Τώρα είναι 20 Οκτ 2018, 21:00

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 44 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 3 »
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Αύγ 2016, 14:13 
Χωρίς σύνδεση

Καλησπερα στην παρεα,λεγομαι Ηλιας και ειμαι απο Κατερινη!!!

Εδω και λιγο καιρο με εχουν πιασει κατι καψες και δεν μπορω να κοιμηθω τα βραδυα :naughty: :naughty:
διαβαζω εδω και αρκετο καιρο το φορουμ,βλεπω βιντεακια-φωτος αλλα δεν σβηνει αυτη η φωτια :lol: :lol: ...ηρθε ο καιρος να παρω ενα εργαλειο να εξερευνησω λιγο τα απιστευτα οφ-ροαντ μερη που εχουμε εδω στην Κατερινη γιατι οσο περναει ο καιρος νιωθω οτι χανω κατι πολυ ομορφο και η ζωη ειναι μικρη!!!

Στο θεμα μας τωρα να μην τα πολυλογω,εμπειρια με τετοια μηχανακια δεν εχω καθολου,εχω αλλαξει πολλα μοτο περισσοτερα σκουτερ αλλα τα ξαναπουλουσα πανω στον μηνα γιατι δεν με γεμιζε τιποτα...
Δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα(υπολογιζω στα 1000-1500 μαξ)γιατι το θελω περισσοτερο για χωματοδρομους χωραφια κτλ κτλ...τουλαχιστον μεχρι να το μαθω,αν συνεχισει αυτη η φλογα και μεγαλωνει ισως αργοτερα να παρουμε ενα καλυτερο...μιλαω με αρκετους σ'αυτο το χομπυ,αλλοι μου λενε 2χρονο αλλοι 4χρονο και δεν ξερω και εγω τι πραγματικα θελω...θελω ενα μηχανακι να το βαζω μπροστα στο σπιτι μου,να ειναι αξιοπιστο φυσικα... και να πηγαινω βολτες οπου ναναι καμια κυριακη ετσι για να σπαμε αυτην την καθημερινοτητα..και να γεμιζω αυτο το κενο μεσα μου που γραφω πιο πανω :lol: :lol: ...
το μονο θετικο πανω σε αυτο ειναι οτι εχω φιλο αστερι μηχανικο(ασχολειται χρονια με το χομπυ και μου λεει να παρω 2χρονο αν και αυτος εχει αλλαξει καμια 10αρια 2χρονα-4χρονα) οποτε εργατικα και τετοια για μενα ειναι σχεδον μηδαμινα οτι προβλημα και να ειναι...μονο ανταλλακτικα πληρωνω και αυτα σε μειωμενο κοστος!!!

Υγ:σορρυ αν κουρασα μαγκες αλλα σε κανα μηνα θα κανω την κινηση μου για αγορα μοτο και εννοειται και πολυ καλο εξοπλισμο...οποιος εχει κατι στο μυαλο του και δεν βαριεται ας το γραψει.Ευχαριστω!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Αύγ 2016, 14:43 
Χωρίς σύνδεση

Moto: HONDA MTX 50cc '93
125 διχρονο . Θα σε βοηθησει να μαθεις σωστα καποιες αρχες για το χωμα και δε θα σπαταλησεις αρκετα χρηματα μεχρι να αποφασισεις αν σ αρεσει τελικα αυτο που λεγεται εντουρο ή μοτοκρος ή οπως θες πες το .

Yamaha ή ΚΤΜ . Αν θες να περπατας και δρομο τοτε διαλεξε το ΚΤΜ EXC που εχει και πινακιδα .

Μακρυα απο τετραχρονο . Ειδικα με το μπατζετ που διαθετεις .

Θα ακουσεις πολλες γνωμες ακομα για τις διαφορες μεταξυ διχρονων και τετραχρονων,γρηγορα ομως θα καταλαβεις οτι δε κανουν τα ρασα τον παππα .

