Τώρα είναι 20 Οκτ 2018, 20:55

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 20 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 »
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Για το κρύο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2017, 08:55 
Χωρίς σύνδεση

Moto: KTM 350 EXC-F 6DAYS
Καλημέρα στην παρέα. Λοιπόν, στην βόλτα το μόνο που φοράω είναι ισοθερμικό, ζακετοθώρακα και την κλασική μπλούζα mx και στα πολλά κρύα και ένα μάνικο μπλουζάκι από μέσα...
Γενικά θέλω να είμαι όσο το δυνατόν λιγότερο ντυμένος για να έχω ευκολία των κινήσεων, οπότε μπουφάν (ένα απλό) έχω βάλει 1-2 φορές σε περίοδο χιονιού σε καγκουροβόλτα στο βουνό... Δεν μπορώ να φοράω χοντρά ρούχα και να μην είναι και άνετα...
Υπάρχει κάποιο ισοθερμικό το οποίο μπορεί να αντέξει θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν; Δεν μιλάμε για ανοιχτές βόλτες αλλά για μονοπάτια όπου το σώμα ανεβάζει θερμοκρασίες και φυσικά συνήθως στο χαλάρωμα τις επιστροφής την πατάς και τον δαγκώνεις. :shifty: Αυτό για να αποφύγω;; την αγορά εντουρομπουφάν το οποίο θα φοριέται (όταν φοριέται) αμάνικο. Είδα και κάτι αμάνικα ισοθερμικά, αν πάρω ένα τέτοιο και το φοράω πάνω από το μακριμάνικο που έχω τώρα κάνουν δουλειά; μερικά πιο χοντρά που έβλεπα έλεγαν κάτι πως είναι για να δροσίζει; τον αναβάτη... :confusion-questionmarks:
Και άλλο ένα sos, γάντια για το κρύο, αντίστοιχα των mx αλλά να αντέχουν στο κρύο, γιατί μπορεί να αντέξει το σώμα αλλά έχει φορές που μπορεί να φτάσεις σε σημείο να μην μπορείς να αγγίξεις μανέτα, να κρυώνουν μόνο τα δάχτυλα.

Κορυφή
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Για το κρύο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2017, 13:02 
Χωρίς σύνδεση

Moto: μοτο
Υπάρχει το ενδεχόμενο τα ισοθερμικα που ήδη έχεις να είναι μέτριας ποιότητας... Αν επενδύσεις σε ένα καλό ισοθερμικο σίγουρα θα σου μετριασει το πρόβλημα... Κάνε μια επίσκεψη με μαγαζιά με ήδη κάμπινγκ

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2017, 18:16 
Χωρίς σύνδεση

Moto: Husqvarna TE 450 2008
Για τα χερια τα brisker της 100% .

http://www.ride100percent.com/cycling/b ... ather.html" onclick="window.open(this.href);return false; :obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2017, 22:00 
Χωρίς σύνδεση

Moto: KTM 350 EXC-F 6DAYS
nikolakiss έγραψε:
Υπάρχει το ενδεχόμενο τα ισοθερμικα που ήδη έχεις να είναι μέτριας ποιότητας... Αν επενδύσεις σε ένα καλό ισοθερμικο σίγουρα θα σου μετριασει το πρόβλημα... Κάνε μια επίσκεψη με μαγαζιά με ήδη κάμπινγκ
Το ισοθέρμικο είναι αρκετά καλό, δεν αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα, πχ σήμερα ήμουν σε αρκετό υψόμετρο με χιόνι, δεν είχα θέμα παρά μόνο στα δάχτυλα του χεριού σε ορισμένες φάσεις.. απλά για το ενδεχόμενο που οι θερμοκρασίες είναι αρκετά χαμηλές, σε περιπτώσεις του - ή του 0

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Δεκ 2017, 08:27 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Moto: KTM EXC-F 250
Μπορεις να κανεις ντυσιμο επιφανειων...οπως οι ποδηλατες.
Βαζεις ενα απλο ισοθερμικο μετα ενα χειμωνιατικο απο πανω θωρακα μπλουζα μπουφαν!!!!!!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Δεκ 2017, 10:45 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member

Moto: GG 300, CCM 404 E
Μια λύση αναγκης για τα χερια, ειναι να φορας γαντια μιας χρήσης μέσα απο τα εντουράδικα γαντια.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Δεκ 2017, 12:53 
Σε σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300
Για το κρύο έχω τα FOX - LEGION COLD WEATHER GLOVE

[ img ]

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Ιαν 2018, 10:36 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Moto: Beta RR 300 2018
Για γάντια σαν αυτό που έβαλε ο Αντρέας είναι ΟΚ αλλά προς την ακριβή πλευρά και συνήθως απαιτείται ένα νούμερο μεγαλύτερο γιατί λόγω στρωμάτων υλικών είναι πιο σφιχτά. Πριν χρόνια ξεκίνησα με αντίστοιχα της SixSixOne...

Εδώ στα βόρεια τον χειμώνα με κυρίως μείων βαθμούς όλοι φοράμε εντουρογάντια με Neoprene. Στην αρχή είναι λίγο κρύα αλλά σύντομα ζεσταίνονται από την θερμοκρασία των χεριών (φυσικά απαιτείται άσκηση/εντουροοδήγηση και λίγο ζέσταμα με τα καυσαέρια της εξάτμισης....) και κρατάνε την θερμοκρασία αν βραχεί το χέρι... Εχει η Pro Grip (αυτά έχω τώρα), έχει κάνα δυο διαφορετικά μοντέλα η Sinisalo, η Yoko έχει λίγα, η Scott, .... Δες για μοντέλο νορμάλ/κοντό να μην φεύγει ψηλά στο μανίκι γιατί μπορεί να ενοχλήσει στο πώς εφαρμόζει με το μπουφάν/μπλούζα. To μέγεθος του Pro Grip και των Sinisalo αντιστοιχεί με καλοκαιρινά γάντια. Τα άλλα παίζουν προς το σφιχτότερο, ειδικά της Scott.

