Τώρα είναι 23 Οκτ 2018, 23:23

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 27 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πόσο 2t λάδι πρέπει να βάζω;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Μαρ 2016, 22:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Valentino_Ptossi έγραψε:
και τελικα ποσο βαζουμε? :p
εχω ενα cr250 του 99 και δεν εχω manual. ποσο να βαζω? δεν το στιβω παντως το γκαζι....
η Honda σε ολα τα CR250 προτεινει 32:1, δηλαδη ~3% για ΜΧ χρηση εννοειται καθοτι για αυτο ειναι φτιαγμενος αυτος ο κινητηρας, κοινος τερμα γκαζι για το σκελος του αγωνα δηλαδη. ενας αλλος παραγοντας που σκεφτεται ο κατασκευαστης οταν οριζει το ποσοστο της μιξης ειναι εκτος των καυσιμων που παιζουν στην αγορα και οτι πολλοι χρηστες μπορει να χρησιμοποιουν μη συνθετικο λαδι για αυτο και προτεινει αυτη την μιξη.

προσωπικα παντος ειμαι της αποψης οπως ειχα προαναφαιρει αναλογος την χρηση και την ποιοτητα του λαδιου παιζεις και με την μιξη, σε CR250 με συνθετικο λαδι χρησιμοποιω 2% και δουλευει μια χαρα για trail/enduro χρηση και τερματα εννοειται, με απλο ισως να το δουλευα 2,5%.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2016, 10:21 
Χωρίς σύνδεση

Byron έγραψε:
καλημερα,
αναλογος την χρηση και το λαδι που χρησημοποιεις (ποιοτητα) πρεπει να εχεις και την αντιστοιχη αναλογια, καπου ειχα διαβασει 1-1.5% για trail, 2% για enduro 3-3.5% fast enduro-motocross (αρκετη ωρα τερμα γκαζι). Καλο ειναι το καλοκαιρακι να βαζουμε 0,5% παραπανω για καλυτερη προστασια του κινητηρα λογο θερμοκρασιων.

οι αμερικανοι που κανουν enduro, εχουν και τεραστειες ευθειες οποτε ειναι περισσοτερη ωρα τερμα γκαζι για αυτο και παιζουν 3-3.5%.
προσωπικα χρησιμοποιω 2-2.5% για enduro στα Ελληνικα βουνα ipone 2t racing.

ενδεικτικα οι αναλογιες ειναι
1/32 = 0,0333*100 = 3,1%
1/40 = 0,025*100= 2,5%
1/50 = 0,02*100 = 2%
αν το καλοκαιρι βαλεις 0,5% παραπανω αυτο που θα πετύχεις ειναι να αυξήσεις τις θερμοκρασιες.
η βενζίνη ψύχει το μοτερ, αν βαλεις ποιο πολυ λαδι κοβεις την ποσοτητα τις βενζινης, αυτο κανει το μιγμα ποιο φτωχο, και αρα μεγαλητερες θερμοκρασιες και ποιο πιθανο να κολησει το καλοκαιρι

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2016, 15:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

καταλαβαινω τι λες το ειχα σκεφτει ετσι και εγω, ομως το θεμα βασιζεται στο σωστο τζεταρισμα παρα το ποσοστο λαδιου.