Αν ομως ερωτευθεις αυτο το χομπι και το πας κι ενα βημα παραπερα,πιο αγωνιστικα,τοτε θα εχει ερθει η ωρα και για το τετραχρονο ...

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Αύγ 2016, 15:38 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300
Μπραβο Ηλία για το πρώτο σου post στο forum. Πολλοί απο εμάς εχουμε περαςει απο το σημείο που βρίσκεσαι τώρα.

Η άποψη μου ειναι 2Τ, λιγότερα έξοδα και κατα προτίμηση KTM.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Αύγ 2016, 16:25 
Χωρίς σύνδεση

78-82 κιλα κυμαινομαι αναλογως την σεζον.. :lol: :lol:

μου ειπαν προσφατα για ενα cr250 απο στομα σε στομα,δεν το βαζουν στο ιντερνετ γιατι δεν καιγονται... αλουμινενιο-2002-2003 μοντελο αν δεν κανω λαθος(δεν ξερω την διαφορα με το αλλο,πιστευω καλυτερο)
το δινουν γυρω στα 700-750 με ενα προβλημα στο μοτερ,θελω να παρω τον φιλο μου να παμε να το ριξει μια ματια να ξερω το τελικο ποσο τελειωμενο,φοραει και εξτραδακια ακριβα πανω απ'οτι μου ειπαν οπως εξατμιση και κατι αλλα...
Κανενα Honda XR κανει για τετοια η ειναι πολυ βαρια??γιατι μου αρεσουν παρα πολυ αυτα...και ειναι σκυλια μαυρα αποτι λενε οι αλλοι...απλα δεν ξερω αν το ευχαριστηθω οσο ενα 2χρονο ελαφρυ...πρεπει να τα οδηγησω....

Ψηνω και τα 2 ξαδερφια μου τωρα να κανουμε χειμωνα 3αδα πανω στα βουνα αν και αυτοι ετοιμοι ειναι...γιατι μονος δεν κανω ειναι βαρετο!!!θελει παρεα το μηχανακι!!!

Εξοπλισμο θα παρω οπως και δηποτε απλα θα τον αγορασω βουλγαρια,παω που παω για δουλεια γιατι τα ιδια επωνυμα εδω και εκει εχουν διαφορα χρηματων μεγαλη θα ελεγα...

Υγ:ευχαριστω για τις απαντησεις σας αδερφια,αν ειστε κανενας απο εδω τριγυρω κερναω καφε-φαγητο οτι θελετε!!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Αύγ 2016, 18:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA 300 RR
Καλως ηρθες στην παρεα !
Το καλυτερο θα ηταν να οδηγουσες εστω και για λιγο ενα διχρονο και ενα τετραχρονο να δεις διαφορες στο δουλεμα του κινητηρα.

Θα σε βοηθουσε πολυ στην επιλογη σου!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Αύγ 2016, 00:06 
Χωρίς σύνδεση

απο μηχανακια οτι πιο βουνισιο εχω οδηγησει ειναι ενα TTR σε ασφαλτο και μου αρεσε πολυ,απο την αλλη παλι βλεπω κατι 2χρονα και λεω ενα τετοιο θα παρω.φοβαμαι μηπως δεν το ευχαριστηθω ομως το 2χρονο και το μετανιωσω γιατι θελω να κανω εκδρομικο εντουρο...γιατι να μην ειχα φραγκα να επαιρνα ενα απ'ολα :lol: :lol:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Αύγ 2016, 06:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Ktm620Lc4
Από ότι κατάλαβα δεν έχεις εμπειρία από enduro μηχανάκια και γενικώς από οδήγηση στο χώμα.(Σόρρυ αν κάνω λάθος)

