Τώρα είναι 17 Αύγ 2018

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 25 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καρδιακοί παλμοί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Απρ 2017 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA 250 RR
ARISPEED έγραψε:
Xρόνια Πολλά σε ολους τους μάχιμους πολεμιστές της χωμάτινης απόλαυσης !!!!!!!!!!!!
Παιδιά την γνώση σας κ την γνώμη σας παρακαλώ .
Επειδή το εδωσα το σαράβαλο κ λέω να ξαναπάρω αλλά εχω κάτι φοβίες .........
Μετά τα εντουρομιτινγκοφεστιβαλογενεθλιογεγονότα κ μετά απο κάτι εξάωρα οδήγησης με την ψυχή στο στόμα ........κ ειδικά μετά τα Μέγκαρα με μετρήσεις ......το βράδυ της Κυριακής στις 10 το βράδυ βάρεσα κάτι 120-130 παλμούς
κ μετά ηρέμησε το καρδιακό σύστημα κ πίεση 8,5 εως 14 .
Λέω να μην ξανακαβαλάω κ να πάγαίνω για ψάρεμα ........
Εξετάσεις αίματος τις περνάμε οριακά ..........
Καρδιολογικές εχω να κάνω 2 χρόνια κ θα πάω τώρα ξανά γιατί βαρέσανε κάτι ζόρια με στέν κάτι συμμαθητές κ φίλοι ..........
Καλές βόλτεες κ αγώνες σε ολες κ ολους !!!!!!!! :handgestures-thumbup: :obscene-drinkingcheers:
Δεν παραλείπεις ποτέ μα ποτέ τις εξετάσεις αίματος και καρδιάς,
η πρόβλεψη σώζει έχω και προσωπική εμπειρία εκτός των Ιατροδικαστικών στοιχείων.

Ισορροπημένη διατροφή και άσκηση,
αλλιώς αυτό που είπες, ψάρεμα.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: YAMAHA YZ 125
Eυχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις !!!!!!!!!!
Το θέμα ειναι οτι εχουνε σοβαρό θέμα ανθρωποι ποδηλάτες,σερφίστες ,40-50 ετων που κάνουν διατροφή ,μη καπνιστές ,λεπτοί χωρίς κιλά παραπάνω ........
Αγχος ,στρες ,χρέη ,η ολη παρακμή ..........
Εμεις οι ανω των πενήντα με κιλά ανω ,κακή διατροφή ,ενα εκατομμύριο προβλήματα που καβαλάμε 20 φορές τον χρόνο εντούρο θα βγάλουμε καμιά δεκαετία ακόμα.......
Υγεία κ καλές βόλτες σε ολους !!!!!!!!!!!!!

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Λέρας07 έγραψε:
το "καν'το κάθε χρόνο", έτσι "για να ξέρουμε" είναι που το καθιστά επικίνδυνο!!
Αχιλλέα μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτο το κομμάτι που αναφέρεις επειδή διαφωνώ? Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω, λές στον Άρη οτι ειναι σωστο το να κάνει εξετάσεις για να δει οτι δεν υπάρχει κάτι και μετά του γράφεις αυτό... είναι σαν να του λες οτι ειναι επικίνδυνες οι εξετάσεις :confusion-questionmarks:

Είναι πολύ σκληρό, βάση απο τα λεγόμενα σου, να λές οτι είναι επικίνδυνες οι προληπτικές εξετάσεις ενώ έχει σωθεί πάρα πολύς κόσμος απο αυτές ενώ εχει χαθεί πάρα πολύς απο όσους δεν κάνανε και σου μιλάω εκ προσωπικής εμπειρίας. Σίγουρα υπάρχει κάποια διαβάθμηση στην συχνότητα π.χ. μεγαλύτερες ηλικίες σίγουρα κάθε χρόνο, η πρόληψη αρκετές φορές είναι η καλύτερη γιατρειά.

Είμαι 33 και εχω κάνει 2φορές τα τελευταία 4χρονια γενικές εξετάσεις αίμα και καρδιάς (comple - triplex, καρδιογράφημα και καροτίδα) και στο τελευταίο έκανα και κωπόσεως πιο πολύ για να δώ τι είναι να σου πώ την αλήθεια παρότι μου είπε ο γιατρός οτι δεν χρειάζεται. Βαση τα λεγόμενα των γιατρών το γνωρίζω οτι τίποτα δεν μπορεί να μας σώσει απο μια ανακοπή αλλά μπορεί να σωθεί πολύς κόσμος απο άλλες παθήσεις που μπορεί να προληφθούν πρόωρα ή και να φέρουν την καρδιά σε σημείο ώστε να αποφύγει την ανακοπή. Επίσης πρώτα γίνονται οι εξετάσεις να βεβαιωθεί ο γιατρός οτι μπορεί να γίνει τεστ κωπόσεως, δεν τους ρίχνουν στο μηχάνημα όπως είναι και όποιος αντέξει.

