Τώρα είναι 20 Σεπ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 14 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιαν 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: goddam
πηγαίνοντας βόλτα τον τελευταίο χρόνο με διάφορους άλλους αναβάτες πάντα αναρωτιώμουνα γιατί καταναλώνω περισσότερο νερο από τους υπόλοιπους αναβάτες.
Τό βάρος είναι Νο1 παράγοντας... το παλεύω αν και λίγο λίπος χρειάζεται για γκέλ στις τούμπες :lol:
διάβαζα διάφορα για οδήγηση - hard enduro - αφυδάτωση - κούραση - πονοκεφάλους κλπ κατα την διάρκεια και μετά από μία δύσκολη βόλτα .
το σίγουρο είναι ότι πρέπει να καταναλώνουμε νερό το πόσο σε ποσότητα το βρήκα σε ένα ωραίο tool:

https://www.camelbak.com/en/hydrated/hy ... calculator" onclick="window.open(this.href);return false;

feet to meters = το πιο απλο χ feet επί 3 δια 10 = μετρα

Pounds(Lbs) to kg google is your friend

η απάντηση (για εμένα προσωπικά ) είναι αυτό που καταναλώνω πάνω κάτω...1.5 λίτρα την ώρα για hard πράγμα που σημαίνει ότι απλα χωρίς camelback δεν πάς μακρινές βόλτες

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιαν 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300rr, DT125
Πολύ σημαντικός παράγοντας το νερό! Κυρίως το καλοκαίρι.
Απαραιτήτως και ηλεκτρολύτες + σάκχαρα.
:handgestures-thumbup:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: ktm exc 300 08
Το σκέτο νερό δεν αναπληρώνει τις ουσίες που χάνεις με τον ιδρώτα.
Βρες ένα σοβαρό ισοτονικο με λίγη ζάχαρη από μαγαζιά με διατροφή για αθλητές.
Προσωπικά προτιμώ το mineral light της inkospor

:obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300
Έχω σβήσει στο βουνό. Κατανάλωσα 2lt και κάποια στιγμή λύγισα. Συνθήκες περίπου 10 βαθμούς με υγρασία, έτρεμα και δεν είχα τις αισθήσεις μου στο 100%.

Από τότε πίνω νερό με Ηλεκτρολύτες CU και έχω πάντα μαζί μου ένα παστέλι ή κάτι σοκολατένιο.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: goddam
Από την αρχή 'επινα ηλεκτρολύτες και ΒCAA kaτα την διάρκεια ... Τελικά έχω καταλήξει ότι στην διάρκεια της βόλτας το σκέτο νερο κάνει μια χαρα την δουλειά του αρκει να πίνεις κατα τακτα διαστήματα από λίγο - να μην φτασεις σε σημείο δίψας πρώτα και μετα να πιείς. Μαζί και εγώ έχω 1 μπάρα - 1 παστέλι - κάτι πάντα
Πρίν την βόλτα ένα καλο πρωινό
για μετα όλοι ξέρουμε ποιά είναι η καλύτερη αναπλήρωση δυνάμεων.

Τελικα ανακάλυψα ότι το καλύτερο δυναμωτικό και anti - pump είναι οι ώρες πάνω στο μηχανάκι.... όσο πιο πολλές τόσο λιγώτερο χρειάζεσαι τα βοηθήματα

H2o = the king

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA 250 RR
sputnik έγραψε:
Από την αρχή 'επινα ηλεκτρολύτες και ΒCAA kaτα την διάρκεια ... Τελικά έχω καταλήξει ότι στην διάρκεια της βόλτας το σκέτο νερο κάνει μια χαρα την δουλειά του αρκει να πίνεις κατα τακτα διαστήματα από λίγο - να μην φτασεις σε σημείο δίψας πρώτα και μετα να πιείς. Μαζί και εγώ έχω 1 μπάρα - 1 παστέλι - κάτι πάντα

Τελικα ανακάλυψα ότι το καλύτερο δυναμωτικό και anti - pump είναι οι ώρες πάνω στο μηχανάκι.... όσο πιο πολλές τόσο λιγώτερο χρειάζεσαι τα βοηθήματα

H2o = the king
Θα συμφωνήσω με την δική μου εμπειρία.
Νερό από τα πρώτα χιλιόμετρα πριν διψάσεις.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση

Moto: KTM EXC 300
iatrodikastis έγραψε:
sputnik έγραψε:

H2o = the king
Νερό θέλει ανα τακτα χρονικά διαστήματα, κάποτε έβαζα 2 μπουκάλια powerrade

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Periklis_exc έγραψε:
iatrodikastis έγραψε:

Νερό θέλει ανα τακτα χρονικά διαστήματα, κάποτε έβαζα 2 μπουκάλια powerrade
Στο μέσον αγώνα ή στον ανεφοδιασμό στη εντουρομάνια έπινα ένα για το ψυχολογικό.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Συμφωνώ, προσωπικά αν και δεν εχω τρεξει σε αγωνα αλλα σαν βολταδορος πίνω αρκετό νερό πριν ξεκινήσω τόσο όσο να νιώθω γεμάτος και κατα την διάρκεια της βόλτας λίγο-λίγο πριν διψάσω.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300
Το μεγα ερώτημα είναι πόσο νερό καταναλώνει κάποιος σε βροχή και υπέρβολικη υγρασία;
Εντός της διαδρομής..