Γνώμη μου είναι να ψάξεις να βρείς κάνα 4τ 250 για αρχή,να κάνεις τις βόλτες σου στο βουνό και τις εκδρομές σου,και αργότερα που θα έχεις περισσότερη πείρα,θα έχεις οδηγήσει και άλλα μηχανάκια στο βουνό,βλέπεις τι σου ταιριάζει περισσότερο. ;)

Οποτε έρχομαι στα μέρη σου(είναι η γυναίκα μου από εκεί)τρελένομαι που δεν έχω τρέιλερ να πάρω μηχανάκι μαζί. :(

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Αύγ 2016, 11:56 
Χωρίς σύνδεση

Δεν εχω καθολου εμπειρια αδερφε απο εντουρο...και με τρωει μεσα μου να εχω διπλα στο σπιτι μου τον ολυμπο με τετοια φανταστικα τοπια και να μην μπορω να τα δω...ερχονται απο ολα τα μερη κοσμου τουριστες για πεζοποριες κτλ..τα ξερεις κιολας!!!και σε κανα μηνα πρεπει να γινει η κινηση...

Στο θεμα του μοτο σκεφτομαι κ γω για κανενα 250 4χρονο αλλα τι να επιλεξω...δεν ξερω...βλεπω βιντεακια εντουτοβολτες κατι xr 250 και πιστευω οτι θα μου ταιριαζε για αρχη...εκτος αν ακουσω την καρδια μου και παρω για ξεκινημα 250 διχρονο...ακομα στην ερευνα ειμαι θα δειξει...

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Αύγ 2016, 13:02 
Χωρίς σύνδεση

Άλλο το εκδρομικό εντούρο που λες και άλλο το εντούρο σκέτο.
Εκδρομικό είναι να παίρνεις μοτο, εξοπλισμό, τζιμπράγκαλα και να χάνεσαι στο βουνό για κανα 3ήμερο, περνώντας από μέτριας δυσκολίας τερέν. Θες εφόδια για σένα και το μηχανάκι γιατί οι βόλτες σου θα είναι μεγάλες.
Στο εντούρο είναι "σπαρτιάτικα" τα πράγματα.. έχεις μαζί σου τα απολύτως απαραίτητα μιας και η πιπεράτη βόλτα σου θα τελειώνει συνήθως εκεί που ξεκίνησε.
Εκτός αν ως εκδρομικό εντούρο εννοείς να κάνεις σχετικά χαλαρές περιηγήσεις στα γύρω βουνά.
Σε αυτή την περίπτωση ένα οποιοδήποτε (να χρησιμοποιήσω έναν όρο περασμένης δεκαετίας) "ψευδοεντούρο" όπως είναι τα TTR250, XR250R, WR200, RMX250 κλπ που βρίσκεις στα χρήματα που λες, θα σου κάνουν τη δουλειά. Επίσης θα σε καλύψουν αν αποφασίσεις να πας και λίγο πιο μακρυά, ενώ θα σου κάνουν το χατήρι όταν ανεβάσεις λίγο το ρυθμό σου.
Αν όμως ψήνεσαι για πιο δύσκολες καταστάσεις, θα μπορούσες να πάρεις κάποιο καθαρά εντούρο μηχανάκι είτε σε 125 είτε σε 250 κυβικά (για δίχρονο μιλάω) και μάλλον προς ΚΤΜ θα κοιτούσα για πιο εύκολη εύρεση ανταλλακτικών.
Τη λύση του ΜΧ προσωπικά δεν τη βρίσκω σωστή, αλλά αν κάποιοι πιο έμπειροι μπορούν να δώσουν μια αιτιολογημένη απάντηση με τα πλεονεκτήματα μιας τέτοιας αγοράς, να την ακούσω. Τα ΜΧ είναι φτιαγμένα για πίστα, άλματα και φουλ γκάζι.
Στο εντούρο δεν θες ούτε τις σκληρές τους αναρτήσεις, ούτε τη μικρή τους αυτονομία, ούτε φυσικά την υψηλόστροφη λειτουργία του κινητήρα.
:greetings-waveyellow:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Αύγ 2016, 13:09 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA 250 RR
est έγραψε:
Εκδρομικό είναι να παίρνεις μοτο, εξοπλισμό, τζιμπράγκαλα και να χάνεσαι στο βουνό για κανα 3ήμερο, περνώντας από μέτριας δυσκολίας τερέν. Θες εφόδια για σένα και το μηχανάκι γιατί οι βόλτες σου θα είναι μεγάλες.
Στο εντούρο είναι "σπαρτιάτικα" τα πράγματα.. έχεις μαζί σου τα απολύτως απαραίτητα μιας και η πιπεράτη βόλτα σου θα τελειώνει συνήθως εκεί που ξεκίνησε.
Εκτός αν ως εκδρομικό εντούρο εννοείς να κάνεις σχετικά χαλαρές περιηγήσεις στα γύρω βουνά.
Σε αυτή την περίπτωση ένα οποιοδήποτε (να χρησιμοποιήσω έναν όρο περασμένης δεκαετίας) "ψευδοεντούρο" όπως είναι τα TTR250, XR250R, WR200, RMX250 κλπ που βρίσκεις στα χρήματα που λες, θα σου κάνουν τη δουλειά. Επίσης θα σε καλύψουν αν αποφασίσεις να πας και λίγο πιο μακρυά, ενώ θα σου κάνουν το χατήρι όταν ανεβάσεις λίγο το ρυθμό σου.
Αν όμως ψήνεσαι για πιο δύσκολες καταστάσεις, θα μπορούσες να πάρεις κάποιο καθαρά εντούρο μηχανάκι είτε σε 125 είτε σε 250 κυβικά (για δίχρονο μιλάω) και μάλλον προς ΚΤΜ θα κοιτούσα για πιο εύκολη εύρεση ανταλλακτικών.
Τη λύση του ΜΧ προσωπικά δεν τη βρίσκω σωστή, αλλά αν κάποιοι πιο έμπειροι μπορούν να δώσουν μια αιτιολογημένη απάντηση με τα πλεονεκτήματα μιας τέτοιας αγοράς, να την ακούσω. Τα ΜΧ είναι φτιαγμένα για πίστα, άλματα και φουλ γκάζι.
Στο εντούρο δεν θες ούτε τις σκληρές τους αναρτήσεις, ούτε τη μικρή τους αυτονομία, ούτε φυσικά την υψηλόστροφη λειτουργία του κινητήρα.
+1000

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Αύγ 2016, 13:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Ktm620Lc4
Ididesign έγραψε:
Δεν εχω καθολου εμπειρια αδερφε απο εντουρο...και με τρωει μεσα μου να εχω διπλα στο σπιτι μου τον ολυμπο με τετοια φανταστικα τοπια και να μην μπορω να τα δω...ερχονται απο ολα τα μερη κοσμου τουριστες για πεζοποριες κτλ..τα ξερεις κιολας!!!και σε κανα μηνα πρεπει να γινει η κινηση...

Στο θεμα του μοτο σκεφτομαι κ γω για κανενα 250 4χρονο αλλα τι να επιλεξω...δεν ξερω...βλεπω βιντεακια εντουτοβολτες κατι xr 250 και πιστευω οτι θα μου ταιριαζε για αρχη...εκτος αν ακουσω την καρδια μου και παρω για ξεκινημα 250 διχρονο...ακομα στην ερευνα ειμαι θα δειξει...
Αν τα ξέρω λέει...το ΣΚ θα είμαι πάνω,και σίγουρα θα κάνω κάποια πεζοπορική διαδρομή. :dance:

Το XR250 είχα στο μυαλό μου για αυτό που θές για αρχή. ;)

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Αύγ 2016, 13:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

@ est +1000

:handgestures-thumbup:

Παντος οτι και να αποφασισεις να αγορασεις να κανεις πληρες ελεγχο, σερβις και λιπανση σε οτι χρεαζεται, ενειται να εχει καλα λαστοιχα και σερβιρισμενες αναρτησεις.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Αύγ 2016, 16:03 
Χωρίς σύνδεση

est έγραψε:
Συμφωνω απολυτα μαζι σου est...εχεις πολυ μεγαλο δικιο...αλλα...ειναι λιγο αυτη η φλογα που γραφω πιο πανω και εχει κολλησει ο εγκεφαλος μου για να παω σε κατι πιο δυνατο απο το TTR250 xr250 wr200 κτλ κτλ...επειδη με ξερω καλα πιστευω οτι κατι τετοιο θα το βαρεθω παρα πολυ γρηγορα και θα το πουλησω μεσα στην βδομαδα!! :angry-banghead: :angry-banghead:

Τωρα οτι και να παρω μολις το παρω εννοειται θα γινει ολικο σερβις απο πανω μεχρι κατω σε ολο το μηχανακι και θα παω να αγορασω φουλ εξοπλισμο γιατι καλες οι καβλες αλλα προσωπικα την ασφαλεια την βαζω μπροστα!!!

υγ:γνωριζει κανεις τι αυτονομιες κανουν τα 250 διχρονα με χαλαρη οδηγηση??κανα 100αρι χιλιομετρα φουλαρισμενος βγαζουν η θα περνουμε μπετονια μαζι μας?

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Αύγ 2016, 11:19 
Χωρίς σύνδεση

Το 200άρι της ΚΤΜ το καλόβλεπα κι εγώ και το θεωρώ πολύ καλή επιλογή. Είναι μια χαρά για τις δυνατότητές μου και τα κιλά μου, αλλά τελικά δεν το πήρα γιατί
α) στο μυαλό μου παίζουν και πιο μακρινές εξορμήσεις και
β) δεν έχω σκοπό να πηγαίνω τέρμα γκάζι, ούτε να πηγαίνω σε extreme διαδρομές που το πιο βαρύ μηχανάκι μου θα μου "κόβει" τα χέρια.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Αύγ 2016, 13:17 
Χωρίς σύνδεση

Λέρας07 έγραψε:
est έγραψε:
:clap:

εγώ που είπα για καθαρόαιμο να δικαιολογηθώ..
-διασκέδαση (fun factor)
-επιθετική ασφάλεια (το γκάζι σώζει πάντα!!)
-εύκολα/φτηνά ανταλλακτικά
-εύκολα θα βρει μεταχείρα σε καλή κατάσταση στην τιμή που ανέφερε.

αλλά..
ούτε εγώ το προτείνω για αρχάριο! :naughty:

EXC-200 να βρίσκεις και ανταλλακτικά. (μιας που έγραψα πάλι πετάω άλλη μία γνώμη)
:obscene-drinkingcheers:
Για να ειμαι ειλικρινης αυτα τα κτμ exc/sx εως 250cc δεν τα ειχα προσεξει...ωραια ειναι...αλλα σε σχεση με τα γνωστα γιαπωνεζικα 250cc εως 2002 μοντελα το πολυ ειναι καλυτερα??τα ανταλλακτικα δεν με ενδιαφερουν αν καποιο πιστονι κανει 100 και απο το αλλο κανει 150 πχ δεν εχω θεμα για να το κανω μια επισκευη το χρονο(εννοειται ++ τα υπολοιπα που θελει)...μεγαλο ποσο δεν θελω να δωσω για αρχη μεχρι να μαθω...και να καταλαβω τι χρειαζομαι περισσοτερο...μετα απο κανα χρονο αν συνεχιζω να το γουσταρω πολυ...θα δωσω λεφτα να παρω κανενα καλο εργαλειο...

δηλαδη...τα κτμ που αναφερω εως 2001-2002 μοντελο ειναι καλυτερα απο τα kawasaki-honda-yamaha?

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 44 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 3 »

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 10 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com