το 0,5% παραπανω λαδι εχει αμελητεα διαφορα στο τζεταρισμα αρα και το οτι θα δουλευει ποιο φτωχο, ποσο μαλλον στο θεμα ψυξης απο την εξαερωση του μειγματος στον κινητηρα, σημαντικο ρολο ομως παιζει το σωστο τζεταρισμα διοτι απο εκει προκειπτει και η ποσοτητα του μειγματος αρα και η ψυξη του κινητηρα (εφοσον μιλαμε για αεροψυκτα διοτι στα υδροψυκτα ειναι ποιο ελεγχομενη η κατασταση) ας υποθεσουμε οτι σεταρουμε το τζεταρισμα χειμωνα, το καλοκαιρι λοιπον λογο υψηλοτερων θερμοκρασιων το τζεταρισμα μας ειναι προς την πλουσια μερια αρα ουτοσι αλλος πρεπει να το κανουμε λιγο ποιο φτωχο ωστε να δουλευει σωστα αρα μειωνουμε την ποσοτηρα του μειγματος. μειωνοντας ετσι και την ποσοτητα του λαδιου που λιπαινει τα κινουμενα μερη του κινητηρα. στην ουσια βαζοντας 0,5% παραπανω λαδι εχουμε καλυτερη προστασια στα κινουμενα μερη και οχι χαμηλοτερες θερμοκρασιες λειτουργιας ομως λιπαινοντας καλυτερα τα κινουμενα μερη επιτυγχανουμε σταθερη θερμοκρασια στον κινητηρα μεταξυ χειμωνιατικου-καλοκαιρινου τζεταρισματος. το καλοκαιρι ουτοσι αλλος η θερμοκρασια λειτουργιας ενος αεροψυκτου ειναι ποιο υψηλη λογο εξωτερικων θερμοκρασιων αρα ασχετος ποσοτητας μειγματος εκ φυσεως τα μερη του δουλευουν σε υψηλοτερες θερμοκρασιες αρα λιγο παραπανο λαδι παλι βοηθαει τα κινουμενα μερη στο θεμα λιπανσης διοτι αλλαζοντας το τζεταρισμα σε "καλοκαιρινο" εχουμε λιγοτερη ποσοτητα μειγματος αρα και λαδιου.

τωρα οσον αφορα τα υδροψυκτα το θεμα ειναι διαφορετικο διοτι εκει η ψυξη του κινητηρα ειναι "ελεγχομενη" ομως και παλι λογο εξωτερικων θερμοκρασιων το ψυκτικο υγρο του κινητηρα δουλευει σε υψηλοτερες θερμοκρασιες.

εν τελη ολα εχουν να κανουν με το σωστο τζεταρισμα αναλογα τις εξωτερικες συνθηκες και η ποσοτητα του λαδιου οσον αφορα την σωστη λιπανση και προστασια των κινουμενων μερων αναλογος την χρηση που κανει ο καθενας (ΜΧ-Enduro-Trial-Trail ride).

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Απρ 2016, 19:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: CR250
η αλήθεια ειναι οτι απο οταν εκανα γενικη επισκευη στο crακι μου, ειδα οτι δουλευε καλα (χωρις μπουκωματα) οποτε και δεν ασχοληθηκα ποτε με jetting. απο οτι ειδα εχει 195/42. Χειμωνα/καλοκαιρι εχω μπαντα αυτο το σετ και δεν εχω καποιο προβλημα....θα επρεπε πιστευεις να αλλαξω κατι? και το μπουζι παντα καλο το βλεπω....

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Απρ 2016, 21:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Valentino_Ptossi έγραψε:
η αλήθεια ειναι οτι απο οταν εκανα γενικη επισκευη στο crακι μου, ειδα οτι δουλευε καλα (χωρις μπουκωματα) οποτε και δεν ασχοληθηκα ποτε με jetting. απο οτι ειδα εχει 195/42. Χειμωνα/καλοκαιρι εχω μπαντα αυτο το σετ και δεν εχω καποιο προβλημα....θα επρεπε πιστευεις να αλλαξω κατι? και το μπουζι παντα καλο το βλεπω....
εχεις πμ

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Δεκ 2016, 23:30 
Χωρίς σύνδεση

Moto: YZFR6 XT660X YZ125 WR200 CRF250 VESPINO
Σε RM250 βαζω 20ml / lit . Θα εχω προβλημα ;
Το manual λεει 33ml / lit

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2016, 09:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Το μάνουαλ λέει για χρήση ΜΧ στο συγκεκριμένο, εάν δεν κάνεις ΜΧ η δεν δουλεύεις τον κινητήρα παρατεταμένα σε υψηλές στροφές με υψηλές ταχύτητες, και χρησιμοποιέις full συνθετικό λάδι μίξης τότε είναι καλά με 20ml/lt (2%).

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2016, 09:46 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
Byron έγραψε:
Το μάνουαλ λέει για χρήση ΜΧ στο συγκεκριμένο, εάν δεν κάνεις ΜΧ η δεν δουλεύεις τον κινητήρα παρατεταμένα σε υψηλές στροφές με υψηλές ταχύτητες, και χρησιμοποιέις full συνθετικό λάδι μίξης τότε είναι καλά με 20ml/lt (2%).
ολα τα <μοντερνα> λαδια εχουν (ριξει) την ποσοτητα ανα λιτρο :greetings-waveyellow:

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2016, 14:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: KTM EXC 250 '17
2%

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2016, 22:27 
Χωρίς σύνδεση

Moto: HONDA MTX 50cc '93
Παιδια το λαδακι ψυχει τον κινητηρα και ΟΧΙ η βενζινη..
Το μανουαλι της ΚΤΜ μιλαει για 1:50 και 1:60 .
Της Yamaha απ την αλλη μιλαει για 1:32 και 1:40 .
Και τα δυο αναφερονται στα ΜΧ μοντελα .
Δε καταλαβαινω γιατι .
2% τουλαχιστον και εισαι μεσα .

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2016, 23:13 
Χωρίς σύνδεση

Moto: ktm 175 με λιγο απο honda :P
χοντρικά χοντρικά

σε 2τ υδροψυκτο το νερό αποροφά την θερμοκρασία ¨ψύξη" μαζι με τον αέρα,
σε αεροψυκτο ο αέρας από τα "fins" το πρώτο κεφάλαιο όταν μιλάμε για ψύξη.

μετά η θερμοκρασία τις βεnζίνης και η ίδια η βενζίνη και το jetarisma παίζει ρόλο στις θερμοκρασίες του μοτέρ

ακόμα ο χρονισμός της ανάφλεξης παίζει ρόλο στις θερμοκρασίες του μοτέρ

μετά η εξάτμιση στα 2τ παίζει τεράστιο ρόλο στις θερμοκρασίες του μοτέρ

Τέλος το λαδάκι στα 2τ είναι πολυ καλό για την λίπανση των ρουλεμάν του στροφάλου ,κομβίων μπιέλας πιστονιού και λίπανση κυλινδρου ,φαντάσου οτι όταν περνάει το "μείγμα βενζίνη-λαδιού¨από την εισαγωγή το μεγαλύτερο ποσοστό του λαδιού "προσκολάτε" στα καυτα ρουλεμάν για να τα λιπανει και μετά η βενζίνα και το υπόλοιπο λάδι να κάνει το κύκλο της από τις μεταφοράς "γιαυτό όταν είναι κρύα τα μοτέρ καπνίζουν πιο πολύ δεν έχουν αναπτύξη θερμοκρασία τα παραπάνω εξαρτήματα δεν γίνεται ο διαχωρισμός "

έτσι και αλλιώς σε 1 λίτρο βενζίνη τα 20ml λάδι είναι γελοίο ποσοστό για ψύξη αν σκεφτείς ότι με ένα λίτρο βενζίνα κανείς και κάποια χλμ.

βέβαια αν δεν υπάρχει ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες :lol: :lol:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Δεκ 2016, 07:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: CRF 250R
Byron έγραψε:
Valentino_Ptossi έγραψε:
και τελικα ποσο βαζουμε? :p
εχω ενα cr250 του 99 και δεν εχω manual. ποσο να βαζω? δεν το στιβω παντως το γκαζι....
η Honda σε ολα τα CR250 προτεινει 32:1, δηλαδη ~3% για ΜΧ χρηση εννοειται καθοτι για αυτο ειναι φτιαγμενος αυτος ο κινητηρας, κοινος τερμα γκαζι για το σκελος του αγωνα δηλαδη. ενας αλλος παραγοντας που σκεφτεται ο κατασκευαστης οταν οριζει το ποσοστο της μιξης ειναι εκτος των καυσιμων που παιζουν στην αγορα και οτι πολλοι χρηστες μπορει να χρησιμοποιουν μη συνθετικο λαδι για αυτο και προτεινει αυτη την μιξη.

προσωπικα παντος ειμαι της αποψης οπως ειχα προαναφαιρει αναλογος την χρηση και την ποιοτητα του λαδιου παιζεις και με την μιξη, σε CR250 με συνθετικο λαδι χρησιμοποιω 2% και δουλευει μια χαρα για trail/enduro χρηση και τερματα εννοειται, με απλο ισως να το δουλευα 2,5%.
:handgestures-thumbup:

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 27 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com