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

andreasds έγραψε:
Το μεγα ερώτημα είναι πόσο νερό καταναλώνει κάποιος σε βροχή και υπέρβολικη υγρασία;
Εντός της διαδρομής..
Αν θέσουμε ως σταθερά το "πριν διψάσω πίνω"
τότε θα πρέπει ανά τακτά διαστήματα να πίνουμε νερό χωρίς να το ζητάει ο οργανισμός, αν το ζητήσει σημαίνει ότι έχει αρχίσει να αφυδατώνεται.

Άρα ο παράγοντα ποσότητα είναι ανάλογως της απόστασης και όχι των καιρικών συνθηκών.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Ναι αλλα λογικά σε πιο υψηλες θερμοκρασίες το σώμα αφυδατώνεται πιο γρήγορα οπότε η δίψα έρχεται νωρίτερα όπως και αντίστροφα σε χαμηλότερες θερμοκρασίες. Το να πίνουμε απο λίγο (όσο χρειάζεται ο καθένας) και σε περισσότερες δόσεις πάντος θεωρω οτι είναι και το πιο σωστό.

Αυτό που εννοώ είναι οτι η αναπληρωση το καλοκαίρι είναι πιο συχνή απο οτι τον χειμώνα. Σίγουρα συμβάλουν και άλλοι παράγοντες όπως το πόσο προπονημένος είναι ο καθένας ωστε να εχει συνηθήσει ο οργανισμός, η δυσκολία του τερραίν, οι καιρικές συνθήκες, η ψυχολογία του αναβάτη κ.α.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2018 
Χωρίς σύνδεση

Moto: KTM 350 EXC-F 6DAYS
Λόγο δουλειάς οδηγώ μόνο τον χειμώνα (Οκτώβριο-Απρίλιο και ίσως Μάιο). Είμαι άνθρωπος που πίνω αρκετό νερό γενικά και μπορώ να πω ότι αρχικά έτυχε να μου τελειώνει το υδροδοχείο μου ίσως και στα μισά της βόλτας (2 λίτρα πρέπει να παίρνει) και ένιωθα πως θα με μαζέψουν με φορείο. Φυσικά όσο περισσότερο ασχολείσαι τόσο λιγότερο διψάς, υπάρχει άτομο που σε μία καλή εντουράδα μέτριας κλίμακας δεν έχει βάλει σταγόνα στο στόμα του, τον έβλεπα σαν κάτι εξωγήινο :confusion-questionmarks:
Ένας παράγοντας που έπινα αρκετό νερό ήταν σίγουρα το ότι οδηγούσα (ακόμα και τώρα πολλές φορές) με το στόμα λίγο ανοιχτό ίσα για να μπορώ να ανασάνω με αποτέλεσμα να αφυδατώνομαι συνέχεια και να ζητάω νερό.. Πλέον μπορεί να βγάλω 4-5 ώρες εντουράδα και να έχω καταναλώσει το 1/4 του νερού που κουβαλάω μαζί μου και έχει φορές με σφιχτό καιρό που δεν πίνω σταγόνα..

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300rr, DT125
PanagiotisP έγραψε:
Λόγο δουλειάς οδηγώ μόνο τον χειμώνα (Οκτώβριο-Απρίλιο και ίσως Μάιο). Είμαι άνθρωπος που πίνω αρκετό νερό γενικά και μπορώ να πω ότι αρχικά έτυχε να μου τελειώνει το υδροδοχείο μου ίσως και στα μισά της βόλτας (2 λίτρα πρέπει να παίρνει) και ένιωθα πως θα με μαζέψουν με φορείο. Φυσικά όσο περισσότερο ασχολείσαι τόσο λιγότερο διψάς, υπάρχει άτομο που σε μία καλή εντουράδα μέτριας κλίμακας δεν έχει βάλει σταγόνα στο στόμα του, τον έβλεπα σαν κάτι εξωγήινο :confusion-questionmarks:
Ένας παράγοντας που έπινα αρκετό νερό ήταν σίγουρα το ότι οδηγούσα (ακόμα και τώρα πολλές φορές) με το στόμα λίγο ανοιχτό ίσα για να μπορώ να ανασάνω με αποτέλεσμα να αφυδατώνομαι συνέχεια και να ζητάω νερό.. Πλέον μπορεί να βγάλω 4-5 ώρες εντουράδα και να έχω καταναλώσει το 1/4 του νερού που κουβαλάω μαζί μου και έχει φορές με σφιχτό καιρό που δεν πίνω σταγόνα..
Πολλές φορές, αυτο, εξηγείται και με την φυσική κατάσταση/εμπειρία/ώρες πάνω στο μηχανακι.

Πιο πολύ προσπάθεια θέλει περισσότερη ενέργεια και νερο.

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 14 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: