Τώρα είναι 14 Αύγ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 34 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 3 »
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Επίστρωση nikasil
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Δεκ 2017 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: YZ250 LC
Γεια σας κ απο 'δω παιδιά!
Πριν αρκετό καιρό στειλαμε μαζί με ενα φίλο απο εδω 2 κυλινδράκια Ιταλία (Athena corp) για επίστρωση. Οι κύλινδροι επέστρεψαν με εμφανείς ατέλειες προχειροδουλειάς, που δεν δικαιολογούνται. Σε επικοινωνία που είχαμε με μηχανικούς απο 'δω μέσα, μας ειπαν ξαναστείλτε τα και απαιτήστε να επιστρέψουν σωστοί!
Σε επικοινωνία που ειχαμε με την εν λόγο εταιρία, μας ειπε ουτε λίγο - ουτε πολύ οτι αυτή ειναι η δουλειά τους, οι κύλινδροι ειναι λειτουργικοι, να μπουν πανω ως εχει..!
Εχω κάνει επαφές με οσα απο τα ρεκτιφιέ ήξερα απο μικρός (Αθήνα και οχι μονο) και κανενας δεν αναλαμβάνει να καθαρίσει τις θυρίδες..
Μάλλιστα μερικοί μου είπαν οτι στέλνουν κ αυτοί - μονο αν τον ξαναστείλουμε.
Μεχρι που τους ειπα με δική μου ευθύνη κ αν χαλάσει - χάλασε και πάλι δεν το έκαναν!
Κάποιοι πιο ψαγμένοι (π.χ Χαλάσης) μου είπαν παρε dremelάκι και ξεκίνα με προσοχή & ευλάβεια (και προφανώς οτι προκύψει..).
Ο κύλινδρος μετρήθηκε (boring) και ειναι καλος απο αποψη διαστάσεων (67,99 πάνω - 68,00 κάτω) - αυτό ειναι το μονο θετικό!
Εχω διαβάσει - ψάξει απειρες ώρες για τα στάδια της ανακατασκευής ενος κυλίνδρου nikasil, καθως και την επίστρωση.
Το καθάρισμα στις θυρίδες γίνεται 2 φορές. Πρώτη μετά τη νέα επίστρωση και δευτερη (chamfering) μετα το τελικό honing.
Ουσιαστικά σε μενα δεν εγινε καμια επεξεργασία στις θυρίδες ουτε πριν ουτε μετα!
Απο οτι εχω ψαξει, τελικό φινίρισμα στις θυρίδες μπορεί να γίνει και τώρα με dremel και ψιλή πέτρα με πολύ λειτουργικά αποτελέσματα!
Προφανώς δεν θα ειναι το ίδιο, αλλα ας καψει κανα-δυο πιστόνια και βλέπουμε...

Η ερώτηση ειναι αν μπορεί κάποιος απο εδώ να "ψάξει τις θυρίδες" με ενα dremel να μην πάει αψαλτο το Vertex που πήρα...
Τα υπόλοιπα ειναι δική μου ευθύνη..! Κάποιος που να το κατέχει, (με το αζημίωτο φυσικά) αλλιώς θα το προσπαθήσω μονος μου...
Ας το πει τώρα, οσο ο κύλινδρος ειναι Αθήνα..!

Ευχαριστώ πολύ! :handgestures-thumbup:

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Κορυφή
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επίστρωση nikasil
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300
Θα την βρεις την λύση...
Χαλάσης παρε dremelάκι ή ένα τσαπάκι, σε όλα βάζει το άκι!!!

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: gg250
Για να αποφύγεις τυχόν ξεφλουδίσματα θες ψηλές στροφές και σταθερό χέρι....
Συνιστώ να κάνεις φίλο οδοντοτεχνίτη από όλες τις απόψεις :lol: , θα με θυμηθείς....

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Stabak έγραψε:
Για να αποφύγεις τυχόν ξεφλουδίσματα θες ψηλές στροφές και σταθερό χέρι....
Συνιστώ να κάνεις φίλο οδοντοτεχνίτη από όλες τις απόψεις :lol: , θα με θυμηθείς....
Το θέμα ειναι αν γνωρίζουμε κανένα που να μπορεί να το κάνει...
Γιατι αν το κανω μονος μου κλαψτα κ αστα.... :lol:

Κορυφή
Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Προσωπικά δεν θα τον έστελνα πίσω, είναι μερικές θυρίδες που θέλουν δούλεμα αλλά γενικά είναι καλή η επίστρωση σαν επίστρωση, έχει και αρκετό πάχος οπότε μην αγχώνεσαι. Φαίνεται οτι τις έχουν επεξεργαστεί απλά δεν έγινε η "ιδανική" δουλειά σε αυτές.

Για να μην έχεις θέμα με το έμβολο απλά έλεγξε οταν λάβεις τον κύλινδρο με την αφή οτι δεν είναι κοφτερές οι άκρες των θυρίδων. Όπου αισθανθείς οποιοδήποτε "εξόγκωμα" ή κοφτερό σημείο περιμετρικά της θυρίδας όπου περνάει το έμβολο, τριμάρισε την με γυαλόχαρτο καλά ώστε να μην σου καταστρέψει ελατήρια και γρατζουνίσει το έμβολο.

Ενας οδοντοτεχνίτης μπορεί να βοηθήσει όντος! :lol:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Byron έγραψε:
Προσωπικά δεν θα τον έστελνα πίσω, είναι μερικές θυρίδες που θέλουν δούλεμα αλλά γενικά είναι καλή η επίστρωση σαν επίστρωση, έχει και αρκετό πάχος οπότε μην αγχώνεσαι. Φαίνεται οτι τις έχουν επεξεργαστεί απλά δεν έγινε η "ιδανική" δουλειά σε αυτές.

Για να μην έχεις θέμα με το έμβολο απλά έλεγξε οταν λάβεις τον κύλινδρο με την αφή οτι δεν είναι κοφτερές οι άκρες των θυρίδων. Όπου αισθανθείς οποιοδήποτε "εξόγκωμα" ή κοφτερό σημείο περιμετρικά της θυρίδας όπου περνάει το έμβολο, τριμάρισε την με γυαλόχαρτο καλά ώστε να μην σου καταστρέψει ελατήρια και γρατζουνίσει το έμβολο.

Ενας οδοντοτεχνίτης μπορεί να βοηθήσει όντος! :lol:
Με τι να τις τριμάρω; Με γυαλόχαρτο σε ντρεμελ..;

Αισιόδοξο αυτο που λες ρε Βύρωνα, γιατι με εχει κουράσει αυτή η ιστορία... :handgestures-thumbup:

:obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Με το χέρι, αίσθηση και υπομονή. Αναφέρομαι στην περιοχή ΜΟΝΟ περιμετρικά της κάθε θυρίδας εαν και εφόσον χρειάζεται οπου έρχεται σε επαφή το έμβολο-ελατήρια.

Για να τις δουλέψεις-σκαλίσεις μόνος σου το Dremel δεν μπαίνει εκει μέσα, θέλει ειδική κεφαλή 90ο γωνία για να δουλέψεις θυρίδες και αντίστοιχα ειδικές σκληρές και πανάκριβες κεφαλές-bits βέβαια.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Byron έγραψε:
Με το χέρι, αίσθηση και υπομονή. Αναφέρομαι στην περιοχή ΜΟΝΟ περιμετρικά της κάθε θυρίδας εαν και εφόσον χρειάζεται οπου έρχεται σε επαφή το έμβολο-ελατήρια.

Για να τις δουλέψεις-σκαλίσεις μόνος σου το Dremel δεν μπαίνει εκει μέσα, θέλει ειδική κεφαλή 90ο γωνία για να δουλέψεις θυρίδες και αντίστοιχα ειδικές σκληρές και πανάκριβες κεφαλές-bits βέβαια.
Με το γυαλόχαρτο στο χέρι, δεν ειναι επίφοβο να ακουμπήσω κύλινδρο..
Καταλαβαίνεις πως το λέω - θα κάνω δουλεια..; (εχω και χοντρά χέρια.. :lol: )

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300
Αν είσαι Αθήνα μίλα με τον Σκαπελτζη 2109029056

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

andreasds έγραψε:
Αν είσαι Αθήνα μίλα με τον Σκαπελτζη 2109029056
Τον παίρνω τώρα!

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: 2017 RR 300
Γιώργο από τις φωτό σε μερικές θυρίδες φαίνεται να έχει γίνει πρόχειρη δουλειά αλλά δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος εάν δεν τις πιάσει το χέρι.

