίες και τα χρήματα αρκετά θα τις δοκίμαζα όλες πρωτού αγόραζα.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Moto: HUSQVARNA 300
andreasds έγραψε:

Η εξαλειψη των κενων γινετε με τον ιδιο τροπο και που συνοδευονται στην αρχικη συσκευασια.....Παντως πολυ ενδιαφερουσα επιγονατιδα :think: :think: :think:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300rr, DT125
Πριν 8 μήνες τις δοκίμασα όλες αυτές.
Προσωπικά κατέληξα στις Leatt με 2η επιλογή τις Χ8.
Όλες πολύ καλές αλλά οι Leatt είχαν πιο καλή εφαρμογή στο πόδι μου.
Επιπλέον (και αν θυμάμαι σωστά) είναι οι μόνες με πρόβλεψη να σπάσουν αντί καλαμιού/ισχίου.
Τις ρυθμίζεις μία φορά και μετά όλα οκ.
Χ8 ακόμα πιο ευκολοφόρετες και νομίζω με λίγο καλλίτερο σύστημα πίσω δεσίματος, απ' όταν τις δοκίμασα.

Το βασικό, δοκίμασε τις όλες και εννοείτε με τις προσωπικές μπότες σου. Πολύ μεγάλη διαφορά με-χωρίς μπότα, ακόμα και με χρήση διαφορετικής μπότας αλλάζουν λίγο τα πράγματα…

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Δεκ 2016 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Η επιλογή και η αγορά ολοκληρώθηκε!

Επισκέφτηκα τα γνωστά καταστήματα του χώρου GRC Γαλάτης, Μοτοδίκτυο & Τζωρτόζπουλο για να δοκιμάσω τις επιγονατίδες:

1. Leatt Knee Brace C-Frame Pair Καταπληκτική αίσθηση, πολλαπλές ρυθμίσεις για την σωστή εφαρμογή, αυτό είναι και το ατού της Leat.
2. EVS WEB PRO KNEE BRACE, Καταπληκτική αίσθηση, ποιοτική και ανάλαφρη, δεν κατάλαβα ότι την φορούσα.
3. POD K8 Ultimate Knee Brace Pair, δεν εφάρμοζαν σωστά στο πόδι μου, με πίεζε υπερβολικά στα άκρα του γονάτου.
4. Fluid Pro X-Blend Knee Guard μου φάνηκε περίεργη η αίσθηση προσαρμογής αλλά και ο όγκος.
5. MOBIUS X8 KNEE BRACE, η πρώτη αίσθηση που σου δίνει είναι η άνεση και η απλότητα δεσίματος.

Η τελική επιλογή μου ήταν «EVS WEB pro».

Κατά την πρώτη μου επαφή με την μοτοσυκλέτα η αίσθηση που είχα συνηθίσει ήταν εντελώς διαφορετική. Στα πρώτα χιλιόμετρα της βόλτας του Ωρωπού, συνειδητοποίησα ότι με πίεζαν, δεν μπορούσα να λυγίσω τα πόδια μου, δυσκολευόμουν να πατήσω το πίσω φρένο, γενικός δεν μπορούσα να οδηγήσω και ένιωθα ότι η επιλογή μου ήταν λανθασμένη!!!

Στην πρώτη στάση συνειδητοποίησα ότι τις είχα σφίξει πάρα πολύ, τις προσάρμοσα και ξαφνικά όλα άλλαξαν! Δεν αισθανόμουν τίποτα, όλες οι κινήσεις ήταν άψογες και μπορούσα να οδηγήσω με άνεση αλλά και ευχάριστα χωρίς καμία ενόχληση. Πιστεύω ότι η επιλογή μου ήταν σωστή!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Δεκ 2016 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

andreasds έγραψε:
Η επιλογή και η αγορά ολοκληρώθηκε!

Επισκέφτηκα τα γνωστά καταστήματα του χώρου GRC Γαλάτης, Μοτοδίκτυο & Τζωρτόζπουλο για να δοκιμάσω τις επιγονατίδες:

1. Leatt Knee Brace C-Frame Pair Καταπληκτική αίσθηση, πολλαπλές ρυθμίσεις για την σωστή εφαρμογή, αυτό είναι και το ατού της Leat.
2. EVS WEB PRO KNEE BRACE, Καταπληκτική αίσθηση, ποιοτική και ανάλαφρη, δεν κατάλαβα ότι την φορούσα.
3. POD K8 Ultimate Knee Brace Pair, δεν εφάρμοζαν σωστά στο πόδι μου, με πίεζε υπερβολικά στα άκρα του γονάτου.
4. Fluid Pro X-Blend Knee Guard μου φάνηκε περίεργη η αίσθηση προσαρμογής αλλά και ο όγκος.
5. MOBIUS X8 KNEE BRACE, η πρώτη αίσθηση που σου δίνει είναι η άνεση και η απλότητα δεσίματος.

Η τελική επιλογή μου ήταν «EVS WEB pro».

Κατά την πρώτη μου επαφή με την μοτοσυκλέτα η αίσθηση που είχα συνηθίσει ήταν εντελώς διαφορετική. Στα πρώτα χιλιόμετρα της βόλτας του Ωρωπού, συνειδητοποίησα ότι με πίεζαν, δεν μπορούσα να λυγίσω τα πόδια μου, δυσκολευόμουν να πατήσω το πίσω φρένο, γενικός δεν μπορούσα να οδηγήσω και ένιωθα ότι η επιλογή μου ήταν λανθασμένη!!!

Στην πρώτη στάση συνειδητοποίησα ότι τις είχα σφίξει πάρα πολύ, τις προσάρμοσα και ξαφνικά όλα άλλαξαν! Δεν αισθανόμουν τίποτα, όλες οι κινήσεις ήταν άψογες και μπορούσα να οδηγήσω με άνεση αλλά και ευχάριστα χωρίς καμία ενόχληση. Πιστεύω ότι η επιλογή μου ήταν σωστή!
Ακριβώς,
δεν τις σφίγγεις, τις κουμπώνεις εκεί που πάνε.

:handgestures-thumbup:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Νοέμ 2017 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: YAMAHA WR450F, Vstrom 650
Σαν πιο οικονομική λύση,
Τι γνώμη έχετε για τις
https://motokinisi.gr/product/prostasie ... d-acerbis/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Νοέμ 2017 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Beta350
https://youtu.be/X6GI84iMzo0" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 27 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 »

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com