To ισοθερμικό πάνω αλλά και στα πόδια αν είναι καλής ποιότητας είναι ΟΚ για 0 και λίγο παραπάτω (με απλό εντουρομπουφάν σαν το τελευταίο εξωτερικό στρώμα) αλλά σε απλές πορείες στο δρόμο παίζει ρόλο το πόσο κόβεται ο αέρας από το μπουφάν/μπλούζα. Και πάντα αμέσως μετά το ισοθερμικό απλό βαμβακερό κοντομάνικο ώστε να πάει ο ιδρώτας εκεί αντί να μένει σε επαφή με το σώμα. Μετά ο θώρακας και μετά το μπουφάν ή εντουρομπλούζα.

Ενα πολύ σημαντικό που κάνει τρελή διαφορά για το πώς νοιώθει όλο το σώμα, είναι να έχεις μάλλινες κάλτσες. Από +5 και κάτω. Και να βραχούν κατά την εντουράδα τα πόδια παραμένουν ζεστά. Αν ξέρουμε ότι θα έχει και μπόλικο νερό η διαδρομή, βάζουμε πάνω από τις μάλλινες κάλτσες, "κάλτσες Goretex".

Για θερμοκρασίες κάτω του μηδέν μπορείς να βάλεις αντί για ένα κανονικό ισοθερμικό (ειδικά στο πάνω μέρος του σώματος) ψηλό μακρυμάνικο fleece με το βαμβακερό κοντομάνικο αμέσως μετά για τον ιδρώτα και τα υπόλοιπα όπως και πριν.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Ιαν 2018, 10:43 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA 250 RR
Συμφωνώ για τα neopren. Προσωπικά είχα accerbis.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Ιαν 2018, 11:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: EXCF 350 Σαν παπάκι.
Η πιο φτηνή λύση όπως είπε και ο Kordix γάντια μιας χρήσης πρώτα και απο πάνω τα γάντια. Δοκιμασμένη λύση :handgestures-thumbup:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Ιαν 2018, 12:12 
Χωρίς σύνδεση

Moto: KTM EXC 300
KOLOTOYMPAS έγραψε:
Η πιο φτηνή λύση όπως είπε και ο Kordix γάντια μιας χρήσης πρώτα και απο πάνω τα γάντια. Δοκιμασμένη λύση :handgestures-thumbup:
Το έχω δοκιμασει αλλα τα χερια μου μετα απο λιγο μουλιασαν και ασπρισαν

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιαν 2018, 14:55 
Χωρίς σύνδεση

Το να βάλεις γάντι από το οποίο δεν αναπνέει το δέρμα, μόνο λάθος είναι.
Η εμπειρία που έχω από το ποδήλατο λέει πως η μόνη λύση για το κρύο είναι τα πολλά layers άσχετα με το σημείο του σώματος. Κοινώς στρώσεις υφάσματος.

Μία δοκιμασμένη λύση για τα χέρια είναι το πιο λεπτό κλασσικό μάλλινο γάντι του 5ευρου από το μοναστηράκι το οποίο το φοράς μέσα από τα (κανονικά)γάντια σου.
Με τη λογική βεβαίως ότι χωράει...

Από κει και πέρα βεβαίως πας σε χειμερινά γάντια (δες και στα ποδηλατικά) στα οποία υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε σχέδια, χρώματα και βεβαίως χρήματα... :mrgreen:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Ιαν 2018, 03:52 
Χωρίς σύνδεση

Moto: KTM EXC-F 250
Υπάρχουν κάποια ισοθερμικά γάντια τα οποία είναι αρκετά λεπτά άρα πιστεύω ότι θα χωράνε μέσα απ το εντουράδικο γάντι.
Προσωπικά δεν τα έχω δοκιμάσει σε εντούρο αλλά έχω ένα ζευγάρι και μπαίνει άνετα μέσα απ τα καθημερινά μου γάντια για τις χειμωνιάτικες μετακινήσεις μου.
Δεν θα δείτε τρελά αποτελέσματα αλλά είναι αισθητή η διαφορά και αν θυμάμαι καλά ήταν και αρκετά φθηνά (κάτω ή κάπου στο 10Ε)..

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Ιαν 2018, 08:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Honda XR 200 '91 Seven Days
Periklis_exc έγραψε:
KOLOTOYMPAS έγραψε:
Το έχω δοκιμασει αλλα τα χερια μου μετα απο λιγο μουλιασαν και ασπρισαν
OXI!!!! Προς θεού!!! ΜΗΝ το κάνετε! Δοκιμασμένα αποτυχημένη συνταγή! Που για λίγο ίσως να είναι καλά, αλλά μετά είναι τρισχειρότερα!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Ιαν 2018, 08:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Honda XR 200 '91 Seven Days
H απόλυτη λύση για το κρύο...
Όλα τα άλλα είναι απλές οδοντόκρεμες!
[ attachment ]
2018 Toyota Land Cruiser Hybrid Rumors and Concept.jpg [ 29.4 KiB | Προβλήθηκε 2273 φορές ]

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 20 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 »

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com