Να σκεφτόμαστε και να προσέχουμε τι γράφουμε δεν θεωρώ οτι υπάρχει χώρος για χιούμορ όταν μιλάμε για το θέμα υγεία, είναι πολλοί οι παράγοντες που συμβάλουν οπότε δεν μπορούμε ούτε να μιλάμε γενικά αλλά ούτε και εξειδικευμένα χωρίς να συμβουλευτούμε εναν γιατρό πρώτα.

@ARIS
Σε καταλαβαίνω αλλά θέλει μεγάλη προσπάθεια για να κρατηθεί το σώμα και η καρδιά φυσικά σε καλό η ικανοποιητικό επίπεδο απο μια ηλικία και μετά, αναλόγως και την σωματική κατάσταση του καθένα για να μπορείς να καβαλάς. Εάν έχεις την θέληση φυσικά όλα γίνονται, αλλά θα υπάρξουν και οι αντίστοιχες θυσίες, για να βαράς 6άωρα που λες στο βουνό πρέπει να είσαι και προετοιμασμένος κατάλληλα.

Ότι και να αποφασίσεις πάντος κοίτα να το γουστάρεις! :handgestures-thumbup:

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: crf 250 zanardo
katsanick έγραψε:
Αφου εισαι αγωνιζομενος χρειαζεσαι ομαδα για να πας οσο μπορεις.
Βρες εναν προπονητη να φτιαξετε προγραμμα και πηγαινε και σ ενα καρδιολογο για να σου λυσει τις απορειες και να σου δωσει συμβουλες.
Οι παλμοι σου μπορει να ανεβαινουν για παραδειγμα χωρις να κανεις εργο μονο και μονο γιατι εισαι πολυ σφιγμενος, προσπαθεις πολυ και δεν αναπνεεις σωστα.
Μπορει να υπαρχει κληρονομικη προδιαθεση αν και για μενα πιστευω οτι ο λογος που προανεφερα στην προηγουμενη προταση ειναι ο κυριοτερος.
Επισης μπορει και ο παλμογραφος σου να "χοροπηδαει" στην επαφη του, μιας και οι ειδικες εχουν μεγαλυτερο τρανταγμα και να σου δειχνει παραπανω.
Εγω ειχα δει στον δικο μου 210 και ειπα νατη η κολπικη μαρμαρυγη ας σταματησω στη μεση του δρόμου μηπως με μαζεψει κανας περαστικος αλλα μολις τσεκαρα τον καρωτιδικο καταλαβα οτι καπου αλλου ειναι το θεμα.
Παντως οι σφυγμοι δεν επιρεαζουν την αντοχη των μυων αλλα η προπονηση και ο μεταβολισμος τους θα σου δωσουν λιγοτερους σφυγμους.
Καλους αγωνες :greetings-waveyellow:
Σωστός φίλε μου, τις αναπνοές και τη διαχείρηση του άγχους προσπαθώ να δουλέψω.. όσο για προπονητές, ούτε οικονομική δυνατότητα υπάρχει, ούτε χρόνος. Είμαι στην ομάδα red riders όπου ο Βασίλης βοηθάει ΠΑΡΑ πολύ, αλλα κάτι τέτοιο θεωρώ υπερβολικό να του το ζητήσω! Ευχαριστώ πολύ!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Απρ 2017 
Χωρίς σύνδεση

Moto: μοτο
Λέρας07 έγραψε:
η συμβουλή "καν'το κάθε χρόνο" είναι επικίνδυνη γιατί δεν είσαι μέσα στις φλέβες του άλλου!
με το τριπλξ αγγειων εισαι μεσα στις φλεβες του αλλου

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA 250 RR
Προληπτικές εξετάσεις καρδιάς είναι,
τρίπλεξ με υπέρηχο και τεστ κόπωσης,
αν αυτά δείξουν κάποιο πρόβλημα τότε γίνεται η Στεφανιογραφία (

Η στεφανιογραφία ή καρδιακός καθετηριασμός όπως αλλιώς λέγεται, είναι διαγνωστική εξέταση που πραγματοποιείται σε άτομα που έχουν πιθανή ή βέβαιη καρδιακή νόσο.

Η στεφανιογραφία γίνεται για να διαγνωσθεί η ακριβής θέση και η έκταση των στενώσεων ή αποφράξεων ώστε να υπάρξει η κατάλληλη θεραπευτική αντιμετώπιση).

Των παραπάνω προληπτικών εξετάσεων, προηγούνται αιματολογικές.

Οι προληπτική καρδιολογία και η προληπτική ιατρική σώζει σε μεγάλο ποσοστό ζωές για αυτό τον λόγο και δεν περιλαμβάνεται στις δημόσιες παροχές υγείας.....δεν θέλουν αύξηση του προσδόκιμου χρόνου ζωής. Από αυτά που ξέρω η πρόληψη κόπηκε ακόμα και σε χώρες με ανεπτυγμένη κοινωνική μέριμνα όπως οι Σκανδιναβικές (Leon για πες....αν γνωρίζεις).

Βάση στατιστικών που καθημερινά "περνάνε" από μπροστά μου η καρδιά "σκοτώνει" κατά 80% περισσότερο από όλες τις αιτίες θανάτου μαζί με τις μοντέρνες ασθένειες, καρκίνους κλπ.
Εξάλλου από καρκίνο γλυτώνεις αν αντέξει η καρδιά στην ποσότητα και το βάρος της θεραπείας.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: ktm exc-f 250 +yamaha fz1 fazer
Dimitrakisexc έγραψε:
katsanick έγραψε:
Αφου εισαι αγωνιζομενος χρειαζεσαι ομαδα για να πας οσο μπορεις.
Βρες εναν προπονητη να φτιαξετε προγραμμα και πηγαινε και σ ενα καρδιολογο για να σου λυσει τις απορειες και να σου δωσει συμβουλες.
Οι παλμοι σου μπορει να ανεβαινουν για παραδειγμα χωρις να κανεις εργο μονο και μονο γιατι εισαι πολυ σφιγμενος, προσπαθεις πολυ και δεν αναπνεεις σωστα.
Μπορει να υπαρχει κληρονομικη προδιαθεση αν και για μενα πιστευω οτι ο λογος που προανεφερα στην προηγουμενη προταση ειναι ο κυριοτερος.
Επισης μπορει και ο παλμογραφος σου να "χοροπηδαει" στην επαφη του, μιας και οι ειδικες εχουν μεγαλυτερο τρανταγμα και να σου δειχνει παραπανω.
Εγω ειχα δει στον δικο μου 210 και ειπα νατη η κολπικη μαρμαρυγη ας σταματησω στη μεση του δρόμου μηπως με μαζεψει κανας περαστικος αλλα μολις τσεκαρα τον καρωτιδικο καταλαβα οτι καπου αλλου ειναι το θεμα.
Παντως οι σφυγμοι δεν επιρεαζουν την αντοχη των μυων αλλα η προπονηση και ο μεταβολισμος τους θα σου δωσουν λιγοτερους σφυγμους.
Καλους αγωνες :greetings-waveyellow:
Σωστός φίλε μου, τις αναπνοές και τη διαχείρηση του άγχους προσπαθώ να δουλέψω.. όσο για προπονητές, ούτε οικονομική δυνατότητα υπάρχει, ούτε χρόνος. Είμαι στην ομάδα red riders όπου ο Βασίλης βοηθάει ΠΑΡΑ πολύ, αλλα κάτι τέτοιο θεωρώ υπερβολικό να του το ζητήσω! Ευχαριστώ πολύ!
Τo προαγωνιστικο αγχος και το ανεβασμα παλμων εως ενα σημειο βοηθαει για να ειναι το σωμα ετοιμο για τον αγωνα,τωρα αν αυτο ειναι τοσο πολυ που σε δυσκολευει,κανε βασικες ασκησεις διαλογισμου (βαθιες ρυθμικες αναπνοες , συγκεντρωση στον στοχο κτλ).
Τα της καρδιας στον καρδιολογο σου και ΜΟΝΟ!
Για τις ζωνες προπονησης οπως σου ειπα και πιο πανω,μετρητη παλμων βρισκεις τα προσωπικα σου δεδομενα και βασει αυτων και των στοχων που εχεις πας σε ενα γυμναστη ή με ψαξιμο μονος σου ενα προγραμμα προπονησης που ταιριαζει στις αναγκες σου.
Σε μενα στα θεματα αντοχης και ποσο γρηγορα κατεβαινουν οι παλμοι,μετα απο ενα σπρωξιμο(σιχτιρι) με βοηθησαν οι προπονησεις τυπου crossfit.

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
35-38 ηρεμία
Μέγιστο έχω δει 205
Καρδιογράφημα clean
Καρωτίδες με υπέρηχο clean
Στεφανιογράφημα έκανα από το δεξί καρπό clean
Τεστ κόποσεως clean (το μηχάνημα μετά θελει τεστ :lol: )
Κολύμπι ανοιχτής θάλασσας φουλ
Αγροτικές εργασίες φουλ
Σούπερ τροφές παραγωγής μου
Ύπνο μαζί με τον μπέμπη μου 22-5,30 και μεσημέρι μισή ώρα πάντα
48 ετών
Αυτά

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: ktm exc-f 250 +yamaha fz1 fazer
JIMARAS έγραψε:
35-38 ηρεμία
:handgestures-thumbup: very fit ο jimaras.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Φεβ 2018 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
λογω εναρξης αγωνων εκανα εξετασεις...
8,30 το βραδυ με εργασια απο τις 4,00 τα ξημερωματα,με κουραση,με φαγητο,ελιες,κλπ
60 σφυγμους
πιεση 8,50-14 (λογω κουρασης και -5 εξω...
αυτα...
εαν ειναι καποιος γιατρος ας μας τα εξηγησει..... :lol: :lol: :lol:

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 25 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com