Ανακυκλώνοντας με δικά μου λόγια αυτά που ήδη έχουν γραφεί:

- αυτό που σε νοιάζει -όσον αφορά την αξιόπιστη λειτουργία- είναι να μην είναι κοφτερές οι θυρίδες. Σε περίπτωση που είναι, τότε την ακούνε τα ελατήρια (που 'σκαλώνουν'), όχι το
πιστόνι. Στο υποθετικό σενάριο ότι το βάζεις να δουλέψει όπως είναι, τότε είναι πιθανόν να σου κάνει στιγμιαία κολλήματα και μόλις κρυώνει θα ξαναπαίρνει.
Για να καταλάβεις, βάζεις...... δάχτυλο και αν κόβει ή/και εξέχει τότε θέλει δουλειά.
- όπως είπαν ο Βύρωνας και ο stabak, dremell εκεί δε χωράει (αν θέλεις σου δανείζω και το flexible αλλά αμφιβάλλω).
Ψάχνεις για οδοντογιατρό (κατά προτίμηση συνταξιούχο) ή οδοντοτεχνίτη. Με χαρτί δεν είμαι σίγουρος ούτε για το πόσο
χρόνο θα χρειασθείς, ούτε εάν το καταφέρεις.

Κρίμα το χρόνο και το χρήμα.
Νομίζω πάντως πολύ καλή δουλειά έχει κάνει σε άλλους η Apton-Poetec στην Αγγλία. Ο manatktm ξέρει περισσότερα.

[ img ]

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

SLabrou έγραψε:
Γιώργο από τις φωτό σε μερικές θυρίδες φαίνεται να έχει γίνει πρόχειρη δουλειά αλλά δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος εάν δεν τις πιάσει το χέρι.

- αυτό που σε νοιάζει -όσον αφορά την αξιόπιστη λειτουργία- είναι να μην είναι κοφτερές οι θυρίδες. Σε περίπτωση που είναι, τότε την ακούνε τα ελατήρια (που 'σκαλώνουν'), όχι το
πιστόνι. Στο υποθετικό σενάριο ότι το βάζεις να δουλέψει όπως είναι, τότε είναι πιθανόν να σου κάνει στιγμιαία κολλήματα και μόλις κρυώνει θα ξαναπαίρνει.
Για να καταλάβεις, βάζεις...... δάχτυλο και αν κόβει ή/και εξέχει τότε θέλει δουλειά.
- όπως είπαν ο Βύρωνας και ο stabak, dremell εκεί δε χωράει (αν θέλεις σου δανείζω και το flexible αλλά αμφιβάλλω).
Ψάχνεις για οδοντογιατρό (κατά προτίμηση συνταξιούχο) ή οδοντοτεχνίτη. Με χαρτί δεν είμαι σίγουρος ούτε για το πόσο

Νομίζω πάντως πολύ καλή δουλειά έχει κάνει σε άλλους η Apton-Poetec στην Αγγλία. Ο manatktm ξέρει περισσότερα.
:handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:
Ευχαριστώ πολύ Σωτήρη!
Ακόμη δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου - θα το δώ αυτο που λες για κοφτερές ή μη..
Εχεις δίκιο την πατήσαμε!

Αυτό που λέτε για οδοντίατρο, σοβαρά το λέτε..; Εχω γνωστό, να το πάω;
Βλέπω να μου το φέρνει στο κεφάλι - με παρακαλάει 5 μηνες τωρα για ενα σφράγγισμα... :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: 2017 RR 300
geormpal έγραψε:
SLabrou έγραψε:

:handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:
Ευχαριστώ πολύ Σωτήρη!
Ακόμη δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου - θα το δώ αυτο που λες για κοφτερές ή μη..
Εχεις δίκιο την πατήσαμε!

Αυτό που λέτε για οδοντίατρο, σοβαρά το λέτε..; Εχω γνωστό, να το πάω;
Βλέπω να μου το φέρνει στο κεφάλι - με παρακαλάει 5 μηνες τωρα για ενα σφράγγισμα... :lol: :lol: :lol:
Για ρώτα μήπως έχει αλλάξει πρόσφατα εργαλεία και θέλει να ξεφορτωθεί τα παλιά.
Κύλινδρους για εξάσκηση θα βρούμε.

Όχι τίποτα άλλο δηλαδή αλλά ο σωστός κυβισμός για δίχρονο είναι ή 280 ή 330.... 8-) 8-) ;) ;)

Ε, κάνε και το σφράγισμα... :lol: :lol:

[ img ]

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: ΥΑΜΑΗΑ
Ποσο σου πηγε η δουλεια?
Ειχα στειλει Langcourt εγγύηση,,κόσμημα.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

ΤΕΟ έγραψε:
Ποσο σου πηγε η δουλεια?
Ειχα στειλει Langcourt εγγύηση,,κόσμημα.
105Ε & 50Ε μεταφορικά...

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 34 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 3 »

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com